Hayvanlar Üstünde Deney Yapan ve Yapmayan Firmalar

Hayvanlar Üstünde Deney Yapan ve Yapmayan Firmalar

Bildiğiniz gibi (kozmetik firmaları başta olmak üzere) dünyaca ünlü pek çok büyük firma, bizler için ürettikleri ürünlerini önce hayvanlar üzerinde test ediyorlar ve bu testler için maymun, tavşan ve köpek gibi pek çok zavallı hayvana (çekinmeden) yıllardır eziyet ediyorlar.

Testler sırasında kimi zaman hayvanları yakıyor, kimi zamanda farklı farklı testler ile öldürene kadar eziyet çektiriyorlar. Bunu neden yapıyorlar? Sözde bize daha sağlıklı ürünler sunmak için yapıyorlar, ancak biz bu ürünleri kullanacağız, onlarda para kazanacak diye olan bu gariplere oluyor.

Bu konuda kesinlikle hassas davranmamız gerekiyor ve bu firmalardan alışveriş yapmamamız içinde Peta sürekli güncel listeler yayınlıyor. Bu listeleri sürekli takip ederek hayvan eziyetlerine ortak olmayabilir ve bu şirketlerin düşen satış gelirlerinden ötürü bu eziyetlere son vermesini sağlayabiliriz. Ki zaten yıllardır bu iş için çabalayan savunucular, ünlüler dikkat çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve bizlerden sadece bu firmalardan uzak durmamızı istiyorlar. Aşağıdaki bağlantılardan birinde hayvan deneyi yapan firmaları, diğerinde ise hayvan deneyi yapmayan, pembe tavşan logosu taşıyan firmaları görebilirsiniz.

Hayvanlar üstünde deney yapan firmalar:

http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf

Hayvanlar üstünde deney yapmayan firmalar:

http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf

(Yukarıdaki listeler pdf formatında hazırlanmış, bu nedenle dosyalar bazılarınızda pdf olarak inecek ve Adobe Reader ile görüntülenebilecek, bazılarınızda ise doğrudan tarayıcı üzerinden açılacaktır. Bilginiz olsun.)

Yukarıdaki listelerden ilkinde (yani hayvanlar üstünde deney yapanlarda) çoğumuzun bildiği firmalar var. İkinci listede (yani hayvanlar üstünde deney yapmayanda) ise çoğu yabancı isimler var.

Not: Pembe tavşan (kulakları pembe kalp şeklinde olan tavşan) logosunu, ürünlerini hayvanlar üstünde denemeyen firmalar, web sitelerine veya ürünlerinin ambalajlarına koyuyorlar. Bu sayede bu firmadan alacağınız ürünler ile hayvan eziyetlerine ortak olmadığınızı anlayabiliyorsunuz.

Örnek pembe tavşan logosunu meksika merkezli şu sitenin sağ alt köşesinde görebilirsiniz.