Kubilay Öğretmenin Hikayesi

Kubilay Öğretmenin Hikayesi

Menemen olayları sırasında gerici ayaklanmayı bastırmak isterken bir grup meczup tarafından öldürülen ve kafası kesilen Kubilay öğretmenin öyküsünün anlatıldığı film, 29 Ekim 2010 günü vizyona girdi.. “İş”, “Ekmek” ve “Güneşi Göremeden” filmlerinin yönetmeni Faik Ahmet Akıncı’nın yönettiği film “Devrim Şehidi” öğretmen Kubilay’ın hikayesini anlatıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1920-1930 yıllarını kapsayan dönemde yapılan devrimlere de yer verilen filmde irticanın gerçek yüzü gözler önüne seriliyor. Dindarlarla irticacıların kesin çizgilerle ayrıldığı filmde Kubilay’ın hayatıda o döneme ait belgelere dayandırılarak anlatılıyor. Filmde Atatürk rolünü Yalçın Mıhçı oynarken, Kubilay’ı ise Arda Kural canlandırıyor.

Kubilay olayıyla ilgili senaryoları genelkurmay çürütmüştü;

Bazı kesimlerce resmi tarihte Kubilay olayının farklı anlatıldığı iddiaları filmle birlikte yeniden gündeme geldi.

Zaman gazetesi 2007 yılında Kubilay’ı öldürenlerin “bir avuç esrarkeş” olduğunu iddia etmiş ve bunu da devletin arşivine dayandırdığını öne sürmüştü.

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı ve arşiv belgelerine dayanarak Menemen Olayı’nın “bilinçli bir hareket olduğu, eylemi gerçekleştirenlerin tümünün Manisa’da ikamet ettiklerini ve Nakşi tarikatıyla bağlantıları bulunduğu” duyuruldu. Genelkurmay ilgili gazetenin “devlet arşivi” iddialarını da olayla ilgili arşiv belgelerini kamuoyunun bilgisine sunarak çürütmüştü.

Filmin konusu:

1926 yılında Bursa öğretmen okulundan mezun olan Mustafa Fehmi Kubilay, Aydın’da okuduğu ilkokulda öğretmenliğe başlar. Mustafa Fehmi Kubilay aynı okulda tanıştığı meslektaşı Vedide hanım ile evlenir. 1 Kasım 1928 tarihinde harf devrimi çıkar. Mustafa Fehmi Kubilay ve Vedide hanımda, baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bütün Anadolu’ya yayılan harf devriminin birer parçasıdırlar. 1929’un Haziran ayında Mustafa Fehmi Kubilay ve Vedide hanımın, Vedat adını verdikleri oğulları dünyaya gelir. Vedat dünyaya geldikten kısa bir süre sonra Kubilay ve Vedide hanım ayrılırlar. Kubilay askerliğini yapmaya, Vedide hanımda Gönen’e gider. Şeyh Esat ve Laz İbrahim hocanın yardımı ile her geçen gün güçlenen Derviş Mehmet, arkadaşlarıyla birlikte müritlerinden Sütçü Mehmet’in köyü olan Bozalan’a giderler. Burada zikir edip taraftar toplayan Derviş Mehmet, mehdiliğini de bu köyde açıklar.

Mehdi Mehmet ve arkadaşları 22 Aralık gecesi Menemen’e yola çıkarlar. Sabah namazı vakti müftü camisine gelirler ve altı kişilerdir. Dördü ise silahlıdır. Tatlıcı Hüseyin müftü camisindeki sancağı alıp, cemaate Derviş Mehmet’i mehdi olarak tanıtır ve hitap edeceğini söyler.

Mehdi Mehmet kendisinin dini temsil eden mehdi olduğunu Cumhuriyet’i yıkıp yerine şeriatı kuracağını 70 bin kişilik İslam ordusunun Menemen’i kuşattığını sancak altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceğini söyleyip sancağı alıp cemaat ile camiden çıkar. Kalabalık, tekbir getirerek Gazez camii ve hükümet binasının arasındaki meydana gelirler.

