Linux Mint Yüklü Eski Bilgisayarda Nvidia Geforce Now ile Oyun Oynamak!

geforcenow turkiye gameplus - Linux Mint Yüklü Eski Bilgisayarda Nvidia Geforce Now ile Oyun Oynamak!

Linux Mint işletim sistemi yüklü eski bir bilgisayarda oyun oynamak mümkün mü? Linux altında Nvidia Geforce Now’u çalıştırmak mümkün mü? Mümkünse nasıl yaparız? Hangi oyunları oynayabiliriz? Ve son zamanların en çok merak edilen oyunu Cyberpunk 2077’yi de oynayabilir miyiz?.. İşte akıllardaki soruların cevapları birazdan sizlerle! Hadi okumaya devam..

Linux Mint yüklü bilgisayarda oyun oynamak mümkün mü?

Evet mümkün.

Hem Steam‘i sisteminize yükleyerek Linux destekleyen oyunları..

Linux işletim sistemlerinde Steam uygulamasını yüklemek için;

sudo apt update && sudo apt upgrade -y
sudo apt install steam

komutlarını çalıştırabilir veya Yazılım yöneticisi, Synaptic paket yöneticisi gibi araçları kullanabilirsiniz.

.. hem de Nvidia Geforce Now sayesinde Steam, Epicgames ve Gog‘da sahip olduğunuz çoğu oyunu eski bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.

Tabi burada bilgisayarınızın ne kadar eski olduğuna göre durum değişiyor.. Eğer çok kötü bir ekran kartınız varsa, Steam’den indireceğiniz CS: GO, GTA5, Cyberpunk 2077 gibi oyunlar sisteminizi kasabilir. Bu durumda daha iyi bir performans için Nvidia Geforce Now’a yönelmeniz daha iyi olabilir.

Linux altında Nvidia Geforce Now’u çalıştırmak mümkün mü?

Bir önceki başlıkta okuduğunuz gibi, bu sorunun cevabı net.. Evet mümkün.

Mümkünse nasıl yaparız ve hangi oyunları oynayabiliriz?

Bunu yapmak için önünüzde iki seçenek var; 

1) Linux işletim sisteminize Chrome veya Chromium web tarayıcısını yükleyip, Nvidia Geforce Now‘un tarayıcı modunu kullanabilirsiniz.

>> Linux için Chrome İndir

>> Nvidia Geforce Now Tarayıcı Modu

2) Yada henüz resmi sürümü bulunmayan yan sanayi Nvidia Geforce Now uygulamasını sisteminize kurup, bu uygulama üstünden Nvidia Geforce Now dünyasına adım atabilirsiniz.

>> Linux Mint için NGN Uygulaması İndir

Vaktiniz bolsa, her iki seçeneği dener, hangisini severseniz onu seçebilirsiniz. Ben araştırmam sürecinde her ikisini de kullandım ve tarayıcı üstünden NGN’yi daha sağlıklı buldum.

Hangi oyunları oynayabiliriz? 

Nvidia Geforce Now’u araştırdıysanız zaten bilginiz vardır.. Nvidia Geforce Now şuan bütün popüler oyunları desteklemiyor ve desteklediği oyunu oynayabilmeniz için, o oyunu önceden satın almış olmanız gerekiyor.

Diyelim ki Steam üstünden Cyberpunk 2077’yi satın aldınız.. NGN üstünde oturum açtıktan sonra Cyberpunk 2077’yi seçer, Steam hesabınızı bağlayıp yetkilendirme yapar ve sonrasında oyunu oynamaya hak kazanırsınız.

Nvidia Geforce Now ile Linux Mint altında oynayabileceğiniz oyunların listesine aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/games/

Peki Cyberpunk 2077’yi de oynayabilir miyiz?

Bu soruyu zaten yukarıda cevapladım fakat özel olarak belirtmemin sebebi; önceden kaydettiğim kısacık örnek videoyu sizlerle paylaşabilmek. Bu videoyu Samsung markalı, Linux Mint işletim sistemi yüklü, 4 gb ram, 1gb ekran kartına sahip eski bilgisayarımda kaydettim.

Ve evet, Linux Mint altında Cyberpunk 2077 oynayabildim.

Video toplamda 3-4 dakika bir şey. Fakat denemelerimde 1 saatten fazla oyun oynamışlığım var. Videoyu kısa tutmamın sebebi; tarayıcıdan oyun oynarken aynı anda video kaydetmenin sisteme bindirdiği yük ve Türkiye şartlarında upload hızlarının vasatlığı.. 4 dakikalık bir video 500-600 mb olduğunda bunu upload etmek bile saatler sürüyor. (Ki Mint altında Nvidia Geforce Now’un çalıştığını görmeniz zaten bizim için yeterli.)

Sonuç olarak; iyi bir bağlantınız ve bir adet Nvidia Geforce Now üyeliğiniz varsa, Linux Mint altında Cyberpunk 2077 dahil istediğiniz oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ayrıca Mint ile yaptığım bu deneme, diğer Linux sistemler içinde geçerlidir. Düzgün çalışan bir Linux işletim sisteminiz varsa; Chrome yükleyebilir, Chrome üstünden Nvidia Geforce Now ile oyun oynayabilirsiniz.

Son olarak birkaç ufak detay daha; 

  • En iyi performans için wifi bağlantısı yerine ethernet kablosu kullandım,
  • Daha kesintisiz bir deneyim için Nvidia Geforce Now yayın akış kalitesini ve oyun içi grafik ayarlarını en düşüğe getirdim,
  • Harici Nvidia ekran kartım yerine daha iyi performans gösterdiğini düşündüğüm entegre intel ekran kartını kullandım,
  • Daha rahat ekran kaydı için Kazam yerine Simple Screen Recorder kullandım,
  • Güvenlik duvarını etkisiz hale getirdim,
  • Arka planda gereksiz ekstra uygulamalar, yazılımlar çalıştırmadım.

Detaylar ve sorularınız için konu altından yorum yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner