G2A’dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Oyun sever misiniz? Peki yasal oyunlar satın alır mısınız? Başka yerde 50 TL fiyatlı oyunu 3-5 TL’ye alabileceğinizi söylesem ilgilenir misiniz? Cevaplar evet ise, bu yazı tam size hitap ediyor demektir.. Hemen lafı uzatmadan oyun severlerin ve Steam koleksiyoncularının gözdesi G2A oyun pazarını tanımaya, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmeye geçebiliriz.

DİKKAT! Yazı 2015 yılında yayınlanmıştır. Yazıyı okuduğunuz zaman içerisinde g2a tasarımında, alışveriş sisteminde değişiklikler yapılmış olabilir fakat yazıyı okuduğunuzda genel olarak sistemin nasıl işlediğini anlayabilirsiniz.

Güncelleme: Yükselen döviz kuru ve değer kaybeden TL sebebi ile Steam’de satılan birçok oyun G2A’da iki kat daha pahalı hale geldi. Ancak özel durumlar halinde yinede G2A tercih sebebi olabilir. Özel bir sebebiniz yoksa önce fiyat farkı için Steam platformunu kontrol etmenizi öneririm.

>> G2a.com Hesap Silme! G2a Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

www.G2A.com

G2A, Hong Kong merkezli bir dijital oyun satış platformu. 2010 yılında kurulduğunda adı go2arena idi, 2013 yılında G2A adını aldı ve 2013 itibari ile git gide daha fazla duyulmaya başladı. Türkçe arayüz ve Türk Lirası ile ödeme seçeneği de sunan sitenin destek bölümü ise Polonya’da bulunuyor, yarım yamalak (İngilizce) sözlük çevirisi ile dahi anlaşabilir, sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Ve yukarıda da belirttiğim gibi eğer biraz dikkatli olursanız piyasa fiyatı 50 TL olan oyunu 3-5 TL’ye satın alabilirsiniz.

G2A tamamen güvenlidir ve tıpkı Gittigidiyor.com gibi bireysel satıcılarında oyun anahtarlarını satışa çıkardığı bir pazardır. Ama tabiki burada kullanılmış oyun anahtarları satanlara dikkat etmek de yarar var. Peki G2A’da alışveriş yapacaksak nelere dikkat etmeliyiz?

Madde madde sıralayalım..

1.) Alışveriş yapmadan önce ödeme seçeneklerine göz atın.. Sitede birçok ödeme seçeneği mevcut ama Türkiye’ye en uygun seçenekler, (yurtdışı alışverişe açık) kredi kartı (3D Secure desteği var) ve Paypal.

2.) Anasayfada satın almak istediğiniz oyunun ismini aratarak satıcının size ne sunduğuna bakın. Steam, Origin, UPlay anahtarı mı? Steam hediyesi mi? Yada standart drm cd anahtarı mı?

Steam anahtarı alırsanız anahtarı Steam hesabından aktif edebilirsiniz. Bu durumda Steam uygulaması kurup, yeni bir üyelik alırsınız. Ancak satıcı Origin veya UPlay anahtarı verecekse bu sefer o platformlardan üyelik açmanız gerekir.

Ayrıca satıcı size Steam anahtarı yerine Steam Gift verecekse çok dikkat etmeniz gerekir. Steam Gift, satıcının Steam hesabına ekli, envanterinde duran hediyelik oyunlardır ve başkalarına sadece kullanıcı adı veya link ile gönderilebilir. Anahtarı hızlı bir şekilde temin edebilirken Steam Gift’de biraz uğraşmanız gerekebilir.

3.) Bulduğunuz oyunlarda ülke sınırlaması olup olmadığına bakın. Eğer bir oyun anahtarı sadece belirli ülkelerde aktif edilebiliyorsa ve bu ülkelerde Türkiye yoksa bu satıcıdan uzak durun. Bölge kilidi olan anahtarların bilgi kısmında oyunun aktif edilip edilemeyeceği aşağıdaki gibi gösterilmiştir. Burada yazan cümleleri anlayamadığınızda Google Translate’den yardım alabilirsiniz.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Örneğin Max Payne’i o satıcıdan alacak olanların yazılı ülkelerde yaşıyor olmamaları gerekiyor. (Çin, Myanmar, Venezuela, İtalya, Fransa, Rusya ve Almanya).. Crysis 2 oyununda ise multiplayer sunucuların desteklenmediği ve oyunun origin’de aktif edilebileceği belirtiliyor.

4.) Bulduğunuz oyunlarda satıcılara dikkat edin. Birçok satıcı arasında en uygun fiyatı sunanı bulun ama güvenilir olmayan satıcılardan uzak durun. Güvenilir yada güvenilir olmayan satıcılar için ürün sayfasındaki tüm satıcılar bölümüne bakıp, yeşil renkli profil ikonlarını bulmanız gerekiyor. Kırmızı renklilere yönelmeyin.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Örneğin resimde 1.63 TL’ye satış yapan ilk yeşil profile sahip satıcı toplamda 18802 key satmış. Bu adamdan G2A Shield kapalı alışveriş yaparsak kazıklanma ihtimalimiz çok düşük.

5.) Kazıklanma ihtimalimiz var mı? Tabiki var. Satıcıya parayı göndeririz ancak bize oyun anahtarını yollamaz veya yolladığı anahtar önceden kullanılmıştır. İşte bu tarz durumlar için güvenilir satıcılara yönelmeniz çok önemli. Ve tabiki eğer kazıklanmaktan çok korkuyorsanız G2A güvenili ödeme seçeneğini açık bırakmalısınız.

Güvenli ödemenin adı G2A Shield’dir ve sizden ek olarak 1 Euro tahsil ederler. Aynı sigorta sistemlerindeki gibi toplanan bu paralar kazıklandığınızda size ücretsiz oyun anahtarı olarak döner. Yani diyelim ki 30 TL olan bir oyun aldınız ve satıcı size anahtar yollamadı, bu durumda G2A ücretsiz çalışan anahtarı 1 Euro karşılığı göndermiş olur. Sonuç olarak kendinizi sağlama almış olursunuz.

6.) Satın alacağınız şeyin ne olduğuna çok dikkat edin! Beta key, DLC, kupon gibi şeyleride burada sattıkları için yanlışlıkla işinize yaramayacak birşeyide satın alıyor olabilirsiniz. Eğer bir DLC’yi oyunun yerine aldıysanız, oyunu almadığınız sürece kullanamazsınız.

7.) Satın alma adımı son aşamaya geldiğinizde G2A Shield’i tekrar kontrol edin. Bazen bu seçeneği kapamış olsanızda tekrar aktif olmuş olabiliyor.

8.) Satın alım tamamlandıysa ürün anahtarı için satın alımın tamamlanmasını bekleyin. Satın alım işleminin durumunu takip etmek için Hesabım > Satın Alma sayfasına gidin. Başarılı ödemelerde tamamlandı, anahtar veya onay bekleyen ödemelerde yeni, başarısız ödemelerde kapalı veya iptal edildi seçeneği görürsünüz.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Tamamlanan siparişlerde oyun anahtarını almak için Siparişi görüntüle butonuna tıklar, açılan bölümden oyun anahtarını alırsınız. Eğer satıcı anahtarı eklemiyorsa kırmızı bayrak simgesi ile destek bölümünden yardım talep edersiniz. Ancak G2A Shield kapalı alışveriş yaptıysanız destek ekibi size pek yardımcı olmayabilir.

ÖRNEK SATIN ALIM..

Sırf yukarıdaki maddeleri vurgulamak ve size yol göstermek amaçlı, düşük ücretli bir oyun satın alımı gerçekleştiriyorum. Paypal’ım da sorun olduğu için kredi kartı kullanıyorum ve karttan ödeme yaptığımdan ek işlem ücreti de alıyorlar. Yani oyun alırken 2 TL’lik oyun yerine sizden 2.40 alabilirler, işlem ücretlerine de dikkat edin.

