LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Elektrikli Bisiklet Sürücülerine Ehliyet ve Kask Zorunluluğu - karma

81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan sürücülere ceza kesilmesi istendi.. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle elektrikli bisiklet sürücülerine ehliyet ve kask zorunluluğu getirildi. 81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan elektrikli bisiklet sürücülerine ceza kesilmesi istendi.

EN GÜNCEL BİLGİLER YAZI SONUNDA!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan (2011) günü yayınladığı yönetmelikte, “Hızı 25 km/saat üzeri ve gücü 250 W üzeri elektrikli bisikletler ile hızı 25 km/saat altı ve gücü 25 W altı elektrikli bisiklet sürücülerinin ‘A1’ sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunlu olup, ‘A1’ sürücü belgesi bulunmadan bu tür araçları kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesinde, ‘Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır’ hükmü doğrultusunda cezai işlem yapılacaktır. Koruyucu başlık takmayanların ise 78. maddeye göre cezai işlem uygulanacak” dendi.

81 İl Emniyet Müdürlüklerine Bildirildi

Yönetmelikte ayrıca 15 yaş üstü elektrik bisiklet sürücülerinin A1 sürücü belgesi alma zorunlu olduğu belirtildi. 15 yaşından küçük çocukların bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı açıklandı. Emniyet yetkilileri ehliyeti olmayan elektrikli bisiklet sürücülerini ehliyet alıncaya kadar bu tür araçların kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

GÜNCEL!!

– 2918 sayılı Kanunun 20’inci maddesinde; araç sahiplerinin tescili zorunlu araçları satın alma tarihinden itibaren (3) ay içinde, trafik tescil kuruluşlarına yönetmelikte belirtilen belgelerle birlikte başvurmak zorunda olduğu hüküm altına alınmıştır. Kanunun amir hükmü gereğince bu şekildeki taşıtlara idari yaptırım uygulanmakta ve tescili yapılana kadar, trafikten men edilmektedir.

– Elektrikli Bisiklet kullanıcılarının A1 (M ve A1) veya A2 ( M,A1,A2 VE B1) sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Sürücü belgesi almadan araç kullananlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 36/3-a maddesine istinaden 1.698.00 TL idari para cezası düzenlenir. Yetersiz sürücü belgesi ile aracın kullanılması halinde de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 39/2 maddesine istinaden 700 TL idari para cezası düzenlenir.

– Karayolları Trafik Yönetmeliğinin “Tanımlar” kenar başlıklı 3/d- 1 maddesinde elektrikli motorlu bisikletlerin tanımı yapılarak sınıfları belirlenmiştir. Düzenlemeye göre; ‘L sınıfı elektrikli motorlu bisiklet (moped) ya da elektrikli motosiklet/er güçlerine ve hareket kaynaklarına göre (elektrik motorlu-içten yanmalı motorlu) ayrıma tabi tutularak sınıflandırılmış” hükmü bulunmaktadır.

Yine Yönetmeliğin 3/d- 10 maddesinde “Bisiklet” tanımı; “Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır” şeklinde yapıldıktan sonra maddede devamla, “Azami sürekli anma gücü 0,25 kW (kilovatı) geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıkları sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra, gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletlerin de bu sınıfa girdiği” şeklinde tanımlanma yapılmıştır. Buna göre anma gücü/güç çıkışı 0.25 kW’ den fazla olan ve yine 25 km/saatten daha fazla hıza ulaşabilen iki veya üç tekerlekli, elektrik motorlu ya da içten yanmalı motorlu taşıtların tescili zorunludur.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 20 Nisan 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


  umt 18 Aralık 2016, 01:08

  yusuf aga hamileymiş :S abi herkez birşey sölüyor hadı herşeye tamamda ben motoru aldım 3 kişiyim fatura sahibine ulasamıyorum nasıl tescil edicem hadi bidee burdan yak . bi cevap bilen kardesm cvp verirse sevinirim

  Murat 28 Mart 2019, 00:55

  249watt elektrikli bisiklete ehliyet plaka ruhsat muayene sigorta vergisi gerekirmi ve kask zorunluluğü varmı hiç bir sınıf ehliyetim ve m sınıfı ehliyetim yok.hiç bir sınıf ehliyet gerekmiyorsa m sınıfı ehliyet olsa bile gerekmiyorsa 249watt olduktan sonra pedallı pedalsız fark ediyormu teşekkür ederim

  Lordiz 28 Mart 2019, 03:13

  @Murat; Merhaba. Yazıyı 2011 yılında yayınlamıştım ve yönetmeliğin şuanki güncel halini bilemiyorum. Eğer bir değişiklik olmadıysa Elektrikli bisikletlere ehliyet ve kask zorunluydu. Fakat tescil vb. şeyler için 0.25 kw altı muaf diye hatırlıyorum. En doğru bilgiyi sürücü kurslarından alabilirsiniz yada elektrikli bisiklet satılan güvenilir bir satıcıya sorabilirsiniz. Sanki yeni bir bisiklet alacak gibi.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019