En İyi ve En Popüler Yabancı Diziler! Kime Göre? Neye Göre?

En İyi ve En Popüler Yabancı Diziler! Kime Göre? Neye Göre?

Yerli dizilerden sıkıldıysanız, kaliteli yapımlar görmek ve birazda yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız muhtemelen benim gibi yabancı dizi açlığınızı da yanınıza alıp, araştırmalara başlamışsınızdır. Hangi diziler popüler? Hangisi en iyisi? Hangisini izlersem zaman kaybı olmaz ve izlemekten keyif alırım? En önemlisi de nereye bakmalıyım ki seveceğim bir dizi bulayım? 

Cevap veriyorum! Her yere bakın ama haber sitelerine takılıp kalmayın!

Haber siteleri genelde işi magazinsel boyutta verdikleri ve içeriği sayfa sayfa galerilere yaydıkları için size pek bir şey katmayacaklardır. Ve tabi ki sürekli güncellenmediklerinden, yerli yapımlar onlar için daha önemli olduğundan, geçmiş zamanın “popüler” veya bir zamanların “en iyi” dizilerini önereceklerdir.

Güzel bir dizi arıyorsanız; 

 1. İmdb’ye bakın, imdb’de dizi puanlarına bakın,
 2. Korsan dizi sitelerinin listelerine bakın (Gerçek!),
 3. Google’da Netflix, Hulu, Amazon Prime dizilerini aratın (Netflix series, Hulu Series..),
 4. Tarzınızı belirleyin ve tarzınızla alakalı dizileri Google’da, İmdb’de, Netflix’de, Hulu veya Prime Video’da aratın.

Yukarıdaki önerilerimin hepsine bir örnek vereyim mesela;

1.) İmdb, yabancı dizi ve filmler konusunda en güvenilir, en sağlam kaynaktır. Popüler diziler, en çok puan alan diziler vb. listeleri bulunur;

Hatta şunun gibi özel listeler yayınlanır İmdb Editörleri sayfasında..

2.) Korsan dizi sitelerine isim vermeyeceğim ama siz zaten bir çoğunu biliyorsunuzdur.. Bu sitelerin ana sayfalarındaki en çok izlenen, en yeni, en popüler gibi sayfalara, bileşenlere göz atın. Son dizi yorumlarına da göz atmayı unutmayın. En sevilen dizilerin sıklıkla yorum almasından doğal bir şey olamaz.

3.) Google’da arama kutusuna Netflix Series, Hulu Series yada Prime Video Series yazıp, arama yapın. Google, ne aradığınızı anlayıp karşınıza o platformun en popüler dizilerini gösteren detaylı öneriler sunacak.. (2019 yılında bunların arasına Disney Series’de eklenecek. Henüz Disney’in bir platformu yok ama olacak!)

En İyi ve En Popüler Yabancı Diziler! Kime Göre? Neye Göre?

– Stranger Things, sizi 1980’lere götüren, sıkmayan, heyecanı düşürmeyen bir dizi. Azıcık gerilim ve birazda bilim kurgu sevenler kesinlikle izlemeli.
– Tom Clancy’s Jack Ryan, çok güzel bir dizi ancak tarz bakımından herkes sevmeyebilir.
– Castle Rock, sosyal medyaya bakarsanız çok sevilen bir dizi ama yine tarzınıza uymayabilir!

4) Ve en önemli nokta; Google’a da sorsanız, İmdb’ye veya Netflix’e de sorsanız iş sizde bitiyor. Onlar size uzun ve güncel bir liste sunuyor, sizde oradan tarzınıza uyanı seçiyorsunuz. Bu sebeple o an ne izlemek istediğinize ve ne tarz diziler izlemekten keyif aldığınıza karar verin, sonra aramalarınızı o kategoriye göre gerçekleştirin.

– Polisiye ve cinayet mi seviyorsunuz? Alın size Polisiye ve Suç Dizileri.
– Macera mı seviyorsunuz? İşte Macera Dizileri.
– Gerilim mi seviyorsunuz? Buyrun Gerilim Dizileri.
– Komedi mi seviyorsunuz? Tam size göre Komedi Dizileri.

Daha fazla kategori için, İmdb linklerinde sağ menüden ulaşabilirsiniz; Sci-Fi, Action, Animation, Comedy, Adventure, Drama, Fantasy, Family, Mystery, Horror, Romance, Crime, Sport, History vs.

Benzer şekilde Netflix, Hulu, Amazon Prime Video uygulama ve web sitelerinin; Gündemdekiler, Yakın Zamanda Eklenenler vb. özel önerilerini de didikleyerek tarzınıza uyan güzel bir dizi bulabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm yolları denediniz, başlayacağınız diziye karar verdiniz!

Başkaları o diziyi sevmiş olabilir ama siz sevmeyebilirsiniz. Kendinizi izlemek için zorlamayın fakat ilk bölümden de pes edip bırakmayın. Bazı diziler başta pek sarmaz fakat sonradan tiryakisi yapar (Rick and Morty gibi), bazıları da sonlara doğru kendinden soğutur (Dark gibi).

Son Olarak!

Yazımı sonlandırırken haber siteleri gibi bir liste paylaşmak istiyorum fakat kendi izlediğim ve çok sevdiğim dizilerin isimlerini vereceğim. Sizlerde benzer şekilde önerilerinizi yorum olarak yazarsanız çok sevinirim..

Daha önce izlemediyseniz izlemenizi önerebileceğim ilk 20;

 1. Friends
 2. Alf
 3. Thats ’70s Show
 4. Muhteşem İkili (Perfect Strangers)
 5. Mavi Ay (Moonlightning)
 6. Bizim Ev (Full House – İlk versiyon)
 7. Erken Baskı (Early Edition)
 8. X-Files (1993)
 9. Sabrina the Teenage Witch (1996)
 10. Dr. Who
 11. Person Of Interest
 12. The Mentalist
 13. The 100
 14. Supernatural
 15. Stranger Things
 16. Ölmek için 13 Sebep (Psikolojinizi bozabilir)
 17. Rick and Morty
 18. The Punisher
 19. You
 20. Chilling Adventures of Sabrina (2018)

Dikkat ettiyseniz listemde Dark yok, Castle Rock yok, The Sinner yok, La Casa Papel yok, Altered Carbon yok, Flash, Game of Thrones, Vikingler, Breaking Bad, Gossip Girls vs vs. İzlemedim mi? Onlarda dahil birçok dizi izledim fakat birisi bana gelip aklına gelen ilk 20 diziyi söyle deseydi, yukarıdakileri sıralardım.

Şimdi sizden de ilk aklınıza gelen, unutamadığınız dizilerin isimlerini rica ediyorum. Bana katılır mısınız?

Şimdiden teşekkürler ve iyi seyirler!