1.) Örnek satın alımda Steam oyunu satın alacağım için G2A ana sayfasında oyunun adını aratıyor ve Steam anahtarı satan bir satıcı buluyorum. Oyunda bölge kilidi yok, Dlc veya beta değil, Uplay yada Origin değil, tam istediğim gibi Steam anahtarı.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

2.) Satıcılara bakıyorum, 5 adet satıcısı var. 3 tanesi yeşil profil güvenli, diğer ikisinden uzak duruyorum ve en uygun fiyatı veren yeşil profilin sepet simgesine tıklayarak devam ediyorum.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

3.) Başka oyun almayacaksam ve elimde de indirim kodu yoksa, ödeme adımına geçeceğim. Ancak G2A Shield’e 1 Euro ödemek istemediğimden Shield tikini kaldırıyorum.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Bana onay ekranı geldiğinde alttaki yazıya tıklayarak Shield kapatmayı onaylıyorum. Böylece oyun fiyatı artmamış oluyor (ki zaten birazdan işlem ücreti alacaklar).

4.) İlk sıradaki ödeme seçeneği tekrardan Shield’i aktif etmek için konulmuş. Onu atlayarak alttaki seçeneklerden size uyana geçiyorsunuz. Tahmin edeceğiniz gibi kredi kartı açılır menüsüne geçiyor, bilgileri giriyorum. İsim soyad kısmında, adres kısmında asla TÜRKÇE karakter kullanmıyorsunuz. Aksi halde 3D secure ekranı açılmıyor.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

3D Secure açıldıktan sonra sms ile onayı girip ödemeyi yapıyorsunuz. Ama dikkat edin ödediğiniz ücrete işlem ücreti eklediler.

Paypal veya Webmoney ödemeleride benzer şekilde oluyor, Paypal veya Webmoney sitesine yönlendirilerek ödemeyi tamamlıyorsunuz.

5.) Daha sonra karşınıza G2A ekranı geliyor. Satın alım sayfasında oyun anahtarını görmek için Siparişi görüntüle butonuna tıklıyor, ardından key’in (yani anahtarın) çıkacağı kutucukta beliren güvenlik adımını tamamlıyorsunuz. (Bu adım bazen çıkıyor bazen çıkmıyor. İlk seferde sizden telefonunuzu eklemeniz istenebilir, ekleyin. Sorun çıkmıyor, sizden ek ödeme vs alınmıyor. Bazende anahtarın belirmesi gecikmeli olabiliyor. Bekleyin ve sayfayı yenileyerek takipte kalın.)

Anahtarınız karşınızda ise artık ilgili platform uygulamasından (Steam, Origin, UPlay) aktivasyonu yapabiliriniz.

G2A'dan Nasıl Oyun Satın Alınır?

Eğer anahtar sorunsuz aktif oldu ve oyuna sahip olduysanız geçmiş olsun. Ek olarak aynı sipariş sayfasına dönüp satıcıya pozitif oy vermeyide unutmayın.

(Eksikler, hatalarım varsa ilerleyen zamanda yazıda düzeltmeler, güncellemeler yapabilirim.)

Notlar:

– Siteyi Türkçe dile çevirmek için sitenin sağ üst yada sağ altından Turkey seçimi yapın. Ve ödeme seçeneğinde de Türk Lirası çıkması için aynı yerdeki para birim seçeneğinden TRY seçimi yapın.

– Satın alımlarda sorun yaşamamak için telefon numaranızı ekleyin. Profil bilgilerinizde doğru bilgiler verin.

–  Yukarıda paylaştığım maddelere dikkat edin. Eğer sorularınız olursa veya benim unuttuğum bir detay varsa yorum panelinden yazın.