Hayatta Kalma Odaklı Açık Dünya Kamyon Oyunu “Alaskan Truck Simulator”

alaskan truck simulator - Hayatta Kalma Odaklı Açık Dünya Kamyon Oyunu "Alaskan Truck Simulator"

Yakında yepyeni bir kamyon simülasyon oyunu geliyor Steam ve Epic Games’e, oyunun adı Alaskan Truck Simulator! Oyun, bir süredir takibimdeydi, satışa çıkışını bekliyordum ve bu oyunu epey merak ediyordum.. Steam, 13-20 Haziran tarihleri arasında NextFest isimli bir etkinlik düzenledi ve bu kapsamda Alaskan Truck Simulator içinde ücretsiz bir demo yayınlandı. Fırsat bu fırsat oyunun demosunu indirip oynadım ve demoyu kısa bi tadımladıktan sonra hemen şunu dedim kendime; bu oyunu tanıtmalıyım! Peki neden? Cevabı yazının devamında..

Hayatta Kalma Odaklı Açık Dünya Oyunu! 

ATS ve ETS 2 için Harika Bir Alternatif!

Oyun, Road Studio S.A. isimli bir şirket tarafından geliştiriliyor. Şirketin merkezi Polonya’da. Daha önce başka tanınmış bir oyunları yok. Fakat Unreal Engine oyun motoru ile geliştirdikleri bu oyunu oynadığınızda çok şaşırıyorsunuz. Oyun neredeyse bir American Truck Simulator DLC’si gibi! Hatta onun üstüne bir şeyler daha eklenmiş modlu versiyonu gibi..

Grafikler çok iyi. Ortam aydınlatması, yollar, kar efekti, araç içi ve araç camlarındaki buzlanma efektleri harika. Oyuna dair tek eleştirim, araç sürüş hissiyatı. (Daha iyi olabilirdi!) Bunun haricinde her şeyini çok beğendim. (Sürüş hisside muhtemelen iyileştirilecektir.)

Oyunda önceliğimiz teslimat yapmak değil, öncelik hayatta kalmak. İkinci öncelik aracımızın sağlığı. Ve sonrasında görevler alıp teslimatları tamamlamak.

Oyun tam bir açık dünya. Gta 5’ten bile iyi neredeyse. Çünkü araçtan iniyorsunuz, markete gidip alışveriş ediyorsunuz. Araçtan iniyorsunuz aracınıza benzin ya da motorunuza yağ dolduruyorsunuz. Araçtan iniyorsunuz, nehir üstündeki köprünün hasarlı yerlerini onarıyorsunuz. Tekerleklere zinciri siz takıyorsunuz, dorseyi siz bağlıyorsunuz. (Tabi bunlar benim demodan deneyimlediklerim. Belki daha fazlası bile olacaktır.)

Birde oyunda en sevdiğim şey; aracın içinde her şeyi tek tek kontrol edebiliyor olmamız!

Motoru çalıştırıyorsunuz, el frenini açıp kapatıyorsunuz, klimayı açıp kapatıyorsunuz, radyo mu dinlemek istediniz? Radyoyu açıp kanalları gezebiliyorsunuz. Hem de uyduruk şarkılar yok! Mesela ben araç sürerken Carly Rae Jepsen’dan I Really Like You çalıyordu..

Uykunuz mu geldi? Aracı durdurup hemen aracın arkasına geçiyor, oradaki yatakta kıvrılıveriyorsunuz.

Karnınız mı acıktı? Önceden marketten satın aldığınız yiyecekleri aracın arkasındaki buzdolabına yerleştirdiyseniz buradan alıp ya da I tuşu ile açılan envanterden alıp yiyebiliyorsunuz.

Yani gerçekten emek verilmiş bir oyun geliyor.

Şuan oyuna dair en çok merak ettiğim iki şey ise; oyun haritasının büyüklüğü ve oyunun satış fiyatı!

Harita yeterince büyük olursa, oyunda bolca farklı görevler olursa ve satış fiyatı da Türkiye için kabul edilebilir bir seviyede olursa bu oyun gerçekten çok satar!

Oyunda Türkçe metin desteği mevcut. Fakat demoda Türkçe aktif değil. Belki full sürümde aktif olacaktır.

Oyun biraz güçlü bilgisayar istiyor. Çünkü neredeyse oyun boyunca hep kar yağıyor. Doğal olarak kar efekti ve yan aynalar sistemi yoruyor.

