LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Laptop Klavyesinde Tuşları Basmayanlara Öneriler - windows-destek

Arkadaşımın laptopunda 2 adet tuş hiç basmıyormuş; B ve S tuşları.. İnternetten laptop klavye tamiri ve satılık laptop klavyelerine bakıyordu, biraz tuzlu olduğunu görünce konuyu bana danıştı. Bende bu konuya el attım ve işe yarayacak bir çözüm buldum. İşte o çözüm..

Sorun masaüstü bilgisayarda olmuş olsa harici klavyenin yerine yenisi alınır, sorun ortadan kalkar. Bir klavye 10-30 tl arası.. Diz üstü bilgisayarınıza sabit kullanıyor olsanız ona da harici klavye alırsınız, sorun hallolur. Ancak bilgisayarı heryere taşıyorsanız ve harici klavye almak istemiyorsanız..

Harici klavye takmak istemeyenler için asıl çözüm;

Programın adı Key Customizer, klavyenizdeki bir tuşu yine klavyedeki başka bir tuşa tanımlamanızı sağlıyor. Örneğin B tuşunuz bozuk ve klavyede F7 tuşunu hiç kullanmıyorsunuz; o zaman ne yapıyorsunuz? Programda SET yazan kutudan B tuşunu seçiyorsunuz ve hemen sağındaki TO yazan yerden F7 tuşunu bulup seçiyorsunuz, ardından Change tuşuna ve yine ardından Activate tuşuna basıyorsunuz. Program kayıt ettikten sonra F7 tuşuna basarsanız artık o tuş da B harfinin çıktığını göreceksiniz..

Ayrıca sağ altta simgelerin bulunduğu yerde programı görebilir, başka bozuk tuşlarınızı kullanmadığınız tuşlara atayabilirsiniz..

Diyelim ki F7 kullanmadınız ama bir kereliğine işiniz düştü o zaman saatin ordan programı açıyorsunuz, Keyboard Map listesinde Original Key yazan satırda F7 tuşu yazan sekmeye tıklıyor ve sağ alttan SUSPEND tuşuna basıyorsunuz, bir daha Activate tuşuna basana kadar F7 tuşu eski haline dönüyor..

Ayrıca programın Settings menüsünden Startup yazan yerdeki tiki koyarsanız bilgisayarın her açılışında program otomatik olarak başlıyor..

Bu yöntem yeni klavye yaptırmak, yeni laptop almak veya harici klavye takmaktan kat kat iyi ancak kullanmadığınız tuşa ESC, CTRL, ALT, SHİFT, ALTGR, SPACE, CAPS LOCK, TAB gibi tuşları atamanızı önermem, bu tuşlar çoğu zaman en gereken tuşlardır. Atanabilecek gereksiz tuşlar ise F1 den F12 ye kadar olan tuşlardır, bunlardan birini seçebilir ayrıca X,Q,J tuşlarını da az kullandığımız için onlara da atama yapabilirsiniz..

19 Günlük Deneme Sürümü; 

>> İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

19 Gün sonunda full sürümü satın almalı yada full sürümü internetten bulmalısınız!

İlgili yazılımı Google‘da “Key Customizer full” yazarak aratabilirsiniz.

>> Klavyede Olmayan Özel Karakterler ve Basmayan Tuşların Alternatifleri

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 15 Aralık 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 04 Ekim 2017, 01:51

  @tuğba; Rica ederim, sizden de Allah razı olsun.

  Kenan 28 Ocak 2018, 16:37

  Selam,
  Hp laptop tuş altındaki plastik hareketli parçalardan nereden bulabilirim İst anadolu yakasindayim

  Lordiz 28 Ocak 2018, 17:48

  @Kenan; Merhaba. Gittigidiyor.com’da “hp laptop klavyesi” araması yapın ve sonuçlardaki satıcılardan güvendiklerinize mesaj atın. Ellerinde parça varsa satış açabilir yada sizi satıcılara yönlendirebilirler. Ben bu şekilde bir çok parça temin ettim.

  Yaaardım 05 Şubat 2018, 21:34

  YARDIM EDİN
  BEN WOLFTİM OYNUYOM AMA ASD TUSLARI COGU ZAMAN CALISMIYOR
  MESELA QW TUSUNA BASINCA 1DK FULL ASDFLŞİ TUSLARI CALISMIYO
  YARDIM EDİN FULL ÇARIMDA BÖLE OLA OLA 200ÖLME KASTIM RESMEN ): ŞİMDİ A TUSUNU F TUŞLARINA MI KOYACAM HEE???!??!?!? YENİ KLAVYE AL DESEN BABAM BANAA SANALDA 1TL BİLE HARCASAM 1000TL HARCAMIŞIM GİBİ DÖVÜYO. BİDE DUSUN KLAVYEYİ NASIL ALACAM PCYİ KIRAR :) YARDIM ET LTF ADMİİİN

  Lordiz 05 Şubat 2018, 23:23

  @Yaaardım; Sorun QW tuşlarında ise QWASD tuşlarını sağ num lock tuşlarına ayarlayın.

  melih 08 Şubat 2018, 17:14

  Bu tip programlarda i harfi atanamıyor i harfi olmuyor .Ne yapablirim

  Lordiz 08 Şubat 2018, 17:26

  @melih; i harfi için deneme yapmamıştım. Mecburen alt tuşlarını kullanacaksınız. Diğer yazımda anlatmıştım ama burada da paylaşayım.. i harfi gerektiğinde klavyede ALT tuşunu basılı tutup sağ tarafta yer alan numara tuşlarından 105 tuşlayacaksınız. Eğer NumLock aktif ise i harfi elde edeceksiniz.

  https://www.lordiz.com/klavyede-olmayan-ozel-karakterler-ve-basmayan-tuslarin-alternatifleri.html

  Üstteki yöntem uzun uzun yazılar yazarken zor olacak bu sebeple uygulama geliştiricilerden yardım talep edebilirsiniz yada bilgisayarınıza bir adet harici klavye alabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019