Ücretsiz Resim Boyutlandırma ve Sıkıştırma Uygulaması “Squoosh”

Ücretsiz Resim Boyutlandırma ve Sıkıştırma Uygulaması "Squoosh"

İnternetin kanatsız meleği Google, her zaman olduğu gibi kaliteli ve vakit kazandıran uygulamalar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Google’un en yeni ve ücretsiz projesi, bir resim optimizasyon uygulaması. Şimdilik web tarayıcısı üzerinden erişebildiğimiz uygulamanın adı Squoosh. Squoosh’u kullanmak için internete ihtiyacımız yok, offline olarak da (internet bağlantınız olmasa dahi) kullanılabiliyor. 

>> Squoosh Web Uygulaması

Squoosh Neler Yapıyor?

Ücretsiz Resim Boyutlandırma ve Sıkıştırma Uygulaması "Squoosh"

Squoosh; svg, webp, jpg, png gibi popüler resim formatlarını jpg ve png formatlarına dönüştürmemize, resimleri yeniden boyutlandırmamıza ve resimlerin boyutları çok büyük ise bunları sıkıştırarak ufaltmamıza yardım ediyor.

Mesela internetten bir svg yada webp dosyası buldunuz ve bunu jpg yapmak için bilgisayarınızda gerekli hiçbir yazılım yok! Hemen Squoosh.app web sitesine gidiyor, resmi buraya yükleyip png yada jpg formatında kayıt ediyorsunuz.

Mesela telefonunuzla bir fotoğraf çektiniz ve boyutu aşırı büyük. Örneğin 2650×1640 piksel ve 4.37 mb. Bunu ufaltmanız gerekiyor! Hemen Squoosh.app web sitesine gidiyor, resmi buraya yükleyip sağ menüden boyut belirliyorsunuz. Resim otomatik olarak ufaltılıyor ve sonucu canlı olarak sağ tarafta görüyorsunuz zaten. Ayrıca ufaltma ve sıkıştırma sonrası sonucu da ekranda zaten canlı olarak kontrol edebiliyorsunuz.

Sonuç istediğiniz gibi mi? O zaman sağ tarafta yer alan indirme butonu ile fotoğrafı bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

Ücretsiz Resim Boyutlandırma ve Sıkıştırma Uygulaması "Squoosh"

Konuya hakim arkadaşların hiç zorlanmayacağını düşündüğüm için fazla detaya girmiyorum fakat Squoosh kullanımıyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Squoosh’un henüz bir mobil uygulaması yok fakat telefon veya tablet bilgisayarınızdan squoosh.app sayfasına giderseniz uygulamayı mobil web sürümü üstünden kullanabilirsiniz.

>> Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar