İnternetten Kargolu Teslimat ile Tel Panel Çit Alınır Mı? Kaça Mal Olur?

İnternetten Kargolu Teslimat ile Tel Panel Çit Alınır Mı? Kaça Mal Olur?

Uzun zamandır planlarım arasındaydı evimizin paslı bahçe demirlerini değiştirip uygun fiyatlı panel çitlerden almak. Fakat bu iş öyle aceleyle yapılacak gibi değildi ve yaşadığım yerde ürün çeşidi çok olmadığından fiyat olarak da çok karlı durmuyordu. Yani internetten baktığım fiyatlar ile bana verilen fiyat arasında epey bir uçurum oluyordu. Tabi böyle olunca birkaç sene ara verdik, paslı demirler ile idare ettik..

Sonrasında annemin sağlık sorunu çıktı. Artık paslı demirlerden kurtulmamız, evimizi daha güvenli, bahçemizi daha sağlıklı bir ortam haline getirmemiz mecburiyet oldu.. Bende ilk fırsatta araştırmalara başladım..

Hem en uygun fiyatı bulmalı, hem de montajı kendim yapmalıydım. Bu sayede daha karlı çıkacaktım.

Öyle de oldu! Panel çitlerimiz, piyasada bana verilen fiyattan 1000 tl daha ucuza mal oldu.

Tabi tüm süreç öyle çok kolay olmadı. Önce bazı hesaplamalar yaptım, sonra fiyat araştırması ve sonra bazı eksikler, sorunlarla mücadele..

Eğer sizin de aklınızda böyle bir değişiklik fikri varsa, internetten bu işi nasıl yapacağınızı ya da yapıp yapamayacağınızı görmeniz için kendi tecrübelerimi ve tavsiyelerimi bu yazı altında paylaşmak istiyorum. Ayrıca sorularınız olursa, konu altından yorum olarak da bekliyorum..

Nasıl Yaptık? Kaça Mal Ettik? 

1) Öncelikle tel ile çevrilecek alanın ölçüsünü aldım.

Toplamda 20 metre bir alanı çevirecektik. Tellerin monte edileceği beton hazırdı. Betona mermer ya da taş kaplama yapmadan, direkleri doğrudan betona monte edecektik. Tabi böyle olunca masrafımız daha az oldu..

Diyelim ki çürük bir betonunuz var, önce bu betonu sağlamlaştırmanız gerekebilir, tabi direkler arası mesafeyi ayarlayarak betonun çürük kısımlarını atlayabiliyorsanız, o zaman o zahmetten de kurtulursunuz. Fakat bunu en baştan hesaba katmalı, yani ölçü alırken direklerin monte edileceği zemini iyi incelemelisiniz.

Çitle çevrilecek alanda hiç mi beton yok? O zaman e-ticaret sitelerinde de bulabileceğiniz betonsuz direklerden alabilirsiniz. Bu direkler sanırım toprağa gömülüyor ve teller bu direklere sorunsuz monte edilebiliyor.

İnternetten Kargolu Teslimat ile Tel Panel Çit Alınır Mı? Kaça Mal Olur?

Ayrıca direkler, en fazla 2,5 metre aralıklarla dikilebiliyor! Uygun yerlerde bunu sonuna kadar kullanabilir ya da paranız çoksa direkleri 1 metre aralıklarla yapabilirsiniz.

20 metrelik alanda en uygun fiyat için benim seçimim; 2,5 metre aralıklarla 12 direk, bahçenin daha güvenli olması için 1,2 x 2,5 metre panel tel ve 1 tane 1 metrelik kilitli kapı şeklinde oldu.

Siz isterseniz telleri daha alçak tercih edebilir, tel ve direk boyları kısalınca fiyatın düşmesinden ötürü maliyeti biraz daha düşük hale getirebilirsiniz..

2) Ölçüm işlemi sonrası fiyat araştırması yaptım.

Önce yaşadığım yerde bir fiyat araştırması yaptım, “en uygun fiyatla en kolay nasıl başarırım?” bunu öğrenmeye çalıştım.

