Lambda Wars RTS Nedir? Nasıl Oynanır?

Lambda Wars RTS Nedir? Nasıl Oynanır?

Lambda Wars, eski bir Half Life fanatiği olan bana, RTS (gerçek zamanlı strateji) tarzını saatlerce oynatabilen bir strateji modifikasyonudur. Oyun tamamen ücretsiz ancak “modifikasyon” kelimesinden anlayacağınız üzere oyunu oynayabilmek için Half Life 2’yi satın almış ve bilgisayarınıza yüklemiş olmanız gerekmekte. Eğer elinizde Half Life 2 yoksa bu mod oyununu oynayamazsınız. Bu bilgiden sonra geçelim Lambda Wars hakkında anlatacaklarıma..

“Lambda Wars!”

Lambda Wars yukarıda da belirttiğim üzere bir Half Life 2 modu. Tamamen sizin yönlendirmeniz ile ilerleyen, Age of Empires’da olduğu gibi taktik savaşı yürüttüğümüz bir RTS. Hem online oynanabiliyor, hemde offline. Ve geliştiriciler bu işten şimdilik para kazanmıyorlar. (Ancak 2 senedir beta aşamasında olan bu oyuna ilerleyen zamanda ücretli upgrade imkanları eklenir mi yoksa geliştiriciler ellerini çektiler mi? Bilemiyorum.)

Strateji oyunlarını çok sevmediğim için uzun süre oynamamakta direttim ama hep aklım kalmıştı. Nihayetinde yükleyip denemeye karar verdim. Ufak bir tutorial’dan (öğreticiden) sonra oyunun genel işleyişini çözebildim ve benim gibi merak edenlere yardımcı olması amacıyla ufak detayları paylaşmaya karar verdim.

“Lambda Wars” Nasıl Oynanır?

Oyunu ister online rakiplere karşı oynuyorsunuz, ister offline bilgisayara karşı. Seçim sizin. Ancak ilk başlangıcı offline’da easy mod, yani kolay seviyeden yapmanızı öneririm. Çünkü oyun, stratejiye alışık olmayanları biraz zorlabiliyor. Örneğin silahsız askerleri kıyıda korumasız bıraktığınızda düşman saldırısına maruz kalırlarsa adamlarınız yaratığa dönüşüp size saldırabilir. Yani karşımızda detaylı bir oyun var.

Oyunun offline ilk görevine yani sp_abandoned haritasına başladığınızda; bir adet silahsız askeriniz oluyor. Haritada ilerleyerek yeni askerler ve sağdan soldan teçhizat topluyor, bu sırada düşmanlarıda alt etmeye çalışıyorsunuz. Örneğin 6 parçaya ayrılmış haritada son parçaya (bölüm içi finale) gelene kadar ufaktan saldırılar alıyor, son parçaya geldiğinizde asıl saldırıyı karşılayıp, düşmanın bölgesini imha edip o görevi tamamlıyorsunuz.

Tabi oynanış böyle anlattığım kadar kolay olmuyor. Harita üzerindeki parçaların pasif kısımları karanlık görünüyor ve buraya adım attığınızda saldırı ansızın gelebiliyor. Kaçamaz yada silahsız askerleri düşmanların ayağı altında bırakırsanız, askerlerinizde size düşman yaratıklara dönüşüyor. Bu sebeple oyunda ciddi ciddi plan yapmanız şart.

Kontrol açısından bakarsak sol ve sağ mouse tıklaması en fazla kullandığımız hareket. Askerleri bir yerden bir yere götürmek için bir askere sol tıklıyor sonrasında gitmesini istediğimiz yere gelip sağ tıklıyoruz. Asker komutu algılayıp oraya gidiyor. Ateş etme veya hedef işaretleme için ise Z tuşunu kullanıyoruz. (Ama zaten silahlı askerler düşman görünce sizden komut beklemeden ateş ediyorlar) Fakat örneğin bir askerin bir hedefi (mesela kapıyı) vurması için, önce askere sol tıklıyor, sonra Z tuşuna basıp (bırakıp) mouse sol tıkı ile hedefi işaretliyoruz.

Görünüm ayarlamaları için ise “Alt” tuşu ve mouse scroll (kaydırma) tuşunu kullanıyoruz. Haritaya bakış açımızı döndüreceksek Alt tuşunu basılı tutup mouse’u sağa sola kaydırıyoruz. Görüntüye zum (yakınlaşma / uzaklaşma) yapmak istiyorsak, mouse scroll tuşunu yukarı aşağı çeviriyoruz.

