Google Play Uygulama İçi Satın Alımlar ve Aboneliklerden Para İadesi Almak!

Google Play Uygulama İçi Satın Alımlar ve Aboneliklerden Para İadesi Almak!

Android işletim sistemli telefonların uygulama mağazası Google Play Store’dan bir uygulama satın aldınız ve kısa süreli iade sürecini kaçırdıktan sonra uygulamayı iade edip para iadesi almak istiyorsunuz.. Veya bir uygulamada uygulama içi satın alım yaptınız, abonelik başlattınız fakat hemen sonrasında para ödediğiniz bu hizmetin aslında o parayı hak etmediğini fark ettiniz! Peki ne şimdi ne yapacaksınız?

Birkaç Adımda Google Play’den Para İadesi Talep Ediyoruz! 

Google Play üstünden bir uygulama satın alırsanız, ilk birkaç dakika içerisindeyken, uygulama sayfasında göreceğiniz ödeme iptal butonu yardımı ile ödemeyi iptal edebilir, kısa sürede para iadesi alabilirsiniz.

Bir uygulamayı satın almanızın veya uygulama içi satın alma işleminizin üzerinden 48 saat geçmediyse; Google Play üzerinden geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz.

Film, kitap veya başka içerik satın aldıysanız; Satın alma işleminin üzerinden 48 saat geçmiş olsa bile, sonradan geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz.

Eğer birisinin sizin bilginiz olmadan hesabınız üstünden satın alım yaptığını fark ederseniz, 120 gün içinde bu bağlantıdaki itiraz formunu doldurarak para iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, Google Play’den sonuç alamadığınızda son şans olarak, doğrudan uygulama geliştiricisine ulaşıp para iadesi talebinde de bulunabilirsiniz.

Genellikle 1 iş günü içinde sonucu öğrenirsiniz ancak bu süre bazen 4 iş gününü bulabilir. Hatta geliştirici mesajlarına bakmıyorsa, bu durumda biraz daha fazla da bekleyebilirsiniz.

Peki abonelik iptalleri ve uygulama içi satın alımlarında para iadesi süreci nasıl işler?

Adım Adım Para İade Süreci!

Önce aşağıdaki bağlantıya gidiyor, para iade talebi formuna ulaşıyoruz.

https://support.google.com/googleplay?p=refundAWF

İade kuralları, koşullar vs.. Robot olmadığınızı onaylıyor, Devam butonuna basıyorsunuz.

Satın alma yaparken kullandığınız hesabı onaylamanız isteniyor. Google Play hesabınızda hangi gmail adresi görünüyorsa, onu seçmeniz şart. Aksi halde son satın alımlarınız listelenmez, iade talebi açamazsınız.

Google Play Uygulama İçi Satın Alımlar ve Aboneliklerden Para İadesi Almak!

Bir sonraki ekranda, yakın tarihli satın alımlarınız listeleniyor. Listeden para iadesi talep edeceğiniz satın alımı bulup, seçiyorsunuz.

(Satın alım orada görünmüyorsa, Listelenmeyen satın alım işlemi bağlantısına dokunuyorsunuz.)

Bir sonraki ekranda, para iadesi talebi için sebep sunmanız isteniyor. En uygun seçeneği seçip, devam ediyorsunuz.

Google Play Uygulama İçi Satın Alımlar ve Aboneliklerden Para İadesi Almak!

Son ekranda, talebinizin doğruluğunu kontrol ediyor, Geri Ödeme İsteme yazan butona dokunuyorsunuz.

Geri ödeme isteğiniz incelemek üzere gönderildi” yazan metni görüyorsanız, işlem tamam!

Google Play Uygulama İçi Satın Alımlar ve Aboneliklerden Para İadesi Almak!

Şimdi Google Play’in talebi incelemesini bekliyorsunuz ve talebiniz onaylanırsa, ödemeyi yaptığınız yöntem ile paranız geri iade ediliyor. Talebinizin inceleme durumunu ise bu bağlantıdan istediğiniz an sorgulayabiliyorsunuz.

Eğer bir abonelik iptalinden sonra para iadesi istiyorsanız, talebiniz onaylandıktan sonra aboneliğiniz iptal ediliyor ve abonelik ücreti ödeme yaptığınız yol ile geri gönderiliyor. Abonelikten para iadesi istemiyor, sadece aboneliğin yenilenmesini iptal etmek istiyorsanız; Google Play’de Ödemeler ve Abonelikler sayfasından Aboneliklere bakmanız gerekiyor.

Eğer bir uygulama içi satın alma için para iadesi istiyorsanız, talebiniz onaylandıktan sonra uygulama içi satın alınan hizmet iptal ediliyor ve ödediğiniz ücret ödeme yaptığın yol ile geri gönderiliyor.

Eğer bir uygulama veya oyun satın alımınızdan para iadesi istiyorsanız, talebiniz onaylandıktan sonra satın aldığınız uygulama cihazınızdan kaldırılıyor ve uygulama için yaptığınız ödeme size geri gönderiliyor.

Yukarıda anlattığım yöntem ile hem bir oyunda, hem bir uygulamada abonelik ve uygulama içi satın alım iadesi talep ettim ve ödemelerin yapılması 3-4 gün arasında sürdü.

Konuyla alakalı eklemek veya sormak istedikleriniz olursa yorum formundan yazabilirsiniz.