Yazıya Yorum Gönder!

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Android işletim sistemi ile çalışan tablet ve telefonların uygulama mağazası Google Play’den uygulama satın alırken üç seçeneğimiz var; Kredi kartı, mobil ödeme ve Google Play kodu. Kredi kartınız 3D secure şart koşmuyorsa uygulama satın almada zaten sorun yaşamıyorsunuz. Ancak kredi kartı seçeneği işinize yaramaz ise mecburen diğer iki seçeneğe kalıyorsunuz.

Mobil ödeme yöntemi Turkcell ve Avea tarafından destekleniyor. Telefonunuzda Avea hat takılı ise satın alma seçeneğinde Avea, Turkcell hat takılı ise Turkcell satın alma seçeneği görünüyor. Vodafone henüz Google Play mobil ödeme desteklemediğinden bu hat sahipleri uygulamaları bu yöntem ile alamıyorlar.

GÜNCELLEME! 5 Eylül 2017 Nihayet Vodafone’da Google Play üzerinden mobil satın alımlara izin vermeye başladı. Artık Vodafone hattı olanlarda alışveriş yapabilirler. Vodafone ile Google Play’den Mobil Ödeme #1TıkınaBakar

Diğer ödeme yöntemimiz ise kod kullanmak. Google Play kodları genelde yurtdışında yoğun ilgi görüyor ancak Türkiye’de pek yaygın değil. Bu sebeple kod bulmakta zorlanabilirsiniz ve benim tavsiyem kodları G2A‘dan satın almanız. Kodlar hediye kartı adıyla yani Gift Card adı ile satılıyor ve G2A’ya girince arama kutusunda Google Play araması yapmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında çıkan fiyat listesinden uygun olanı seçip, ödemesini yaparak 10 yada 15 dolarlık kodların sahibi oluyorsunuz. Size verilen kodu ise Google Play uygulamasındaki

Kod kullan seçeneğinden girerek bakiyenizi Google Play’e ekleyip, daha sonrasında satın almaları ek para ödemeden gerçekleştiriyorsunuz. Kodlar ile alakalı merak ettikleriniz veya yardıma ihtiyacınız olursa mesajlarınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Mobil ödemeye geri dönersek; Mobil ödemede mail hesabına tanımlı telefon numarası üzerinden otomatik algılama gibi bir durum olduğundan, sim kart takılı olmayan tablet bilgisayarınızda bile mobil ödemeyi kullanabiliyorsunuz. Mobil ödeme ile gerçekleştirilen işlemlerde operatörler uygulama fiyatına ek olarak (bir seferlik) işlem ücreti kesiyorlar, Avea’nın aldığı ücret 50 kuruş idi. Turkcell’i ise bilemiyorum. Uygulama satın aldıktan sonra ise uygulamayı aynı gmail’in tanımlı olduğu tüm Android cihazlara kurabiliyor, bağımsız bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Örnekle anlatmak gerekirse; 3 adet Android cihazınız olduğunda, aynı gmail hesabı 3 cihazda da ekli ise 1 cihazdan satın alacağınız uygulamayı ek fiyat ödemeden 3 cihazada kurup, kullanabiliyoruz. Denemelerimde satın aldığım 2 TL’lik oyuna Avea ücreti ile 2.5 TL verdim ve uygulamayı 2 tablet + 1 telefonda sorunsuz oynayabildim. Uygulama birinde açık diye diğer cihazdakini kapatın gibi bir durum yok. İsterseniz 3 kişi, isterseniz 4-5 kişi 4-5 cihazda açıp oynayın.

Hatta cihazlardan birindeki eski gmail hesabını kaldırmak istemiyorsanız kaldırmayın, Ayarlar > Hesaplar altından ikinci bir Google hesabı olarak ekleyin ve aktif Google Play hesabı yaparak uygulamayı indirin. Konu ile alakalı resimleri aşağıda paylaşıyorum, eğer merak ettikleriniz, anlayamadıklarınız olursa yazı altından yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Yukarıdaki ilk 4 adım gayet açık. Satın alımı başlatıyoruz ve 4. adımda Avea (yada Vodafone, Turkcell) mobil ödemeyi seçiyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Hesapta tanımlı telefonu doğrulamak için telefona sms geliyor ve o işlem hızlıca geçiyor. Ardından formalite fatura bilgileri için adres giriyoruz. Detaya girmeden mahalle, il, posta kod olarak adresi yazıp kaydetseniz yeterli.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Adres bilgisi için onay isteniyor. Kısa özet ama doğru adres verdiğimizden tereddüt etmeden Kabul et butonuna dokunuyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

