İnstagram Hesap Güvenliği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama!

İnstagram Hesap Güvenliği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama!

Neredeyse herkesin en az bir sosyal medya hesabı var. Sosyal medya hesaplarımızda her şeyimizi paylaşıyor, özel yazışmalar yapıyoruz ve takipçilerimiz arasında özellikle aile yakınlarımızda olduğundan, hesaplarımızın güvenliğini çok iyi sağlamamız gerekiyor. Peki kaçımız bunu önemsiyor ve hesabının güvenliği için gereken tüm önlemleri alıyoruz?

Mesela İnstagram’da iki faktörlü kimlik korumasını kullanıyor musunuz?!!.

Facebook’da, Twitter’da ve Google’da uzun zamandır kullanılan bu güvenlik önlemi yakın zamanda İnstagram’a da dahil edildi ve artık İnstagram hesabımızı sms ile koruma altına alabiliyoruz. Bu sayede eğer İnstagram hesabımıza yetkilendirilmemiş bir cihazdan yada farklı bir konumdan giriş yapılmaya çalışılırsa, hesaba erişebilmek için önce telefon numaramıza gelen sms kodunu karşımıza gelecek güvenlik formuna girmemiz gerekiyor.

Bu sayede hem böyle bir girişim olursa haberdar oluyor, hemde iki faktörlü kimlik doğrulamasını açtıysak başkasının hesabımıza bizden gizli erişemeyeceğini biliyor, rahat ediyoruz.

Peki bu özellik nasıl aktif ediliyor?

Ben örneğimi İnstagram’ın Android sürümü üzerinden paylaşacağım fakat aynı şeyi İos uygulaması yada İnstagram’ın web sürümünden de ayarlayabiliyoruz.

Not: İnstagram’ın web sürümü üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak istiyorsanız bu bağlantı üzerinden direk güvenlik sayfasına ulaşabilirsiniz.

Başlayalım! 

Önce İnstagram uygulamasında profil resmimize dokunarak profilimize gidiyor, sağ üst 3 çizgi menüsünden yan menüyü açıyor ve Ayarlar seçeneğine dokunuyoruz.

Ayarlar sayfasında Güvenlik başlığına dokunuyoruz. Güvenlik sayfasında ise İki faktörlü kimlik doğrulaması yazısının size baktığını göreceksiniz. Dokunun ve sonraki ekranda Başla yazısına dokunarak ilk aktivasyon aşamasına geçin.

İnstagram Hesap Güvenliği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama!

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Güvenliği sadece sms düzeyinde tutmak istiyorsanız işaretlediğim seçeneği açık konuma getirin. Ayrıca Google Authenticator gibi bir uygulamada kullanmak istiyorsanız diğer seçeneği aktif hale getirin.

İnstagram Hesap Güvenliği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama!

Bence sms gayet yeterli. Aktif edin ve size gelen sms kodunu uygulamada forma girerek iki faktörlü korumanın aktivasyonunu tamamlayın.

Bunu yaptıktan sonra artık yapmanız gereken tek ve önemli şey telefon numaranıza, telefonunuza sahip çıkmak. Telefonunuz ve telefon numaranız güvendeyse, hesabınızda güvende demektir.

Not: Facebook, Twitter ve Google’da iki faktörlü kimlik doğrulamayı kontrol edebileceğiniz ve aktif edebileceğiniz bağlantıları aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.facebook.com/settings?tab=security
https://twitter.com/settings/account/login_verification
https://myaccount.google.com/security

Konuyla alakalı sorularınız olursa konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.