Epic Games Launcher Oyun İndirme Hızı Sınırlandırma!

Epic Games Launcher Oyun İndirme Hızı Sınırlandırma!

Aralık 2018 tarihinde Steam’e alternatif olarak hizmete açılan Epic Games Store, halen daha gelişimini sürdürürken bir yandan da mağazaya yeni yeni oyunlar ekleniyor. Bir çoğumuz halen daha Steam’den kopamıyor olabiliriz ama Epic Games’in her ay dağıttığı ücretsiz oyunlar, birçok oyun tutkununu kendine çekmeyi başarmış görünüyor. 2020 yılı Epic Games istatistiklerine göre, Epic Games kayıtlı oyuncu sayısı 100 milyon rakamını devirmiş durumda.

Epic Games Launcher!

Epic Games, Steam’e rakip oyun mağazasını hizmete açarken Steam benzeri bir oyun istemcisi geliştirdi. Aradan neredeyse iki sene geçti fakat uygulama henüz istenen seviyeye gelemedi. Halbuki 100 milyon kayıtlı üyeyi günlük aktif kullanıcı sayısına çevirmede sadece ücretsiz oyunlara değil, oyun istemcisine de önem vermek gerekiyor. Epic Games henüz bunu başarabilmiş değil.

Steam istemcisine bakıyorsunuz, neredeyse her şey var. Epic Games istemcisine bakıyorsunuz, bir sürü eksiği var. İndirme hızı sınırlandırma imkanı da bu eksiklerden en önemlisi.

Yeni bir oyun almışsınız yada ücretsiz oyunlardan birisini kütüphanenize katıp indirmek istemişsiniz, Epic Games Launcher tüm internet hızını sömürüyor.. Steam’de olduğu gibi oyun indirme hızına sınırlama koyamıyorsunuz. Belki 5-10 güncelleme sonra bu özellik gelecektir ama böyle önemli bir özelliğin en başından uygulamaya eklenmiş olması gerekmez miydi?

Bazı ülkelerde internet hızları 100 mbit’lerde olabilir ama yavaş internet hızlarına mahkum Türkiye gibi ülkelerdeki kullanıcılar ne yapacak?

Mecburen alternatif yöntemlere yöneleceğiz. Şimdilik!

Güncelleme: Epic Games Launcher’ın 10.17.2 sürüm güncellemesi ile Ayarlar sayfası altına indirme kısıtlama seçeneği eklendi. Artık ek bir yazılım gerekmeden Epic Games indirme hızlarına limit koyabiliyoruz.

Epic Games Launcher Oyun İndirme Hızı Sınırlandırma!

NetLimiter İle Trafik Kontrol!

Güncelleme: NetLimiter’in deneme sürümünü kullandıktan sonra devam etmek istiyorsanız 20 Dolar ödeme yapmanız gerekiyor. NetLimiter’e alternatif arıyorsanız ücretsiz seçenek bulmanız çok zor olacak. Ya full sürüm bir yazılım satın almalı yada demo sürümü tekrar tekrar yükleyerek kullanmalısınız. NetLimiter alternativi olarak NetBalancer yazılımına da göz atabilirsiniz. Kullanım olarak NetBalancer’da NetLimiter kadar basit bir arayüze sahiptir ve bu yazılımında ücretsiz deneme süresi 15 gündür. NetBalancer’ı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Epic Games Launcher’dan oyun indiriyorsunuz ve bu nedenle internet kullanımında bir dar boğaza girdiniz.. Steam’de olduğu gibi indirme hızını da düşüremiyorsunuz. Ne yapacaksınız?

NetLimiter kullanacaksınız.

NetLimiter, ücretsiz bir yazılım. Tüm internet trafiğinizi kontrol etmenize, istediğiniz uygulama ve yazılımın internet hareketlerine müdahale etmenize olanak sağlıyor.

Epic Games Store interneti aşırı sömürüyor, Chrome’da hiçbir web sayfası açılmıyor, diğer mobil cihazlardan da wifi ağına bağlanılamıyorsa; Hemen NetLimiter’i açıyor, epicgameslauncher.exe’yi buluyor ve sınırlayıcı üzerinden Epic Games Launcher’ın maksimum indirme hızına sınır getiriyorsunuz.

Epic Games Launcher Oyun İndirme Hızı Sınırlandırma!

Diyelim ki saniyede maksimum 2 mb indirme yapabiliyorsunuz, 500 kb’ı web gezinmesi, diğer cihazların mobil kullanımı için ayırıyor, Epic Games Launcher’a 1.5 mb indirme hızı tanımlıyorsunuz.

Epic Games Launcher, oyun indirmesini maksimum saniye / 1.5 mb ile gerçekleştirirken, sizde internet bağlantınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Not: Epic Games Launcher’ın indirmeler ekranı bazen yanlış rakamlar gösterebiliyor. Mesela orada 500 kb yazıyor olabilir ama launcher tüm internetinizi, tüm indirme hızınızı sömürüyor olabilir. Böyle bir durumda EG Launcher’ın indirme hızına limit getirirken deneme yanılma yapmanız gerekiyor. Örneğin maksimum indirme hızınız 2 mb ise, 500 kb eksiltip geri kalan hızı Epic Games Launcher’a tanımlayabilirsiniz. Baktınız internet sayfaları açılmıyor, Epic Games Launcher’ın hakkından biraz daha kısarsınız.

Ayrıca Epic Games Launcher’ın indirme hızına limit getirdiğinizde İndirmeler ekranındaki aktif indirme hızı 0.00 B/S olarak görünmeye başlayabilir. Bu hatada Epic Games Launcher’dan kaynaklı bir durum. NetLimiter’da Epic Games Launcher’ın anlık indirme hızına ve Epic Games Launcher’ın İndirmeler ekranında toplam inen dosya boyutuna bakarsanız aslında indirmelerin belirlediğiniz sınırdan devam ettiğini görebilirsiniz.

Üstelik NetLimiter‘i, bilgisayarınızda kurulu tüm aktif uygulama ve yazılımlarda kullanabilir, isterseniz belirli bir uygulama yada yazılımın internete bağlanmasını tümden engelleyebilirsiniz.

NetLimiter’in son sürümünü hemen aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

>> Ücretsiz NetLimiter İndir