HomeFront Oyununda “xinput1_3.dll, D3DCompiler_42.dll” Hatası ve Çözümü

HomeFront Oyununda "xinput1_3.dll, D3DCompiler_42.dll" Hatası ve Çözümü

Malumunuz Homefront Mart ayında piyasaya çıktı. Oyunu sabırsızlıkla bekleyenlerden biri olarak bende oyunu temin ettim ve nasılmış, abartıldığı kadar iyi mi yoksa fos mu diye merak edip incelemek istedim.. Fakat oyunu ilk çalıştırma denememde ardı ardına birkaç hata ile karşılaştım ve nihayetinde pes etmeden bu hataların hepsini bertaraf ettim..

Oyunu açmayı ilk denememde xinput1_3.dll dosyasının olmadığına dair bir hata ile karşılaştım, hatanın çözümü için öncelikle Directx’in son versiyonunu bilgisayara kurdum fakat hata uyarısı devam ediyordu bu seferde internetten ilgili dll dosyasını indirip Bilgisayarım > C > Windows > System içine attım.

Dll dosyasını ilgili klasöre attıktan sonra bu seferde D3Dompiler_42.dll hatası çıktı, bu seferde bu hatanın çözümü için aşağıdaki linkte bulunan Directx yükleme yazılımını indirdim ve çalıştırdım. Uygulama kısa sürede bilgisayar için gerekli tüm directx runtime dosyalarını indirip kuruyor.

https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=35

Olurda yukarıdaki link hata verirse indirdiğiniz uygulama Microsoft tarafından sağlanan Directx End-User Runtime Web İnstaller, uygulamayı bu sayfadan indirebilir veya linklerde sorun varsa Google’dan adıyla aratabilirsiniz.. Uygulama zaten 285 KB birşey, indirip çalıştırdığınızda yukarıda dediğim gibi bilgisayarınız için gerekli Directx dosyalarını bulup otomatik kuracak..

Directx eksiklerini de kapattık, şimdi HomeFront.exe oynayabiliriz, eğer oyun açtıysa gözünüz aydın artık oyunu keyifle oynayabilirsiniz, eğer oyuna girmeye çalıştığınızda bu seferde “You must be logged into Steam, and own this game if you wish to play it.” diye bir hata alırsanız bu hatanın çözümü içinde oyun klasörünü C: >Program files dışına, hatta başka bir yerel diske taşımanız gerekiyor (benim Homefront klasörüm Yerel Disk D’de duruyor).

Son olarak bir hata ile daha karşılaşma ihtimaliniz var, bu son hatada oyuna girmeye kalktığınızda ekranda uyarı çıkacak ve bilgisayarda PhysX yazılımının kurulu olmadığını bildirecek, oyunu açmayacaktır. Eğer böyle bir hata ile karşılaşırsanız ilgili PhysX yazılımını bulup kurmanız gerekiyor. Daha sonra oyuna girebileceksiniz..