Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Facebook'da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Site üzerinden, arkadaşlarımdan hatta akraba ve komşulardan sıkça gelen bir soru “Facebook’da arkadaşlarımı nasıl gizlerim?” Durum böyle olunca anlatmaya çalışıyorum fakat anlaşılamayınca iş uygulamaya geçiyor, liste gizleme, geri açma ile uğraşıyorum. Elime yapışmaz ama yinede “kenarda bir resimli anlatım olması güzel olur” dedim. En azından bu yazının linkini yollarım, herkesin işi görülür.

Not: Bu işlem için Facebook’un masaüstü sürümünü kullanmalısınız. Mobil sürümlerden arkadaş listenizi gizleyemez, listeyi geri açamazsınız!

Facebook’da Arkadaş Listesini Gizleme

1- Facebook hesabımıza giriş yapıyor ve sağ üstten ad soyadımızın, küçük profil resmimizin olduğu bölüme tıklıyoruz.

Facebook'da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

2- Profilimizde, profil resmi ve arkaplanın hemen altında yer alan menüden Arkadaşlar başlığına tıklıyoruz.

Facebook'da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

3- Karşımıza arkadaşlarımız geldiyse, sağ üstteki küçük kalem butonuna tıklıyor, oradan Gizliliği Düzenle seçeneğine tıklıyoruz.

Facebook'da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

4- Karşımıza bir pencere açılıyor. Buradan arkadaş listemizi kimlerin görüp göremeyeceğini ayarlıyoruz. Herkese Açık olursa, internetteki herhangi birisi profilinizden arkadaşlarınıza ulaşabilir. Arkadaşlara açık kalırsa sadece arkadaşlarınız arkadaş listenize ulaşabilir. Sadece Ben seçeneği ile arkadaşlarımızı sadece biz görürüz, başkası arkadaş listemizi göremez.

Facebook'da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Eğer bazıları görsün, bazıları görmesin gibi bir düşünceniz varsa Özel seçimi yaparsınız ve açılan yeni pencereden arkadaş listenizi görebilecekler ile göremeyecekleri tek tek isim isim belirleyebilirsiniz.

Ayrıca aynı yerden Takip Ettiklerinizi ve listelerinizi kimlerin görüp göremeyeceğini de aynı şekilde seçme şansınız var.

Facebook’da Arkadaş Listesini Geri Açma!

Tahmin edebileceğiniz gibi arkadaş listemizi tekrar görünür yapmak için yukarıdaki anlatım yolunu izlememiz yeterli. Sırayla ilerleyip 4 numaraya ulaşır, buradan Sadece Ben veya Özel seçimi yaptıysak bunu Herkese Açık veya Arkadaşlar şeklinde değiştirebiliriz.

Tekrar belirteyim, arkadaş listesi gizleme ve geri açma işlemleri için şimdilik masaüstü sürümü kullanmalısınız. Mobil görünüm ve mobil uygulamadan gizlilik ayarlanamıyor. Sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

>> Facebook için Sms ile Şifre Sıfırlamayı Etkinleştirme