İnstagram’da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

Kedi, köpek, kuş, gezdiğimiz, gördüğümüz, yediğimiz, içtiğimiz ve hatta .. her yaptığımızı fotoğraflayıp paylaşabildiğimiz sosyal paylaşım sitesi İnstagram, şimdiye kadar yapılmış en akıllıca ve faydalı yeniliği olan fotoğraf arşivlemeyi tüm kullanıcılar için kullanıma açtı. Özellikten yararlanabilmek için son sürüm mobil İnstagram uygulamasına sahip olmanız ve aşağıda anlatacağım gibi kullanmanız yeterli. 

Ben anlatımımı Android cihazlar için yapacağım fakat Apple cihazlar içinde aynı olduğunu tahmin ediyorum. Öyle değilse lütfen Apple cihazlardan ekran görüntüsünü bizlerle paylaşın.

Güncelleme: İnstagram’a sonradan Hikaye Arşivleme özelliği eklendi. Hikaye arşivlemeyi yazı sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca arşiv sayfasında ilk gösterim Hikaye arşivleri olduğundan normal gönderi arşivleriniz silindi sanabilirsiniz. Sol üstteki açılır menüyü kullanmayı unutmayın. Mevzuyu yazının sonunda resimli olarak paylaştım.

Fotoğraf Arşivleme

İnstagram uygulamanızı açıp, profilinize giderek arşivlemek istediğiniz fotoğrafa dokunun. Fotoğrafın sağ üst tarafında 3 nokta menüsünü göreceksiniz. Dokunarak seçeneklerin açılmasını sağlayın.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

Seçeneklerde Arşivle‘yi göreceksiniz. Dokunduğunuz an ilgili fotoğraf İnstagram arşivinize gidecek. Bundan sonra o fotoğraf profilinizde çıkmayacak ve sizden başkası göremeyecek.

Arşivden Geri Getirme

Diyelim ki arşivinize bakmak istediniz; Uygulama üzerinden profilinize gidecek, sağ üstteki arşiv işaretine dokunacaksınız.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

Arşivdeki fotoğraflardan birini profilinizde tekrar yayınlamak mı istediniz? İlgili fotoğrafa dokunacak, fotoğrafın sağ üst tarafındaki 3 nokta menüsünden “Profilde göster” seçeneğine dokunacaksınız.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

Arşivde duran fotoğraf, profilinizde eskiden durduğu yere geri dönecek. Yani yeni bir yayın olarak çıkmayacak, eskiden hangi sırada ise orada görünmeye devam edecek. (Arşivlenen resimde bir süre sonra felan silinmeyecek, siz silene kadar arşivinizde duracak.)

Hikaye Arşivleme

Yazımı yayınladıktan epey zaman sonra İnstagram’a hikaye arşivleme özelliği de eklendi. Bu sebeple yazıyı güncellemem gerekti.

Hikaye arşivleme nasıl oluyor? Hikaye arşivleme eğer Seçenekler menüsü altında Hikaye Ayarlarından erişebileceğiniz Arşive Kaydet seçeneği aktif ise otomatik olarak yapılıyor.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

Eğer sizde bu seçenek kapalıysa paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenmiyor.

Arşive Erişim!

Hikaye arşivleme yeniliği sonrası arşiv sayfasında ufak bir değişim oldu. Artık sol üst menüde bir açılır menü var, bu menüde de 2 seçenek var; Hikayeler Arşivi ve Gönderi Arşivi. Eğer gönderi arşivinize ulaşmak istiyorsanız o açılır menüden Gönderi arşivini seçmeniz yeterli. Seçim yapmanız doğrudan Hikaye arşivine ulaşıyorsunuz. Bir hikayeyi arşivden tekrar paylaşmak isterseniz arşivde görüntülerken sağ altta çıkan Paylaş butonunu kullanmanız gerekiyor.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir?

İlerleyen zamanlarda bu özelliği kaldırmaz, yerini değiştirmez veya kullanımını zorlaştırmazlarsa durum bu. Şimdilik gayet basit ve kullanışlı. Eğer bir değişiklik, teferruat olursa yazıda güncelleme yaparak sizlerle paylaşırım.

Olmaz ama sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.