Outlook’da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Bir önceki yazımda Twitter ve Facebook hesaplarında https:// güvenli bağlantıyı aktif etmeyi anlatmıştım, bir ihtimal merakıyla hotmail ayarlarını kurcalarken hotmail’de de https:// güvenli bağlantının mevcut olduğunu gördüm.. Bir önceki yazıda dediğim gibi https:// güvenli bağlantı kullanımı wifi üzerinden internete bağlanan tüm kullanıcılar için önem taşıyor ancak pek çoğumuz buna dikkat etmiyoruz..

https:// güvenli bağlantıyı aktif ettiğimizde hesabımız ve hesap bilgilerimiz şifreleme sistemine tabi tutuluyor ve üçüncü şahısların bu bilgilere erişmesi, çalması zorlaşıyor..

Güncelleme 2017: Artık Outlook’da siz istemeseniz de https:// kullanılıyor.

>> Facebook ve Twitter Hesaplarının Güvenliği İçin “https://”
>> Çocukları İnternetin Tehlikelerinden Korumak
>> Güvenli İnternet İçin Ailelere Uyarılar ve 10 Temel Kural

Gelelim Outlook’da https:// şifrelemesini nasıl aktif edeceğimize..

Hotmail hesabınıza giriş yapıyorsunuz, gelen kutusundayken sağ üstte yer alan Seçenekler bağlantısına tıklıyorsunuz buradan açılan bölümde de Diğer Seçenekler bağlantısına tıklıyorsunuz..

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Açılan sayfada “Hotmail ürününü özelleştirme” başlığı altındaki “Gelişmiş gizlilik ayarları” bağlantısına tıklıyoruz..

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Bir sonraki sayfada karşımıza https başlığı altında bir metin çıkıyor, bu metinin hemen sonunda yer alan “HTTPS ayarlarına git” bağlantısına tıklıyoruz..

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Bu aşamada bağlantıya tıkladıktan sonra bize güvenliğimiz açısından (gerçekten hesabın ayarlarıyla oynayan kişi hesap sahibi mi bunu anlamak için) mail hesabımızın şifresi sorulacak, şifremizi girip bu aşamayı geçiyoruz..

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Ve nihayet https güvenli bağlantıyı aktif edeceğimiz sayfa karşımıza geliyor..Açılan sayfada yer alan “HTTPS’i otomatik kullan” yazısının solundaki alana tik koyuyor ve aşağıdaki butonla kaydediyoruz..

Outlook'da https:// Kullanımı ve Hesap Güvenliği

Bu işlemden sonra hesabımıza her girişimizde hesap bilgilerimiz şifreleme ile korunuyor olacak..Yukarıdaki resimde atlamamamız gereken bir yer var, görüldüğü üzere sayfada bir uyarı yer alıyor, uyarıda https kullanımının bazı durumlarda hatalara neden olabileceği söyleniyor.

Hata derken neyden bahsettiklerini açıklayalım, örneğin “mobil telefonlardan mail hesabınıza girmeye çalıştığınızda telefonunuzun web tarayıcısı https:// desteklemiyorsa; mail hesabınıza erişemeyebilirsiniz, outlook gibi ek programlarla mail hesabınızı bağladıysanız ve buralardan hesabınıza erişiyorsanız da hesabınıza bağlanamama sorunu yaşayabilirsiniz” deniliyor..

Ancak bu uyarı “kesinlikle böyle sorunlar yaşacayaksınız” değil “bazı problemler olabilir dikkat edin” anlamında anlaşılmalıdır..Bunun haricinde hesabınızı https ile güvenli bağlantıya ayarladığınızda, telefonunuzdan hesabınıza giremesenizde bilgisayarınızda direk web tarayıcısına hotmail.com yazarak hesabınıza girebileceksiniz, bu uyarı sadece https desteklemeyen sistemlerde sorunlar yaşanabileceğini bildirme amacıyla konulmuş..

https:// kullanmazsanız ne olur? Çok mu önemlidir?

Kimine göre evet çok önemli kimine görede hiç önemli değil, ancak şunu bilmelisiniz ki wifi yani kablosuz ağlardan hesabınıza eriştiğinizde hesaplarınız https’te olduğu gibi şifrelenmediğinden hesaplarınıza erişilme, bilgilerinize ulaşılma ve hatta hesabınızın hacklenmesi ihtimali var..Bu nedenden ötürü https güvenli bağlantı kullanarak hesabınızın güvenliğini bir seviye arttırmak ve bilgilerinizi korumak sizin bileceğiniz iş…

Not: Hesabında https güvenli bağlantıyı açan kullanıcılar ilerleyen süreçte istedikleri zaman tekrar https güvenli bağlantıyı kapatabilirler, hotmail’in bu konuda kullanıcılara bir yaptırımı, zorlaması bulunmamaktadır..