Sonrasında ise internet üstünden panel çit satan şirketleri araştırdım.

Bu aşamada bir sürü seçenek çıktı Trendyol.com, Gittigidiyor.com, N11.com ve Hepsiburada.com‘da..

Aralarından birisi olan Telfence ise; birkaç web sitesinde vitrin açması, ürün bolluğu, fiyat uygunluğu ve iletişim kolaylığı açısından benim için daha cazip bir seçenek oldu.

Karşınızdaki satıcı ürünleriyle ne kadar ilgiliyse, internetten vereceğiniz siparişlerinizde o kadar az sorun yaşarsınız. Çünkü unutmayın; internetten bir kumanda ya da koli bandı almıyor, metrelerce uzunlukta ve ağırlıkta, hassas panel çitler alıyorsunuz.

Bu işte risk büyük. Fakat satıcı işini iyi yapıyorsa, büyük sorunlar yaşamadan bunu da internet üstünden başarabiliyorsunuz.

Peki hiç mi sorun çıkmadı? 

Ne yazık ki benimde tahmin ettiğim gibi bazı sorunlar çıktı. Ki ben, senelerdir her şeyi internetten satın alan birisiyim. Ama bazen ne yaparsanız yapın, illa ki ufak sorunlar çıkabiliyor.

Ne tür sorunlar yaşadım? 

İlk olarak; Kapımız ters oldu.

Ölçüleri aldım, fiyat araştırması yaptım ve tüm ürünleri sadece bir satıcıdan, Telfence‘den sipariş geçtim..

Birkaç gün sonra satıcı kapının yönünü öğrenmek ve bilgi vermek için beni aradı. İşte orada bir kopukluk yaşadık ve doğru anlaşamadığımızdan olsa gerek, birkaç gün sonra istediğimizin tam tersi yönde bir kapı ulaştı elimize.. Kapının içeriden sola doğru (dışarıdan bakınca sağa doğru) açılması gerekiyorken, bize gelen kapı içeriden sağa doğru (dışarıdan bakınca sola doğru) açılıyordu.

Kapının tüm kaynak işleri yapılmış, gerekli boşluklar kesilmişti. Bu yüzden yönünü değiştirmesi de artık imkansızdı. Bizim açımızdan çok büyük sorun yaratmayacağına karar verdik ve kapıyı bu hali ile kabullendik.

Birkaç gün sonra satıcı ile sorunumuz hakkında bir görüşme yaptım ve kendileri sağ olsunlar; “İsterseniz kapıyı bize kargolayın, tekrar kesip kaynatıp düzeltelim.” dedi. Ancak bu iş hem zaman kaybettireceği, hem kargoda kapıya zarar gelebileceği ve yeniden kesim / kaynak sonrası kapıda kötü görüntüler oluşabileceği için, bu teklifi nazikçe geri çevirdim.

Yani internetten sipariş edilen panel tel kapımız bizi tam tatmin etmedi fakat tüm bu montaj işini piyasaya göre biraz daha ucuza getirdiğimiz için bu sorunu çok dert etmedik.

İkinci olarak; kargodan kaynaklı ufak hasarlar oluştu. 

Ürünler çok fazla ve ağırdılar. Teller, 4 ya da 5’erli halde poşetlenmiş, direkler 4’erli halde yine poşetlenmiş, direklere bağlanacak montaj elemanları da yine direklerin üstüne başka bir poşetle yapıştırılmıştı. Zaten bende “bunların hepsi kargoda nasıl sağlam gelecek?” diye düşünüyordum, çünkü kargo için Aras Kargo ve Mng Kargo tercih edilmişti.

Neyse ki bu aşamada kargo şirketleri korktuğum kadar hasar vermediler. Fakat yine de bazı sorunlar vardı!

