LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

İphone 5, 4S ve Samsung Galaxy S3'ün Sar Değerleri? - elma-dunyasi

Akıllı telefonlar hızla yaygınlaşıyor, pek çok kullanıcı telefonunun sar değerine bakmadan sağlığına zarar verecek telefonları tercih ediyor ve istemeden, bilmeden kendine zarar veriyor. Bu konuda en hassas firmalardan biri olan ve ürünlerini sar değeri en düşük olacak şekilde üretmeye çalışan Samsung ise aynı politikadan taviz vermeden en düşük sar değerine sahip akıllı telefonları üretmeye, sağlığımızı korumaya devam ediyor.

>> En Fazla ve En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!
>> En Yeni Akıllı Telefonların Sar Değerleri

Sar Değeri Nedir?

Pek çoğumuzun bilmediği, dikkat etmediği sar değeri elimizdeki telefonun çalışırken yaydığı radyo dalgalarının kuvvetini, yüksekliğini belirten bir değer oluyor. Bazı telefonlar Avrupa ve Amerika standartlarının sınırında üretilirken bazıları en düşük değerlerle üretiliyor ve Blackberry, Apple, Sony bu değerlere dikkat etmeyen firmaların başında geliyor.

Marka ve Modele Göre Güncel Sar Değeri Listeleri

Daha önce birkaç yazımda bazı sitelerden derlenmiş sar değeri listelerini yayınlamıştım ve telefon kullanıcılarını yüksek sar değerlerine karşı uyarmıştım aradan geçen süreçte tekrar uyarımı yenilemek ve İphone ile Samsung arasındaki sar değeri uçurumunu örnek olarak göstermek istiyorum.

(Değerlere ve bağlantılara geçmeden önce belirteyim, AB Konseyi tarafından tavsiye edilen SAR limiti 2.0W / Kg, ABD tarafından tavsiye edilen SAR limiti 1.6W / Kg. Yani bu değerlere kadar telefon üretimine izin veriliyor ancak değer arttıkça zararlı etkiside artıyor. Avrupa için üretilen X model telefonun sarı daha farklı, ABD için üretilenin sar değeri daha farklı olabiliyor bizim tercih edeceğimiz telefonlarda değer genelde 0.70 altı veya en kötü ihtimal 1.0’ı aşmayan telefonlar olmalı.)

Gelelim İki Ezeli Rakibin Arasındaki Farka!

Apple ve Samsung şuan akıllı telefon piyasasının en güçlü iki rakibi ve ürettikleri cihazların fiyatlarıda bin TL civarlarında hatta 2 bin TL’ye varıyor. Telefon alırken hem çok para ödeyip hemde sağlığımızı tehlikeye atıyor olabilirmiyiz? Gelin bakalım İphone 5 (veya 4S) ile Samsung Galaxy S3 arasındaki sar değeri farkı nasılmış..

İphone 5, 4S ve Samsung Galaxy S3'ün Sar Değerleri? - elma-dunyasi

Yukarıdaki grafik Tawkon isimli bir uygulamaya ait ve grafikte en çok satan telefonların sar değerleri veriliyor. Grafiğe baktığınızda göreceğiniz gibi Samsung Galaxy S3 en düşük sar ile en aşağıda yer alıyor ve yukarıya doğru Motorola, HTC, İphone ve Blackberry onu izliyor. Grafikte daha önce defalarca arkadaşlarımı uyardığım Blackberry modeli en zararlı olarak en üstte yer alıyor, İphone ise Samsung Galaxy S3’ten neredeyse 4 kat fark yiyor.

Apple İphone 5 Sar Değeri: 0.95 w/kg

Apple İphone 4S Sar Değeri: 1.11 w/kg

Samsung Galaxy S3 Sar Değeri: 0.34 w/kg

(Değerler Head yani sadece başımıza gelen sar oranıdır eğer body yani tüm vücudumuza gelen sar oranı verilmiş olsaydı bu rakamlar dahada artacaktı.)

(Değerler 1.6 w/kg üzerinden verilmiş eğer 2.0 w/kg olsaydı İphone 4S 0.9 w/kg, Samsung Galaxy S3 ise 0.21 w/kg olacaktı.)

(Not1: Pek çok arkadaşım hatta İphone kullanan arkadaşlarım diyeyim sar değerleriyle ilgili konuştuğumda bana çok kızıyorlar belki şuan bu yazıyı okuyan İphone kullanıcıları da bana kızıyor olabilirler ama gerçeği bilmek herkesin hakkı, kızsanızda üzülseniz de o çok para verdiğiniz telefonun sağlığınıza fayda sağlamadığını bilmeniz gerekiyor.)

(Not2: Bazı telefon modellerinin sar değerlerini internette arattığınızda farklı farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz bu durumda yapmanız gereken şey birkaç ayrı siteden o telefona ait sar değerlerini karşılaştırmak olmalı hangi sonuçlar birbirine daha yakın ise o sonucun doğru olduğunu kabul edebiliriz.)

(Not3: Yukarıdaki grafikten ötürümüdür bilinmez ama Tawkon isimli uygulamayı Google Play’den ve Appstore’dan silinmiş. Uygulamanın yaptığı şey gayet basit idi; şebekenin iyi çekmediği yerlerde yüksek sar’a maruz kalmamanız için size bir uyarı vererek kulaklık kullanmanızı öneriyordu.)

(Tawkon, görüşme sırasında şebeke bağlantı gücü azalır ve telefon daha çok radyo dalgası yaymaya başlarsa sizi böyle uyarıyor.)

İphone 5, 4S ve Samsung Galaxy S3'ün Sar Değerleri? - elma-dunyasi

Daha Önce En Çok Satanlar:

İphone 3G: 1.38 w/kg, İphone 3GS: 1.19 w/kg, İphone 4: 1.17 w/kg, Samsung Galaxy S: 0.24 w/kg, Samsung Galaxy S2: 0.32 w/kg, Google Nexus S: 0.50 w/kg, Nokia C6: 1.05 w/kg.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 12 Ağustos 2012 tarihinde yayımlanmıştır.


    admin 18 Mayıs 2013, 17:06

    @themask; Ne yazık ki öyle oluyor fakat telefon en çok beyne yakın iken zarar veriyor bu nedenle kendi telefonumuzda sar değerine dikkat etmemiz daha büyük önem taşıyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019