8 numaralı ekranda tekrar onay verdikten sonra 9 numaralı ekranda, telefonda tanımlı gmail hesabımızın şifresi soruluyor. Şifreyi girdikten sonrada satın alma işlemi tamamlanıyor. 10 numaralı ekranda gördüğünüz gibi ödeme başarılı. 11 numaralı ekranda da göreceğiniz gibi Satın al yerine Ödeme iptal ve butonları var. 30 dakika içerisinde herhangi bir şekilde uygulamayı kaldırırsanız ödemeyi iptal etmiş oluyorsunuz ve paranız hattınıza iade ediliyor. Yani tekrardan satın alım adımlarını takip etmeniz gerekiyor, tekrardan operatör işlem ücreti ödüyorsunuz vs.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Mobil ödeme tamamlandığında gelen operatör mesajı yukarıda.. Yanlışlıkla veya bilerek ödemeyi iptal ederseniz aynı şekilde bir sms daha alırsınız ve paranız hattınıza iade edilir. Beklemezsiniz. İlerleyen zamanda Google Play ödeme yöntemlerinde değişiklikler yapabilir ama şimdilik durum bu. Merak ettikleriniz olursa sorularınızı yazı altından yorum paneli ile gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 25 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 07 Aralık 2018, 20:11

  @mert; Satın alım yaptığınız gmail hesabını hangi cihaza eklerseniz uygulama veya oyunu o cihaza yükleyebilirsiniz. Ben mesela aynı gmail adresini hem telefon, hem tablet bilgisayarda kullanıyorum ve satın aldığım tüm uygulamaları her iki cihaza da yükleyip, kullanabiliyorum.

  Vehbi 23 Aralık 2018, 20:10

  Satın aldığım uygulama her ay mı ücret alınıyor yada bir kereye mahsusmu ücret alınıyor

  Lordiz 23 Aralık 2018, 22:01

  @Vehbi; Uygulamada abonelik sistemi yoksa tek sefer ödersiniz. Abonelik olan uygulamalarda da abonelik sistemi olduğu size en baştan bildirilir.

  Batuhan 03 Ocak 2019, 01:54

  Numara ile ödeme yapamıyorum operatör ödeme diye bir yazı çıkmıyor ne yapmam gerekiyor

  Lordiz 04 Ocak 2019, 01:23

  @Batuhan; Hattınız mobil ödemeye kapalıysa mobil ödeme seçeneği belirmez. Gsm operatörünüzün web sitesinden yada mobil uygulamasından hattınız için mobil ödemenin açık olup olmadığına bakın.

  Eyupgoncek440 05 Şubat 2019, 00:41

  satın alınan bendegiılim 4 yaşındaki yiyenim almış bingo arkadaşlık sitesinden almış mıssy yeden de almış iptal ettirmek istiyorum

  Lordiz 05 Şubat 2019, 01:48

  @Eyupgoncek440; Uygulama içi satın alım yaptıysa uygulama sahibine mail adreslerinden yazacaksınız. Uygulama içi satın alımlarda ödeme iptal butonu olmuyor. Birde süresi var. Süreyi geçince iadeler için uygulama sahibine ulaşmanız gerekiyor. Eğer aylık abonelik başlattıysa yeğeniniz, o zaman Google Play uygulamasında sol menüden Aboneliklere gidin, orada iptal seçeneği olabilir.

  Selçuk 20 Şubat 2019, 09:51

  Merhaba..
  Mobil ödeme limiti 120.00 TL ve ben bunun 300.00TL limitine sabitlenmesini talep ediyorum. Bununla ilgili nasıl yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

  Lordiz 20 Şubat 2019, 20:19

  @Selçuk; Merhaba. Sanırım mobil ödemede hukuki bir durum var, o yüzden çok fazla harcama yapmaya izin vermiyorlar. İşlem başı limit 120 tl, günlük limit 200 tl, aylık limit 300 tl. Bunu arttıramazsınız.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019