Adınıza Şirket Kurulmasını, İzinsiz Şirket Ortaklığı / Yetki Verilmesini Engelleyin!

edevlet turkiyegovtr - Adınıza Şirket Kurulmasını, İzinsiz Şirket Ortaklığı / Yetki Verilmesini Engelleyin!

Birçok faydalı hizmeti tek platformda toplayan e-devlet sitesi turkiye.gov.tr‘ye yepyeni bir hizmet daha eklendi. Kurumlar altında Ticaret Bakanlığına giderek ulaşabileceğiniz hizmet, sizden habersiz sahte evraklar ile adınıza şirket kurulmasını ya da bir şirkette ortak ya da yetkili yapılmanızı engellemeye olanak tanıyor. Hali hazırda herkeste aktif olsa daha iyi olacağını düşündüğüm yeni hizmet, ne yazık ki herkeste kapalı şekilde duruyor ve eğer adınıza sizden habersiz şirket kurulmasın istiyorsanız tek seferlik bu hizmeti aktif etmeniz gerekiyor.

Nasıl Yapıyoruz? 

Tabi ki önce e-devlet sitesinde kendi kişisel erişim bilgilerimiz ile oturum açıyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/

Ardından Kurumlar başlığı altından Ticaret Bakanlığını buluyor, ardından Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri hizmeti başlığına tıklıyoruz. Veya doğrudan üst arama kutusuna “Ortak / Yetkili Olunmasına” yazıp site içinde arama sorgusu başlatıyoruz.

Önce karşımıza konuyla alakalı bilgi ekranı geliyor.. Bilgilenme amaçlı notları okuyor, sağ üst taraftan Yeni Başvuru bağlantısına tıklıyoruz.

Sonraki ekranda başvuru seçenekleri geliyor;

edevlet adima sirket acilmismi - Adınıza Şirket Kurulmasını, İzinsiz Şirket Ortaklığı / Yetki Verilmesini Engelleyin!

Sizden habersiz adınıza şirket kurulamasın, herhangi bir şirkette de yetkili ya da ortak atanamasın istiyorsanız her iki seçeneğe de tik koyarak devam ediyorsunuz..

Son ekranda ise onay aşaması geliyor.. Bilgilendirme notunu okuyor, onaylıyorsak Devam Et butonuna tıklıyoruz.

Bilgilendirme ve Onay
Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden başlatılan şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak ve yetkili olarak eklenmenizin engellenmesi amacıyla kimlik numaranız üzerine kısıt konulacaktır. Kimlik numaranız üzerine ortak ve yetkili olarak eklenilmesine yönelik kısıt konulduğunda, T.C. kimlik numaranız ile MERSİS üzerinden ortak ve yetkili olarak eklenmek istendiğinizde sistem uyarı vererek bu işlemi gerçekleştirmeyecektir.

Onay verdikten sonra başvuru hemen yürürlüğe giriyor ve bundan sonra kimse (siz bu kısıtlamayı kaldırmadığınız sürece) sizden habersiz adınıza şirket kuramıyor, sizi bir şirketin başına ortak ya da yetkili yapamıyor.

adima sirket kurulmasin edevlet - Adınıza Şirket Kurulmasını, İzinsiz Şirket Ortaklığı / Yetki Verilmesini Engelleyin!

Gün gelir bir gün adınıza şirket kurmanız gerekir ya da bir şirkette yetkilendirmeniz yapılacak olursa; yukarıdaki aynı yolu izleyerek önceden koyduğunuz kısıtlamaları kaldırabilir ve o aşamadan sonra artık şirket kurabilir veya bir şirkette yetkili olarak atanabilirsiniz.

Peki Önceki Durumu Nasıl Kontrol Ederiz? 

Diyelim ki bu hizmeti aktif etmeden öncesini, yani adınıza sizden habersiz şirket kurulmuş mu ya da ortaklık verilmiş mi merak ediyorsunuz.. Bu durumda ne yapıyorsunuz?..

Yine e-devlet sitesinde kendi kişisel erişim bilgilerimiz ile oturum açıyorsunuz.

https://www.turkiye.gov.tr/

Ardından Kurumlar başlığı altından Ticaret Bakanlığı kurumuna gidiyor, Sahibi / Ortağı / Yetkilisi Olduğum Ticari İşletme veya Şirketler hizmeti başlığına tıklıyorsunuz. Eğer şimdiye kadar adınıza şirket kurulmamış, habersiz yetkilendirme yapılmamışsa aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı ile karşılaşıyorsunuz.

adima sirket kurulmusmu edevlet - Adınıza Şirket Kurulmasını, İzinsiz Şirket Ortaklığı / Yetki Verilmesini Engelleyin!

Aksi durumda ise adınıza kurulan ya da yetkilendirildiğiniz şirketin bilgileri ile karşılaşıyorsunuz. Tabi inşallah böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

– Reklamlar –