Elektronik Ticarette KEP Zorunluluğu

Elektronik Ticarette KEP Zorunluluğu

26 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik” ile e-ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişilere e-tebligata elverişli Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi bulundurma ve bu adreslerini internet sitelerinin ana sayfasında “İletişim” başlığı altında sunma zorunluluğu getirildi. Elektronik ortamda satış yapan hizmet sağlayıcılar ile aracı hizmet sağlayıcıların, yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren üç ay içerisinde e-tebligat için KEP adreslerini edinmeleri gerekiyor.

KEP adresleri, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından KEP Hizmet Sağlayıcı olarak yetkilendirilen kurumlar tarafından sağlanıyor. TÜRKKEP, BTK tarafından yetkilendirilmiş KEP Hizmet Sağlayıcı güven kurumu olarak, tüm Türkiye’de yetkili başvuru merkezlerinden oluşan yaygın hizmet ağıyla KEP hizmetleri sağlıyor.

25 günlük süresi dolan ve iki ay zamanları kalan e-ticaret sitelerine baktığımızda büyük bölümünün iletişim sayfalarına kep adreslerini yazmadıkları görülüyor. Hepsiburada.com iletişim sayfasına baktığımızda ise kep adresinin yazıldığını görüyoruz. Bakalım e-ticaret siteleri süre dolmadan yasanın gereğini yerine getirecekler mi?

>> Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmeti Nedir?

>> E-Postada Yeni Dönem “KEP” (Kayıtlı Elektronik Posta)