 • Mesela kargocular telleri toplu halde indirip bindirirken bazısının uçlarını eğmişlerdi.
 • Tellerin bazılarında koruyucu poşetin yırtılması sonucu boya atmaları vardı.
 • Ve sadece 1 tane direkte, görüntüyü bozan bir eğrilik, direklerin tepesine takılan kapaklarında 4’ünde kırıklar vardı.

Peki bu durumda ne yaptık? 

Şahsen ben, tellerde kaynak kırılması olmadığı için ve direklerin çoğu sağlam geldiği için büyük bir arıza çıkarmadım. Sadece durumu satıcıya ilettim ve kendileri de üzüntülerini ileterek, sorunlu direk ve kırık kapakların yerine hemen yenilerini göndereceklerini söylediler.

Ve söyledikleri gibi de yaptılar. Kısa bir süre sonra hem 4 sağlam kapak, hem de 1 tane sağlam direk elime ulaşmıştı.

 • Sağlam direği sorunlu olanın yerine taktım.
 • Kırık kapakları yenileri ile değiştirdim.
 • Tellerin ucundaki kargo şirketi kaynaklı eğilmeleri pense yardımı ile düzelttim.
 • Kapıdaki ve tellerdeki boya atmaları ile soyulmaları ise, birebir tel ve direklerin yeşiline uyum sağlayan ral 6005 yosun yeşili sprey boya ile boyadım.

Sonuç Olarak! 

Şimdiye kadar hiçbir deneyimim yokken, bir matkap ve bir taşlama aleti ile bahçedeki tüm paslı demirleri uygun fiyatla tel panel çitlerle değiştirmiş oldum.

Siparişi verdiğim tarih; Aralık 2021 idi.

12 tane 120 cm x 250 cm tele 1600 TL, 10 tane 120 cm direğe (montaj elemanları fiyata dahil) 1130 TL, 1 adet 100 x 100 cm kapıya 550 TL ödedim.

Yani bu işin bana toplam maliyeti; 3700 – 3800 TL oldu.

Tabi bu fiyata 1 adet taşlama aleti ve birkaç ekstra montaj elemanı da dahildi.

 • Paslı demirleri kesmek için 300 TL’ye Black & Decker‘ın Beg110 model taşlama aletini satın aldım.
 • Yer ölçümü ve hesaplamaları yaparken köşelere fazladan 3’er tane klips almak aklıma gelmediğinden ve sipariş ile gönderilmediğinden 6 tanesini para ile almam gerekti.
 • Kapıyı gönderirken 8 tane çelik dubeli yollamamışlardı, onları da para ile satın almam gerekti.

Satıcının gönderdiği teller kargodan ötürü eğrilmese ve soyulmasa gayet kaliteli ve güzellerdi. Kalınlıkları 4 milim. Fazlalık gelen yerlerde taşlama ile bunları kesip, kesilen kısımları sprey boya ile boyadım.

Satıcının gönderdiği direkler aynı şekilde, kaliteli ve sağlamdı. Yere montaj delikleri hazır, tellerin bağlanacağı vida delikleri ise biz kendimiz ayarlayalım diye önceden açılmamıştı. Böyle olunca zemin farklılıklarından ötürü direklerde gereksiz delikler açılmamış oldu.

Direklere takılan üst kapaklar orta kalite, fakat işlerini yapıyorlardı. (İsterseniz sonradan çeşit çeşit kapaklar alıp , bunları değiştirebiliyorsunuz. Bazı satıcılarda aslanlı kapaklar bile vardı.)

Direklere takılan klipsler, başka yerlerde satılanlardan daha kaliteli idi.

Kapı ise, ne yazık ki beni tatmin etmedi fakat hem maddi sebeplerle hem de uğraşamayacağımız için o haliyle elimizde kaldı.

Eğer internet üstünden bu işi halledecekseniz; yukarıda paylaştığım bilgiler ve öneriler ışığında kapıya ayrı bir özen gösterebilir, satıcıyla iletişimi daha aktif hale getirebilirsiniz.

