LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Kulağı Çöp ile Karıştırmak Zararlı Mıdır? - saglik-yazilari

İşitmeyi olumsuz yönle etkileyen kulak zarı delinmelerine karşı uyarılarda bulunan Acıbadem Bursa Hastanesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Levent Erişen, şiş ve çöple kulak karıştırma, ani ve aşırı basınç değişiklikleri, patlamalar, aşırı ses, travmalar, tokat atma ve darp gibi sebeplerle kulak zarının delinebildiğini söyledi.

Kulak zarı deliklerinin orta kulak iltihaplanmasından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Levent Erişen, “Bu çocuklarda da kulak zarı delinmelerine yol açıyor. Ancak bu delikler bir süre sonra kendiliğinden kapanıyor. Kronik orta kulak iltihabı bulunan yetişkinlerde ise, kalıcı kulak zarı deliği olasılığı daha yüksektir. Zardaki delik kişilerin duymasını da olumsuz etkiliyor. Ancak bu durum, zardaki deliğin büyüklüğüne, yerleşimine, nasıl geliştiğine ve deliğe eşlik eden başka bir bozukluk olup olmadığına bağlı oluyor” dedi.

Zardaki bu deliklerin doku nakliyle yüzde 80-90 oranında giderildiğini ifade eden Prof. Erişen, kulak zarı deliklerinin genel anestezi altında çevre dokulardan alınan yamalarla yapıldığını, başarı oranlarının da yüzde 80-90’lara ulaştığını söyledi. Erişen, tedavideki başarı oranının deliğin sebebi, yerleşimi, boyutu ve eşlik eden diğer hastalıklara göre değişebildiğini ifade etti.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi, KBB Uzmanı Dr. Sinem Keskin ise, bu deliklerin kulak kepçesinin üst tarafındaki çiğneme kasının kılıfı veya kulak çevresindeki kıkırdakları çevreleyen zar ile onarılabildiğini belirtti. Tedaviyi işitme kaybının derecesine ve yaygınlığına göre yaptıklarını kaydeden Keskin, “Çünkü bazen sadece zarı onarmak, işitme kaybını ortadan kaldırmaya yetmiyor. Ayrıca başka cerrahi yöntemler kullanarak ses iletimini sağlayan kemikçik sistemini de onarmak gerekebiliyor. Her cerrahi işlemde düşük de olsa başarısızlık ihtimali var. Bu başarısızlıkları gidermek için ikinci defa ameliyat gerekebiliyor veya işitmenin onarımı, zarı kapattıktan sonra ikinci bir ameliyatta yapılabiliyor” dedi.

Normal şartlarda orta kulak yolunun steril olduğunu ve zarın bu bölgeyi kapattığını anlatan Dr. Sinem Keskin, şöyle konuştu:

“Sık orta kulak enfeksiyonu geçiren kişilerde, enfeksiyonlara bağlı olarak kulak zarında delik oluşuyor, bu delik büyüyor. Çok ileri aşamalarda ise orta kulak kemikçiklerinde erime ve buna bağlı işitme kaybında artışlar görülebiliyor. Kulak zarındaki deliği kapatırız. Ancak bazen kapattıktan sonra da delinebilir. O zaman ikinci bir operasyon yapmak durumunda kalabiliriz.”

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 18 Mart 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


  Ömer Faruk 09 Eylül 2011, 08:32

  Meraba DoktoRum … Size Şikayetimi SöyLeceğim .. Ben qecenLeRDe Elime Kulak Çöpü Aldım Ve Kulağımı Temizlemek İstedim .. Çok Bastırdım HeraLde İçine İyice GiRdi Sonra Orda Küçük Bir PatLama Sesi qeLdi . . . Ve Ondan Sonrada Duymadım Şuan Doktora Gitmiyorum Gitmesem Büyük ZararLaRı oLabıLırmı . . . Kulağim Daha Beter Zarar GörebiLiRmi ?

  CevapLaRıNıZı BekLiyoRum .. Yaş : 13 Cinsiyet : Erkek

  admin 09 Eylül 2011, 16:35

  @Ömer Faruk; Doktor değilim ancak kesinlikle geç olmadan durumunu ailene bildirmeni ve ailen gerekli görürse doktora gitmeni öneririm. Geçmiş olsun.

  Kadirsemerci 01 Şubat 2018, 22:15

  Hocam kulağıma çöp kaktım ıntap oluyor doktorlar hap veriyor ama tekrar yın iltihab oluyor zardelik olsa soylemelerı gerek ama bırsey demediler

  Lordiz 01 Şubat 2018, 23:20

  @Kadirsemerci; Merhaba, geçmiş olsun. Telefon numaranızı güvenliğiniz için kaldırdım. Telefon ile destek sunamıyorum.

  Kulağınızdaki iltihap için aynı doktora gidiyorsanız yada aynı hastaneye gidiyorsanız doktor veya hastane değiştirmenizi öneririm. Sürekli tekrarlayan iltihabın ciddi bir sebebi olabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019