Yukarıda paylaştıklarımı, oyunu ilk açtığınızda denemeniz gereken Tutorial’dan da öğrenebilirsiniz. Ancak faydası olabileceği için tekrar kısaca belirtmek istedim.

Oyunda ayrıca ufak detaylar var, bunlarıda madde madde belirtirsem oyuna daha hakim olabileceğinizi düşünüyorum. En azından benim gibi ilk öğrenme aşamalarınız uzun sürmez.

  1. Silahsız askerleriniz ateş edemedikleri için yaratıklardan uzak tutmanız ve haritada cephane kasası görüyorsanız onlar için tek tek kullanmanız gerekiyor. Örneğin 5 silahsız askeri güvenli bir yerde bekletip, silahlı askerler ile ilerliyor, düşmanlardan temizlediğiniz bölgede 2 adet cephane kasası gördüyseniz, 2 silahsız askeri bu cephane kasalarına yönlendirip onları silahlı askere çeviriyorsunuz. Artık bu silahlı askerleri kullanabilirsiniz.
  2. Tüm askerlerin ve düşmanların seviyeli canları var. Etraftaki engellerde bu canlardan yiyor. Örneğin yerde yanan tüpler, ateş çıkaran borular, yanan diğer bölgeler sizin stratejinizi etkiliyor. Adamlarınızı bu yanan tüpler sayesinde kaybedebilir yada düşmanları kolayca yok edebilirsiniz. Ve tabiki düşman bölgelerindeki sağlık veren (Half Life’den bildiğimiz) kabinleri kullanarakda bir askerinize sağlık yükleyebilirsiniz.
  3. Bazı level parçalarına ulaştığınızda yerlerde (silah gibi çatılmış) teçhizata eklenen eşyalar göreceksiniz. Bunları toplamanız halinde teçhizat sayınız artacak, sonrasında bunları silahlı asker, bina vb alımında kullanacaksınız. (Ekranın sol altındaki bayrak işareti ve onun altındaki simgenin sayısını takip edin anlayacaksınız.)
  4. Tutorial gayet basit bir başlangıç yapıyor ve bol keseden veriyor. Bu sebeplede oyun çok basit gelebiliyor. Yani tutorial’da gösterildiği gibi bayrak dikili bir alanı ele geçirdiğinizde size bol bol bayrak sağlamıyor. Bunlar az olduğu içinde bir sürü yeni asker, yapı, yükseltme oluşturamıyorsunuz. Heryeri kıyı köşe teçhizat açısından gezmenizi öneriyorum.
  5. Oyunda, Half Life 2’deki çoğu düşman ile karşılaşmanız neredeyse garanti. Bu sebeple her ilerlediğiniz bölüm biraz daha zorlaşıyor ve askerlerinizi, silahları vb. upgrade etmeniz, daha fazla asker ile yola devam etmeniz şart. Eğer dost tarafta değilde düşman tarafta oynamak isterseniz de oyunu online oynayacaksınız.
  6. İlk başta askerlerde ufak silahlar oluyor, her ele geçirdiğiniz bayraklı harita parçasında ise üst silahlara sahip yeni askerler çağırabiliyorsunuz. Ancak askerleriniz birbirlerinide vurabildikleri için bazuka gibi silahlara sahip askerlerinizi iyi kontrol etmenizi şiddetle öneririm.
  7. Oynuyordunuz ve silahlı askerleriniz toptan imha edildi ama oyun bitmedi!? Muhtemelen haritanın bir yerinde silahlı yada silahsız askerleriniz var. Silahsızlar varsa sol alttaki bayrak ve teçhizat sayınızın çokluğu miktarında yeni askerler çağırın ve oyuna devam edin.
  8. Geçtiğiniz bir önceki bayraklı parçaya geri mi döneceksiniz? Aman tetikte olun, bir önce geçtiğiniz bu bölgeden şimdi bir sürü düşman çıkabilir.

Oyunda henüz yeni olduğum için yeni başlayanlara yada başlayacak olanlara önerilerim bunlar. Eğer daha eski bir oyuncuysanız veya zamanla oynanışta keşifler yaparsanız yazı altından deneyim ve önerilerinizi paylaşmanızı özellikle rica ediyorum.

Yazımı Lambda Wars tanıtım videosu ile sonlandırıyorum.

Oyunu denemek, oynamak isteyenler önce Steam’e üye olmalı veya aktif steam hesaplarından Half Life 2 oyununu satın almalı. Eğer Half Life 2 mevcut ise bilgisayarlarına kurup ardından Lambda Wars’ı kurmalılar.

Half Life 2: http://store.steampowered.com/app/220/HalfLife_2
Lambda Wars: http://store.steampowered.com/app/270370/Lambda_Wars_Beta