Eski kapınız varsa ve alacağınız teller ile uyumlu olacaksa (mesela yeşil sprey ile boyayabilirsiniz), yeni bir kapı almayabilir, eski kapınızı yeni tellerinizle birlikte kullanabilirsiniz.

Eski kapınız yok ve gösterişli bir kapı istiyorsanız, internette satılan farklı kapı modellerini araştırabilir ya da yaşadığınız yerden bir demirci ile görüşüp, tellerinize uyum sağlayacak, istediğiniz gibi bir kapı yaptırabilirsiniz.

Veya telleri takacağınız yerde kapının yapısı çok önem göstermiyor, sadece kapı görevi görmesi yeterli ise fiyatları arasından içinize en uygun gelen ürünü sipariş verebilirsiniz.

Peki şuan ki tecrübemle tekrar böyle bir işe kalkışır mıydım?

Şu detaylara ile;

 • Hesaplamaya daha çok dikkat eder,
 • Kargolama için ve ürünlerde eksik olmaması için satıcıyı uyarır,
 • Kapıyı daha iyi araştırır ya da kapıyı yaşadığım yerden alır..

Ve evet, yine bu işe kalkışırdım.

Bazı insanlar panel çitleri sevmiyorlar fakat fiyat uygunluğu, montaj ve tamir kolaylığı açısından çok daha fazla insan her geçen gün panel çitlere yöneliyorlar. Ve bizde öyle yaptık.

Sizin de uzun zamandır aklınızda böyle bir fikir var ancak nasıl olur? nasıl yaparım? nereden başlarım? ya da altından kalkabilir miyim? diye düşünüp duruyorsanız, muhtemelen artık karar vermiş olmalısınız.

GÜNCEL NOTLAR: 
– Ben siparişimi verdikten sonra yani yeni yıl itibari ile birçok şey gibi panel çitlere de zam geldi. Yani benim yukarı paylaştığım fiyatı kendinize referans almayın, piyasadaki fiyatlar arasında en iyisini, en işinize yarayanı bulmaya çalışın.
– Tel ve direk alıyorsanız, yanında uygun renk sprey boya almayı unutmayın. Erken paslanmaya karşı montaj sonrası tüm ürünleri ve montaj malzemelerini boyayabilirsiniz.
– Tel, direk ve kapı farklı renk olsun istiyorsanız siparişi vermeden önce satıcı ile bunu konuşun. Farklı renk üretimleri yoksa sadece yeşil renk ürün yollarlar. Fakat bazı üreticiler birçok farklı renkte üretim yapabiliyorlar.
– Tel, direk ve kapıları farklı farklı satıcılardan alıyorsanız ürünlerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Üreticiler tel, direk ve kapıyı kendilerine özgü farklı boyut ve şekillerde üretebiliyorlar.
– Ölçüm işini yapamıyorsanız bir uzmandan yardım alın. Eksik ölçüm yaparsanız tekrar ek ürün sipariş etmeniz ya da fazla ürün aldığınızda fazlasını geri iade etmeniz gerekebilir.
– Süslü teller, havalı model direk kapakları, klipsler ve kapılar.. İnternette bu tarzda fazla çeşit yok ancak satış yapan üreticiler ellerinde daha fazla çeşit bulunduruyorlar. İsterseniz satıcıların telefonlarını, adreslerini araştırıp, ellerindeki ürün çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
– Kapılar! Bazı satıcılarda kapılar daha pahalı, bazısında daha ucuz oluyor. Aradaki fark genelde malzemeden kaynaklanıyor. Daha sağlam direkleri ve gövdesi olan kapılar hem daha heybetli, hem de yerlerinde daha sağlam duruyorlar. Bazı kapılarda ise anahtarla kilitleme yapabilmek için kilit mekanizması koymak yerine sadece üstten kapatma seçeneği için bir demir parçası ya da sürgü konuluyor, böylece üretici ürününü 100 tl daha ucuza mal etmiş oluyor.

Konuyla alakalı hala merak ettikleriniz olursa, yorum olarak yazabilirsiniz.