Gta Vice City “Ses Donanımı Yok” Sorunu ve Çözümü

Gta Vice City "Ses Donanımı Yok" Sorunu ve Çözümü

Bu sorun hakkında öyle uzun uzun yazılacak şey yok, sorunun kaynağı açık ve ortada..Birinci ve en büyük nedeni indirdiğiniz ve kurduğunuz Gta Vice City rip’li versiyon… Rip’li versiyonu indirdikten sonra kurulumu yaptınız ve oyunu açtınız ses yok, hatta Audio options kapalı, sağ altta da Ses Donanımı yok yazıyor..

Tabi yukarıda Türkçe yazdıklarım Türkçe yama kurulu olanlarda var, ingilizce yamasız kurulum yapanlarda da aynı sorun tabi ki çıkıyor..

Hatanın nedenine gelirsek; eğer bilgisayarınızda ses ile ilgili bir probleminiz yok, müzik dinleyebiliyor ancak sadece Gta Vice City’de ses sorunu oluyorsa, bilgisayarınızda antivirüs yazılımı olabilir ve kurulum sırasında kuruluma eklenen wav.rar paketini virüs görüp engellemiş olabilir…

Sorununuz dediğim gibi AntiVirüs yazılımından kaynaklı ise çok kolay bir çözüm var, oyunu kurulu olduğu klasörden (veya ekle kaldırdan) silin, daha sonra AntiVirüs yazılımını tamamen pasif hale getirin ve tekrar rip’li kurulumu yapın, kurulum bittikten sonra %70 ihtimal oyun ses ayarları aktif olarak çalışacaktır..

(Yukarıdaki sorunu bizzat kendim yaşadım.. Oyunu kurduktan sonra virüs taramanızı aktif edebilirsiniz..)

Eğer sorun yukarıdaki kadar kolay değilse yani oyun rip’li değil ve Antivirüs’de kurulu değil ise sorun DirectX yazılımı yada ses kartı driverlarında olabilir. Tabi bu durumda da bilgisayarınızdan da hiç ses çıkmıyor olması gerek.. Önce kablo bağlantılarını, hoparlörün çalışırlığını kontrol edip sonrada DirectX ve ses kartı driver güncellemelerini yapmalısınız..

>> En İyi Açık Dünya (Free Open World) Oyunları