Şarkıcı ve Yönetmen Metin Arolat Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Şarkıcı ve Yönetmen Metin Arolat Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Metin AROLAT, 28 Mayıs 1972 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Anne tarafından Çerkez, baba tarafından yedi kuşak İstanbul’ludur ve ondan önceki aile eşrafı Selanik’e dayanmaktadır. İzmir 9 Eylül Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İşletme bölümünü bitiren sanatçı yönetmen olmak ve müzik yapmak hevesiyle İstanbul’a taşınır.

İstanbul’da ilk önce bir reklam ajansında yönetmen asistanı olarak işe başlayan sanatçı, ardından Amerika’ya gidip bir yandan part time işlerde çalışır, diğer yandan da University of Illinois’ta reklamcılık eğitimi alır.

Amerika’daki eğitimini tamamlayan şarkıcı Amerika’dan döner dönmez sırasıyla Star tv, Kanal 6 ve Atv’nin tanıtım bölümlerinde yönetmenlik yapar. Bununla da yetinmeyen sanatçı Sinan Çetin, Rezzan Tanyeli, Ömer Vargı, Turgay Çokuludağ gibi reklam yönetmenlerine asistanlık yapar.

İlk Reklam Tecrübesi Loft

İlk reklam filmi tecrübesini Loft kot firmasına çektiği reklamla elde eden sanatçı, bu reklamla katıldığı Cannes Lions uluslararası reklam festivalinden (kendi dalında) ödül kazanır. Ödül kazanmasıyla işleri artan sanatçı, gazete-promosyon filmleri de dahil 600’den fazla reklam filmi çeker.

Bu sırada şarkı söyleme merakına kapılan sanatçı, bir albüm yapar ve albüm ile birlikte müzik çevresi genişler. Sonrasında yeni albümler yapan sanatçı, yönetmenliği de bırakmaz kendi şarkılarının klipleri de dahil megastar Tarkan’ın bir klibini de yönetir.

Toplam 5 Albüm

Müzik piyasasına 1995 Yılındaki “Ayrılık Olmaz” albümü ile adım atan sanatçı şimdiye kadar toplam 5 albüm yayımladı. Son albümü “Çok Daha Ötesi”ni 18 Haziran 2010 tarihinde müzik severlerin beğenisine sunan şarkıcı albümünde en çok “İZMİR” isimli şarkıya güveniyor..

Yukarıda bahsettiklerimiz dışında Metin AROLAT ile ilgili şunları ekleyebiliriz..

Ailesine çok bağlı olan sıcakkanlı sanatçı kötü bir trafik kazasında abisini kaybetti ve ardından çok sevdiği babası hayata veda etti. Yaşadığı bu iki kötü ayrılık onda unutulmaz yaralar açtı.

Güncelleme: Şarkıcı ve yönetmen Metin Arolat’ın annesi Nazire Arolat (78), İzmir’de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. (Temmuz 2020)

Baba tarafından “Ali Muhsin Paşa”, “Hasan İzzet Paşa” ve “Çerkez Mehmet” in torunu olan sanatçı ayrıca Mevlana’nın 23.kuşak torunu oluyor. Dedesi ise 23 Temmuz 1897 doğumlu ünlü Türk şairi “Ali Mümtaz Arolat’dır.

Spor ve dolayısıyla futbol ile alakası olmadığını söyleyen sanatçı dedesinin “Galatasaray Lisesi” mezunu olmasından ötürü ailecek Galatasaray taraftarı olduklarını söylüyor.

Son olarak yazımıza Metin AROLAT ile ilgili şunları ekleyebiliriz.

  • Alan Parsons Project, Beatles, Paul&Mary, John Denwer, Simon And Garfunkel, Sade, Peter Gabriel, Nina Simone, Sezen Aksu müzikleri dinlemeyi sever.
  • Çizgi roman koleksiyonu yapar. Kedi, köpek ve ördek besler. Gerilim filmleri ve romanları okur, kendi çapında küçük hikayeler yazar.
  • En sevdiği şarkı (Eğer fikir değiştirmediyse) Beatles’ın – Fool On The Hill.
    Müzik ve şov dünyasındaki klasik kalıplar onu sıkar.

Sanatçının Albümleri

1995: Ayrılık Olmaz
1998: Yine Bir Başıma
2005: Kabul Et
2010: Lütfen Yaz Gelsin (Single)
2010: Çok Daha Ötesi

Sanatçının resmi Twitter hesabı: 

http://www.twitter.com/metinarolat