En Fazla Radyasyon Yayan ve En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!

En Fazla Radyasyon Yayan ve En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!

Birkaç senedir belirli aralıklarla bu tarz yazılar yazıyor yada eski yazılarımı güncelliyorum. Çünkü bu konuda teknoloji şirketleri çok rahat davranıyor, tüketiciyi umursamıyor ve uzun süre akıllı telefonlar ile muhattap olan kullanıcıları büyük bir riske atmış oluyorlar. Buna karşı bilinçli olmamız gerekiyor! Burada en çok dikkatimi çeken şey ise, Samsung’un bu konuya en hassas yaklaşan firmalardan biri olması. Samsung, senelerdir ürettiği telefonlarda en düşük radyasyon oranını tutturan markalardan birisi. Peki diğerleri? 

Mesela modellerini yüksek fiyatlardan satan Apple? Sizi umursamıyor..

Çinli, uygun fiyatlı ürünler satan Xiaomi, OnePlus? Onlarda pek umursuyor gibi görünmüyor..

Birçok modellerinde Avrupa birliğinin yada Amerikan standartlarının sınırını zorlayan yada sınırı aşan modeller üretiyorlar. Fakat Samsung bu sınırların çok altında üretimi başarıyor! Neden böyle? Beceriksizler mi yoksa bizim sağlığımızdan çok, kazanacakları parayı mı düşünüyorlar? Yada üretimde çözemedikleri bir sorun mu var?? Bilemiyorum..

Ama ben kendim için, ailem için ve çevremdeki insanlar için her zaman en düşük radyasyon oranına sahip marka ve modelleri seçiyor yada öneriyorum. Arada bir fark varsa, illa ki bize bir etkisi olacaktır. Birçok araştırma şirketi ve sağlık kuruluşu da radyasyon konusunda insanları uyarıyorsa, bunun için bir sınır konulmuşsa, illa ki dikkat etmemiz gerekiyordur. Ki zaten yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz her şey, her yer sağlıksız olmaya başladı..

Araştırma Şirketi Statista’nın Yayınladığı Listeler!

600 endüstri, 50’den fazla ülkede araştırmalar yapan, istatistik veriler sağlayan araştırma şirketi Statista, 4 Şubat 2019 ve 5 Şubat 2019 tarihlerinde 50 bin takipçili Twitter hesabından iki araştırma verisi yayınladı. Bunlardan ilki “En fazla radyasyon yayan akıllı telefon modelleri”, diğeri ise “En az radyasyon yayan akıllı telefon modelleri”..

Listenin birine bakıyorsunuz, Samsung ilk sırada yok. Diğerine bakıyorsunuz listede en fazla Samsung modelleri yer alıyor ve Apple’dan hiçbir model yok.

Bu durum 10 sene öncede böyle idi, şimdi de böyle. Samsung fan gibi görünmek istemem ama bu adamlar yıllardır radyasyon oranını düşük tutmak için bu kadar çaba gösteriyorken, biz neden gidip diğer ürünleri tercih ediyor ve sağlığımızı riske atıyoruz? Onlarda radyasyon oranını düşürseler bir zararı mı olur? Telefonları mı çalışmaz acaba? Çünkü Samsung Galaxy Note 8’in radyasyon oranı 0.17 iken telefon gayet düzgün çalışıyor.

En Fazla Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar 

İlk liste 4 Şubat tarihinde Twitter’da şu tweet ile paylaşıldı. Tweet’in kaynağı Statista.com yazısı ise bu bağlantıdan okunabiliyor.

Bu listedeki tüm modeller sınır değeri aşıyor, neredeyse 2.0’a ulaşıyorlar. Aralarında Xiaomi Mi A1, OnePlus 5T, OnePlus 6T, Google Pixel 3, Google Pixel 3 XL, Apple İphone 7, Apple İphone 8 gibi çok satan telefonlar.

En Fazla Radyasyon Yayan ve En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!

En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar 

İkinci liste ise 5 Şubat tarihinde yine Twitter’da şu tweet ile paylaşıldı. Tweet’in kaynağı Statista.com yazısıda yine bu bağlantıdan okunabiliyor.

Bu listedeki tüm modeller sınır değerin çok çok altında kalıyor, hatta o değerin yarısına bile ulaşamıyorlar. Yani bu markalar ve o modelleri kullananlar telefon kullanımlarında en düşük radyasyon etkisine maruz kalan kişiler oluyor. Peki listede hangi modeller var?

Samsung Galaxy Note 8, Lg Q6, Lg G7, Samsung Galaxy S9 Plus, Samsung Galaxy A8, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8 Plus, Motorola Moto Z gibi çok satan telefonlar.

En Fazla Radyasyon Yayan ve En Az Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!

Eğer telefonunuz listede yoksa ve radyasyon değerini merak ediyorsanız bu değerleri internette araştırıp bulabiliyorsunuz. Mesela Samsung’un çoğu modeli 0.60 – 0.80 gibi değerleri yakalıyor en fazla. Apple modelleri ise 0.90 – 1.50 gibi yüksek değerler.

Bu araştırmalar sürekli yenileniyor, yeni çıkan telefonların değerleri ölçülüyor ve liste olarak yayınlanıyor. Sağlığınızı önemsiyorsanız bu listeleri takip etmeli, yeni bir telefon alırken en düşük radyasyon yayan marka ve modeli seçmelisiniz. Ben senelerdir böyle yapıyorum ve bunu tüm çevreme de öneriyorum.

Eski yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

>> En Yeni Akıllı Telefonların Sar Değerleri
>> İphone 5, 4S ve Samsung Galaxy S3’ün Sar Değerleri?
>> Kablosuz İnternet Tehlikeli Mi?