İnternet Explorer’ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

windows sorunlar cozumler - İnternet Explorer'ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

Genellikle Firefox veya Chrome tarzı başka bir tarayıcıyı bilgisayarımıza kurduğumuzda kurulum sırasında bu yeni tarayıcı bilgisayarımızın varsayılan tarayıcısı olur bunu ya bizim o ara onayımızla yada kendisi otomatik yapar bu durumda internet explorer yerine o tarayıcının varsayılan olması bizi rahatsız edebilir mesela msn’den gelen linklere tıkladığınızda Firefox ile açılır…. Eğer varsayılan tarayıcınızı tekrar eskisi gibi İnternet Explorer yapmak istiyorsanız aşağıdaki yolu izlemelisiniz..

Güncelleme: Windows 10 ile Edge adını alan İnternet Explorer sürümünde tarayıcıyı varsayılan yapmak için; Tarayıcının sağ üst tarafındaki 3 nokta menüsüne tıklayın, ardından Ayarlar‘a tıklayın ve karşınıza gelen ilk seçenek “Varsayılanımı değiştir” butonuna tıklayın. Karşınıza açılacak Varsayılan uygulamalar ekranında ise sayfanın en altına inip Web tarayıcısı olarak Chrome,  Firefox yerine Microsoft Edge’yi seçin.

İnternet Explorer  tarayıcınızı açın ve eğer eski versiyon (ie5 – ie6) internet explorer kullanıyorsanız üst tarafta yer alan, son sürüm internet explorerlardan birini (ie7 – ie8 – ie9) kullanıyorsanız sağ üstte yer alan Araçlar bağlantısına ve ardından İnternet Seçenekleri‘ne tıklayın..

Açılan ekranda Programlar sekmesine tıklayın ve aşağıdaki resimlerde kırmızı ile işaretlediğim alanlarda görülen varsayılan yap seçeneğini onaylayın daha sonra uygula, tamam diyerek işlemi tamamlayın..

İe5 ve İe6 kullanıcılarında..

ievarsxp0 zps43ce7f09 - İnternet Explorer'ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

İe7, İe8 ve İe9 Kullanıcılarında..

90732921 zps72dd6559 - İnternet Explorer'ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

90184888 zpsf700f22c - İnternet Explorer'ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

İnternet Explorer 10 ve 11’de;

Normal şartlarda İnternet Explorer 10 veya 11 varsayılan değilse ilk açılışta size bunun ile ilgili hatırlatmalar yapar ve kolaylık sağlar ama her ihtimale karşı yine Programlar sekmesi altından istediğinizde onu varsayılan yapabilirsiniz.

explorer10 zps1dc27146 - İnternet Explorer'ı Varsayılan İnternet Tarayıcısı Yapmak

– Reklamlar –

adbanner