Yazar Oğuz Akay’dan Atatürk’ün Sofra Anıları!

Yazar Oğuz Akay'dan Atatürk'ün Sofra Anıları!

Yazar Oğuz Akay’ın, Atatürk’ün sofra geleneğini, bu sofralarda yaşanan anıları, beliren ve biçimlenen Atatürk felsefesini anlattığı ”Bu sofrada ben varım” adlı kitabı yayımlandı. Akay, kitabında Atatürk’ün sofrasının, Atatürk’ün felsefesini yansıtan, Türk bağımsızlık ve devrim tarihinin genel bir portresi olduğunu belirterek, bir yeme, içme ve eğlenme sofrası olmadığını, bir devrim sofrası olduğunu aktarıyor.

Yazar Akay, Türk devletinin kuruluş düşüncesinin, Türk yurdunun savunulması, Türk milletinin kurtarılması çalışmalarının, milli egemenlik ve onun en belirgin biçimi olan Cumhuriyetin demokratik bir Cumhuriyet olması konularının bu sofralarda biçimlendiğini ve uygulamaya konulduğunu belirtiyor.

Atatürk sofrasının, 1899-1938 yılları arasındaki ünlü sofra geleneğini ve bu sofrada yaşanan anıları, sofrada beliren ve biçimlenen Atatürk felsefesini vermeyi amaçlayan kitapta, Atatürk’ün sofralarında oturmuş, sohbetlere katılmış kişilerin bu sofralar hakkında yayınlanan yazıları da bulunuyor.

Kitabı piyasada seçkin kitapçılardan 29TLye, internette Hepsiburada.com üzerinden 21.75 TLye satın alabilirsiniz.. (Kitap 716 sayfadan oluşuyor ve yazımı yayınladığım tarih 2010 yılından sonra birçok yerde stok kalmadı.)

http://www.hepsiburada.com/bu-sofrada-ben-varim-pm-kalfa62549