Bilgisayar Klavyesinde Tuşları Basmayanlar için Yazılımsal Çözümler!

Bilgisayar Klavyesinde Tuşları Basmayanlar için Yazılımsal Çözümler!

Arkadaşımın diz üstü bilgisayarında 2 adet tuş hiç basmıyormuş, bu tuşlar B ve S.. İnternetten laptop klavye tamiri ve satılık laptop klavyelerine bakıyormuş ve bu değişimin biraz tuzlu olduğunu görünce sorununu benimle paylaştı.. Bende konuya el attım ve işe yarayacak bir çözüm buldum. İşte o çözüm..

Sorunumuz masaüstü bilgisayarda olmuş olsa, harici klavyenin yerine yenisi alınır, sorun ortadan kalkar. Bir klavye 10-30 tl arası.. Diz üstü bilgisayarınızı sabit kullanıyor olsanız, ona da harici klavye alırsınız, sorun hallolur. Ancak bilgisayarı her yere taşıyorsanız ve harici klavye almak istemiyorsanız.. Alternatif ve yazılımsal çözümlere ihtiyacımız oluyor.

Harici klavye takmak istemeyenler için pratik çözüm!

Programın adı Key Customizer, klavyenizdeki bir tuşu yine klavyedeki başka bir tuşa tanımlamanızı sağlıyor. Örneğin B tuşunuz bozuk ve klavyede F7 tuşunu hiç kullanmıyorsunuz; o zaman ne yapıyorsunuz? Programda SET yazan kutudan B tuşunu seçiyorsunuz ve hemen sağındaki TO yazan yerden F7 tuşunu bulup seçiyorsunuz, ardından Change tuşuna ve yine ardından Activate tuşuna basıyorsunuz. Program kayıt ettikten sonra F7 tuşuna basarsanız artık o tuş da B harfinin çıktığını görüyorsunuz..

GÜNCELLEME: Alternatif araç PowerToys! 

İlgili yazımı 2009 senesinde yayınladım. O zamanlar tek seçeneğimiz KeyCustomizer idi. Fakat 2020 senesi itibari ile yeni ve ücretsiz bir seçeneğimiz daha var. O seçeneğin adı PowerToys. İlgili ücretsiz yazılım, Microsoft tarafından geliştiriliyor ve yazılım içerisinden rahat bir şekilde klavye tuşlarımızın görevlerini değiştirebiliyoruz. PowerToys’u indirebileceğiniz yazıma hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Windows 10 Geliştirme Aracı “Power Toys”

Ayrıca sağ altta simgelerin bulunduğu yerde programı görebiliyor, başka bozuk tuşlarınızı kullanmadığınız tuşlara atayabiliyorsunuz.

Diyelim ki F7 tuşunu kullanmadınız ama bir kereliğine işiniz düştü, o zaman saatin oradan programı açıyorsunuz, Keyboard Map listesinde Original Key yazan satırda F7 tuşu yazan sekmeye tıklıyor ve sağ alttan SUSPEND tuşuna basıyorsunuz. Bir daha siz Activate tuşuna basana kadar F7 tuşu eski haline dönüyor..

Ayrıca programın Settings menüsünden Startup yazan yerdeki tiki koyarsanız bilgisayarın her açılışında da program otomatik olarak başlıyor..

Bu yöntem yeni klavye yaptırmak, yeni laptop almak veya harici klavye takmaktan kat kat iyi ancak kullanmadığınız tuşa ESC, CTRL, ALT, SHİFT, ALTGR, SPACE, CAPS LOCK, TAB gibi tuşları atamanızı önermem, bu tuşlar çoğu zaman en gereken tuşlardır. Atanabilecek gereksiz tuşlar ise F1 den F12 ye kadar olan tuşlardır. Bunlardan birini seçebilir, ayrıca X,Q,J tuşlarını da az kullandığımız için onlara da atama yapabilirsiniz..

19 Günlük Deneme Sürüm; 

>> İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

19 Gün sonunda full sürümü satın almalı yada full sürümü internetten bulmalısınız!

PowerToys işinizi görmüyorsa veya eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız, KeyCustomizer’in deneme sürümünü deneyimleyebilir ve eğer yazılımı beğenirseniz ücretli sürümünü satın alabilirsiniz.

>> Klavyede Basmayan Tuşların Alternatifleri