Cumhuriyet karşıtı eylem

Her geçen dakika sayıları artmaktadır. Cumhuriyet ve Mustafa Kemal aleyhine sloganlar atıp tekbir getirmekte ve zikir etmektedirler. Jandarma yüzbaşısı Fahri Bey olaya müdahale edip, dağılmalarını istese de grup dağılmayıp, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı eylemlerine devam eder. Sloganlar atarak zikirler çekerler. Yüzbaşı Fahri Bey durumu 43. piyade alayına bildirir.

Albay Nedim Bey askerleri ile birlikte sabah eğitimine çıkmaya hazırlanan Mustafa Fehmi Kubilay’ı görevlendirir. Kubilay’a bu görevi vermesinin en büyük nedeni Kubilay’ın Menemen’de öğretmenlik yapması ve Menemen’i tanımasıdır.

Kubilay askerler ile birlikte olay yerine hareket eder, zaman kazanmak için yamaçları ve kestirme yolları kullanırlar. Kubilay’ın silahı ve askerlerinde gerçek mermisi yoktur. Askerlerin silahlarında eğitim mermisi vardır. Kubilay askerlerini bekletip kendisi Mehdi Mehmet’in yanına varır. Kan dökülmeden derhal bu eylemin bitmesini ister.

Eğitim mermisi

Mehdi Mehmet, Kubilay’a bir el ateş eder. Omzundan yaralanan Kubilay yere yıkılır. Kubilay’ın emrindeki askerler ateş etmeye başlar. Ancak silahta gerçek mermileri olmadığı için Mehdi Mehmet ve arkadaşları zarar görmezler. Mehdi Mehmet “ben mehdiyim görüyorsunuz, Cumhuriyet kurşunu bana işlemez” der. Yaralı Kubilay ayağa kalkar, Gazez camii avlusuna sığınır. Şamdan Mehmet ve Derviş Mehmet camii avlusuna giderek Kubilay’ın başını keserler. Kesik başı sancağa dikmeye çalışırlar.

Beceremeyince kesik başı getirilen bir iple sancağa bağlarlar. Olayların üzerine gelen bekçi Şevki, ateş eder. Eylemcilerin birini yaralar ancak eylemcilerin açtığı ateş sonucu şehit olur. Arkadaşının yardımına gelen bekçi Hasan da şehit olur. Yüzbaşı Ragıp emrindeki 43. Piyade alayı askerleri olay yerine gelir, “Teslim ol” çağrısına “biz mehdiyiz bize Cumhuriyet’in kurşunu işlemez” diye cevap verirler.

Yüzbaşı Ragıp ateş emri verir. Açılan ateş sonucu Mehdi Mehmet ve 4 arkadaşı olay yerinde ölür. Grup dağılarak kaçar. Kaçanların hepsi tek tek yakalanır. Yapılan yargılamada 28 kişi idama mahkûm olur ve 3 Şubat 1931’de Kubilay’ın şehit edildiği yerde infaz edilirler.

Filmin Fragmanı:

Yönetmen ve Senarist: Faik Ahmet Akıncı
2. Yönetmen: Dudu Elif Konuk
Görüntü Yönetmeni: İlkay Işık
Yardımcı Yönetmenler: Onur Kulakoğlu, Yüksel Kay
Film Oyuncuları: Arda Kural, Selahattin Taşdöğen, Ergül Coşkun, Özcan Varaylı, Anıl Yıldız, Bülent Yaşık, Cumhur Sarı, Çetin Yeltekin, Emin Özbey, Muhittin Yeşilova, Nevin Yılmaz Taşdöğen, Numan Çakır, Nurhan Demirhan, Orhan Özaydın, Ünsal Emre, Yalçın Mıhçı.