LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

Kedi, köpek, kuş, gezdiğimiz, gördüğümüz, yediğimiz, içtiğimiz ve hatta .. her yaptığımızı fotoğraflayıp paylaşabildiğimiz sosyal paylaşım sitesi İnstagram, şimdiye kadar yapılmış en akıllıca ve faydalı yeniliği olan fotoğraf arşivlemeyi tüm kullanıcılar için kullanıma açtı. Özellikten yararlanabilmek için son sürüm mobil İnstagram uygulamasına sahip olmanız ve aşağıda anlatacağım gibi kullanmanız yeterli. 

Ben anlatımımı Android cihazlar için yapacağım fakat Apple cihazlar içinde aynı olduğunu tahmin ediyorum. Öyle değilse lütfen Apple cihazlardan ekran görüntüsünü bizlerle paylaşın.

Güncelleme: İnstagram’a sonradan Hikaye Arşivleme özelliği eklendi. Hikaye arşivlemeyi yazı sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca arşiv sayfasında ilk gösterim Hikaye arşivleri olduğundan normal gönderi arşivleriniz silindi sanabilirsiniz. Sol üstteki açılır menüyü kullanmayı unutmayın. Mevzuyu yazının sonunda resimli olarak paylaştım.

Fotoğraf Arşivleme

İnstagram uygulamanızı açıp, profilinize giderek arşivlemek istediğiniz fotoğrafa dokunun. Fotoğrafın sağ üst tarafında 3 nokta menüsünü göreceksiniz. Dokunarak seçeneklerin açılmasını sağlayın.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

Seçeneklerde Arşivle‘yi göreceksiniz. Dokunduğunuz an ilgili fotoğraf İnstagram arşivinize gidecek. Bundan sonra o fotoğraf profilinizde çıkmayacak ve sizden başkası göremeyecek.

Arşivden Geri Getirme

Diyelim ki arşivinize bakmak istediniz; Uygulama üzerinden profilinize gidecek, sağ üstteki arşiv işaretine dokunacaksınız.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

Arşivdeki fotoğraflardan birini profilinizde tekrar yayınlamak mı istediniz? İlgili fotoğrafa dokunacak, fotoğrafın sağ üst tarafındaki 3 nokta menüsünden “Profilde göster” seçeneğine dokunacaksınız.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

Arşivde duran fotoğraf, profilinizde eskiden durduğu yere geri dönecek. Yani yeni bir yayın olarak çıkmayacak, eskiden hangi sırada ise orada görünmeye devam edecek. (Arşivlenen resimde bir süre sonra felan silinmeyecek, siz silene kadar arşivinizde duracak.)

Hikaye Arşivleme

Yazımı yayınladıktan epey zaman sonra İnstagram’a hikaye arşivleme özelliği de eklendi. Bu sebeple yazıyı güncellemem gerekti.

Hikaye arşivleme nasıl oluyor? Hikaye arşivleme eğer Seçenekler menüsü altında Hikaye Ayarlarından erişebileceğiniz Arşive Kaydet seçeneği aktif ise otomatik olarak yapılıyor.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

Eğer sizde bu seçenek kapalıysa paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenmiyor.

Arşive Erişim!

Hikaye arşivleme yeniliği sonrası arşiv sayfasında ufak bir değişim oldu. Artık sol üst menüde bir açılır menü var, bu menüde de 2 seçenek var; Hikayeler Arşivi ve Gönderi Arşivi. Eğer gönderi arşivinize ulaşmak istiyorsanız o açılır menüden Gönderi arşivini seçmeniz yeterli. Seçim yapmanız doğrudan Hikaye arşivine ulaşıyorsunuz. Bir hikayeyi arşivden tekrar paylaşmak isterseniz arşivde görüntülerken sağ altta çıkan Paylaş butonunu kullanmanız gerekiyor.

İnstagram'da Fotoğraf ve Hikayeler Nasıl Arşivlenir? - windows-destek

İlerleyen zamanlarda bu özelliği kaldırmaz, yerini değiştirmez veya kullanımını zorlaştırmazlarsa durum bu. Şimdilik gayet basit ve kullanışlı. Eğer bir değişiklik, teferruat olursa yazıda güncelleme yaparak sizlerle paylaşırım.

Olmaz ama sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


  Zeynep 11 Mart 2019, 16:46

  9 mart tarihinde bir hikaye attım fakat arşive kaydet kısmı kapalıymış. Şu an tarih 11 Mart ve ben instagrama sorun bildir kısmından bu durumu bildirdim fakat geri dönüş alamadım henüz. Şu an hikayem sunucularda var mıdır ve kendim geri alabilirsem nasıl alabilirim?

  Lordiz 11 Mart 2019, 21:03

  @Zeynep; Merhaba. İnstagram size yardımcı olamaz. Siz mevcut özelliği açmamışsınız. Eğer Android telefon kullanıyorsanız belki hikayeniz telefonda kayıtlı olabilir ama İphone kullanıyorsanız öyle bir ihtimalde yok.

  Hümeyra 13 Nisan 2019, 22:08

  Yeni hikayeler attıkça 1 yıl önceki hikayelerim arşivden kayboluyor. Bunun nedeni nedir acaba?

  Lordiz 14 Nisan 2019, 21:12

  @Hümeyra; Merhaba. Hiç dikkat etmemiştim ama şimdi kontrol ettim, benim kişisel hesabımda Ocak 2018’deki paylaşım dahi duruyor. Yani 1 yıldan fazla süre olmuş, silinmemiş. Yıl yerine belki rakamsal bir sınırlama olabilir. Yani yeni hikayeler eklendikçe toplamda 200 (rakamı salladım) hikaye arşivlendiyse daha öncekiler siliniyor olabilir. Yapabiliyorsanız toplam arşivlenmiş hikaye sayısını kontrol edin ve yeni bir hikaye eklediğiniz gibi en eskisi silinecek mi onu kontrol edin.

  Bahar 08 Eylül 2019, 17:46

  Merhaba, son 1 haftadır attığım hikâyeler arşive kaydet özelliği açık olmasına rağmen kaydedilmemiş, ne yapmam gerek?

  Lordiz 08 Eylül 2019, 21:54

  @Bahar; Merhaba. Arşiv sayfasında ilk sırada eski tarihli gönderiler, aşağı indikçe yeni tarihli gönderiler yer alıyor. Buna rağmen alt kısımda gönderileriniz yoksa silinmiş olabilir yada uygulamanızın sürümünden kaynaklı bir sorun olabilir. Güncelleme olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019