Ayrıca oyunun demosunda ufak bir sorun var, oyunu oynamaya çalıştığınızda sizin ayarladığınız grafik ayarları ile çalışmıyor. Grafik ayarlarını en üste çekseniz de yine de çöp gibi grafikler ile karşılaşıyorsunuz. Tabi bu sorunun pratik bir çözümü var. Gayet güzel iş görüyor. Ayrıca mevcut sorunun full sürümde olmayacağını düşünüyorum. Muhtemelen demo sürümde bir sorun oluştu ve daha fark etmediler.. Eğer sizde böyle bir sorun yaşarsanız, uygulayacağınız çözüm şu;

Alaskan Truck Simulator Grafik Sorununun Çözümü: 

Bilgisayarınızda oyunun geçici dosyalarının saklandığı konuma gidiyorsunuz, burada GameUserSettings.ini dosyasını buluyorsunuz ve aşağıda paylaştığım değerleri bularak değiştiriyorsunuz.

GameUserSettings.ini dosyasının konumu şurası;

C:\Users\BilgisayarKullanıcıAdınız\AppData\Local\ATS\Saved\Config\WindowsNoEditor

GameUserSettings.ini’de özellikle değiştirmeniz gereken değerler;

sg.ResolutionQuality=50.000000

FrameRateLimit=90.000000

Buradaki 50 değerini en az 200 yapmanız gerekiyor ki oyuna girdiğinizde kaliteli grafikler sizi karşılasın. Ve FrameRateLimit değerini de en düşük 30 yapmalısınız ki sisteminiz daha az yorulsun.

Sonrasında dosyayı aynı konuma kaydedip, oyuna yeniden giriş yapmalısınız.

Yukarıdaki çözüm muhtemelen sadece demo için gerekecek ve full sürümde bunu çözmüş olacaklar ancak yine de yazımı görerek oyunu demosundan oynamak isteyenler için bunu paylaşmalıydım. Bu çözümü uygulayacaksınız ki oyunun potansiyelini gerçek anlamda görebilesiniz.

Oyunu keyifle tadımlayabileceğiniz minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ise şöyle;

Minimum: Windows 7 64 Bit, İntel Core i5 işlemci, 12 Gb ram, En az 2 Gb bir ekran kartı, DirectX10 desteği ve 15 Gb boş disk alanı.

Önerilen: Windows 7 64 Bit, İntel Core i7 işlemci, 16 Gb ram, 4 Gb bir ekran kartı, DirectX10 desteği ve 15 Gb boş disk alanı.

Bende 4 Gb’lık bir ekran kartı, 12 Gb ram bellek var. Bu donanım ile oyunu sorunsuz oynayabildim. Fakat 2 Gb’lık ekran kartlarında çözünürlüğü ve grafik ayarlarını kısmanız gerekebilir.

Ya da şuanlık sisteminiz oyunu oynamaya yetmiyor olabilir, bu durumda Youtube üstündeki oynanış videolarına bakabilir ve yazının başından beri ne anlattığımı gözlerinizle görebilirsiniz.

Umarım oyunun full sürümü demosundan daha iyi olur, optimizasyon sorunları olmadan her orta seviye bilgisayarda oynanabilir ve satış fiyatı da Türk oyunseverlerin satın alabileceği bir seviyede olur.

Alaskan Truck Simulatörü merakla bekliyoruz!

Oyunun demosunu Alaskan Truck Simulatör’ün resmi Steam sayfasından indirebilir ve oyun yayınlandığında full sürümünü Steam ya da EpicGames üstünden satın alabilirsiniz.

Steam’de ATS: 

https://store.steampowered.com/app/849100/Alaskan_Truck_Simulator/

EpicGames’de ATS:

https://store.epicgames.com/tr/p/alaskan-truck-simulator-d31463

DİPNOTLAR!

  • Oyunda araçtan inip bir iş yapılacaksa el frenini çekmeyi unutmayın.
  • Karakteriniz üşüyorsa araç içi klimayı açın.
  • Araç içi camlar karlı bulanıksa silecekleri çalıştırın ya da buz kazıyıcı kullanın.
  • Karakteriniz acıktıysa, susadıysa, I tuşu ile envantere bakıp karakteri hızlıca doyurun.
  • Benzini idareli kullanın, benzin bitiyorsa en yakın benzinlikten aracı fullleyin.
  • Aracın kayma riski varsa, çok kar yağıyorsa tekerleklere zincir takın.
  • Market, benzinlik, otel arıyorsanız M tuşu ile haritaya bakın. Ayrıca F1 tuşu ile demo özel bilgi ekranını da açabilirsiniz.
  • Space tuşu ile el freni çekebilirsiniz.
  • L tuşu ile farlar çalışır. H tuşu korna. C tuşu kamera açıları arasında gezinir. V tuşu silecekleri çalıştırır. E tuşu işlemleri/görevleri onaylama/uygulamaya yarar.

– Reklamlar –