Engin Altan Düzyatan’ın İlk Oyunculuk Deneyimi “Ruhsar”

Engin Altan Düzyatan'ın İlk Oyunculuk Deneyimi "Ruhsar"

Yeni Türk dizileri ile aram iyi değildir fakat ses kulağım çok iyidir. Önceden bildiğim bir sesi ekrana bakmadan sadece sesinden “kimdir?” tahmin edebilirim. Bugün rastgele Ruhsar dizisinin eski bölümlerine göz atarken tanıdık bir sese denk geldim, (hemde dizi başlar başlamaz) önce biraz tereddüt eder gibi oldum ama ses onun sesiydi, Engin Altan Düzyatan.

Google’da biraz araştırma yaptım, daha önce 2002 yılında yayınlanan Koçum Benim isimli dizide de oynamış kendisi. Oradaki resimlerle karşılaştırınca tamamen emin oldum. Engin Altan Düzyatan, 1997-2000 yılları arası Ruhsar dizisinde ufacık bir role sahip olmuş. Hatta Ruhsar dizisi onun ilk deneyimi olmuş.

İnternette bununla ilgili detaylı bir haber göremedim. (Sinema sitelerinde Ruhsar dizisinin cast kısmında adını görebilirsiniz ama karakterinin adı bile yazılmamış.) Bu nedenle konuya kısaca yer vermek istedim. Tabi ki diziden o sahneyi de hemen aşağıda paylaşacağım.

Engin Altan Düzyatan, 1979 İzmir doğumlu dizi oyuncusu ve sunucudur. En son TRT’de yayınlanan bir dizide dizinin başrol karakterini canlandırıyordu. Geriye dönük olarak birçok dizi ve filmde de rol almıştır. 2000’lerin başında ise Koçum Benim isimli, rahmetli Tarık Akan’ın başrolünde yer aldığı, gençlik dizisinde oynamış. Bunu da Ruhsar dizisinden kaynaklı araştırmalarım sırasında fark ettim.

Asıl mevzuya gelirsek;

Ruhsar dizisi, 1998-2001 yılları arasında Kanal D’de yayınlanmış ve baş rollerinde Hande Ataizi ile Cem Davran’ın yer aldığı eğlenceli, benzersiz bir dizi idi. (Yaşı 30 ve üstü olanlar bilir.) Bu dizi bizim için klasiklerden, unutulmazlardan birisiydi. (Ama denk getirip de baştan sona tekrar izleyememiştim.)

İşte bugünde fırsat bulduğum günlerden biriydi. Ruhsar dizisinin bölümlerinden birisi tarayıcı sekmesinde akarken tanıdık o sesi duydum. Hemen mevcut sekmeye geçtim ve izlemeye başladım. Böylece detayı kaçırmamış oldum.

1-2 dakikalık sahne;

Dizide cennete gidenleri karşılayan Tulu Çizgen’in karşısında yapışık ikizler vardı. Birisinin adı Barış, diğerinin adı Berke. Yolda karşıdan karşıya geçerken kamyon çarpmış, ancak sadece birisi ölmüş, diğerinin dünyaya geri dönmesi gerekiyor. (Ruhsar dizisinde Hande Ataizi bir ruh olduğundan ve dünyaya arada bir gittiğinden bazen yukarıda olanları da ekrana yansıtıyorlardı. Cennet, cehennem işlerine de Tulu Çizgen bakıyordu.)

Çok ufak bir roldü, 1-2 dakika ve Engin Altan Düzyatan çok acemiydi. Belli ki ilk oyunculuk deneyimlerinden biriydi.

Mevzuyu daha da uzatmadan o sahneye geçelim. İşte Engin Altan Düzyatan’ın ilk oyunculuk deneyimi.

Birkaç gün sonra tüm haber sitelerinde görürseniz ilk ben buldum :))

Konuyu biraz daha araştırınca Güldür Güldür’de iyice popüler hale gelen deneyimli tiyatrocu, oyuncu Eşofmanlı Şevket Hoca Çağlar Çorumlu’nun da dizide sabit karakterlerden birisi olduğunu, hatta şuan meşhur birkaç oyuncununda yine Ruhsar dizisinde figüran veya konuk oyuncu olduğunu fark ettim.

Bence vaktiniz varsa oturun ve eski dizileri baştan izleyin. Daha kim bilir kimler kimler var?