Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Yetkili Kurumlar ve Belge Sorgulama

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Yetkili Kurumlar ve Belge Sorgulama

Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

Kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.

Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler Hangileri?

Kanunlarla mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilen meslekler liste halinde MYK web sitesinde yer alıyor. Listeye hemen aşağıdan ulaşabilir ve listenin sağında yetkilendirilmiş kurumlar sütünundan ilgili eğitim kurumu ve eğitim ücretlerini de görebilirsiniz.

>> Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler

>> Belgelendirilen Ulusal Yeterlilikler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Hangileri?

Mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkilendirilmiş kurumlar ilgili kurumun web sitesinde güncel şekilde paylaşılıyor. Güncel listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Liste sürekli güncellendiğinden ve bazı kuruluşların yetkileri sonradan askıya alındığından listeyi takip etmeniz ve sağ tarafta yer alan Yetki Durumu sütünuna dikkat etmeniz gerekiyor.

>> Belge Vermeye Yetkilendirilmiş Kuruluşlar ve Ücretleri

>> Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları

Mesleki Yeterlilik Belgesine Dair Daha Fazla Bağlantı: 

Konuyla alakalı mesleki yeterlilik belgesi sorgulama, mesleki yeterlilik belgesi doğrulama, sınav geçmişi sorgulama, hareketlilik belgesi sorgulama ve daha fazlası için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz.

Bazı e-devlet hizmetlerinden yararlanmak için e-devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr’de oturum açmanız gerekebilir.

>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama
>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama
>> Belge Durumu, Teşvik ve Hibe Sorgulama
>> Sınav Geçmişi Sorgulama
>> Hareketlilik Belgesi Sorgulama
>> Hareketlilik Belgesi Doğrulama
>> Gerekli Dökümanlar
>> Yetkilendirme Bedelleri
>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Örneği
>> Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu