Microsoft Word ile Özgeçmiş(CV) Hazırlama

Microsoft Word ile Özgeçmiş(CV) Hazırlama

Özgeçmişinizi hazırlamak için öncelikle Word’u açın. Burada Dosya (File) menüsünden Yeni (New) seçeneğini tıklayın. Açılan diyalog kutusunda Diğer Belgeler (Other Documents) alt menüsünden Özgeçmiş Sihirbazı (Resume Wizard) opsiyonunu tıklayın. Bu işlemin sonucunda yeni bir Word belgesi yaratılacak.

DİKKAT! Bu yazı, 2009 yılında o zamanın Word sürümleri için hazırlanmıştır. Güncel Word sürümünde Özgeçmiş sihirbazına ulaşmak için bu sayfadaki anlatıma bakmalısınız.

Sihirbaz Kullanımı

Word’un Özgeçmiş Sihirbazı, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Sol taraftaki menüde görüntüleneceği üzere, Başlat ve Son opsiyonları arasında, özgeçmişinizde yer alan seçenekler kategorize edilmiştir. Bunlar Stil, Tür, Adres, Kişisel, Standart Başlıklar, İsteğe Bağlı Başlıklar ve Başlık Ara/Ekle’dir. Bu adımların herbirinde gerekli bilgileri girerek özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz.

Başlayın

İster ileri düğmesine, isterse sol taraftaki menüde bulunan Stil etiketine basarak Sihirbaz’ı aktif duruma geçirin. Stil penceresinde Profesyonel, Çağdaş, Zarif gibi alt seçenekler bulunmaktadır. Özgeçmişinizin, genel görüntüsünü teşkil edecek Stil’i belirledikten sonra, bir sonraki adım olan Tür’e geçmek için İleri düğmesine veya sol menüdeki ismine tıklayın. Özgeçmişin türü, kısa, kronoojik, işlevsel ve profesyonel olarak belirtilmiştir. Amacınıza yönelik türü seçtikten sonra ileriyi tıklayın.

Adres Bilgileri ve Kişisel

Adres Bilgileri sizin iletişim bilgilerini ifade etmektedir. Bu bölümde bulunan isim, adres, telefon ve faks numarası gibi bilgiler kritik değer çünkü ilgili bilgilerin eksik olması durumunda işverenin sizinle irtibata geçmesi zorlaşacaktır. Arzu edilmeyen bu durumdan kaçınmak için kutulara bilgi girişini tamamladıktan sonra İleri’ye basarak devam edin. Açılacak Kişisel etiketinde medeni durumunuz, milliyetiniz, yaşınız ve doğum tarihiniz ile ebeveynleriniz gibi kişisel bilgi gerektiren kategorilerinden özgeçmişinizde yer almasını istediklerinizi belirleyin. Bunların yanına bir çek işareti koyduktan sonra bir sonraki adıma geçin.

Başlıklar

Özgeçmişte yer alan bilgilerin niteliği belirleyici rol oynamaktadır. Başlıklar menüsünde seçeceğiniz kriterler de, özgeçmişinizin etkili ve amaca dönük bir kimlik kazanmasında oldukça önemlidir. Standart Başlıklar menüsünde bulunan amaç, eğitim, deneyimi, dil, hobiler gibi alt başlıklar bir özgeçmişte muhakkak yer alması gereken başlıklardan birkaç tanesidir. Bilgi girmek istediğiniz seçeneklerin yanına bir çek işarete koyarak bir sonraki adım olan İsteğe Bağlı Başlıklar’a geçin. Burada sizin kendinize has, nadir bulunan veya sizi başkalarından ayıracak özelliklerinizi gösterebileceğiniz “Üyesi olduğunuz kuruluşlar”, “Katıldığınız Kurslar” gibi alt kategoriler yer almaktadır. İleri tuşuna basarak bir sonraki adıma geçin.

Bitirin

Başlık Ara/Ekle menüsünde özgeçmişinde yer alan maddelerin bir listesi bulunmaktadır. Yukarı-Aşağı opsiyonuyla maddelerin görüntülenme sırasına değiştirebilir, daha evvel belirtmediğiniz bir madde daha ekleyebilir veya istemediğinizi kaldırabilirsiniz. Sihirbaz’daki işlemleri tamamlamak için Son’u tıkladıktan sonra Word size vermiş olduğunuz kriterler doğrultusunda özgeçmişinizi hazırlayacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, belirlemiş olduğunuz kriterlere karşılık gelen kutulara ilgili bilgileri girmektir.

ÖNERİ! Yukarıdaki yöntem size biraz zor geldiyse şu yöntemi tavsiye ederim.. Kariyer.net sitesinde üye iseniz buradaki cv’nizi görüntüleyip yazdırıp renkli cv olarak başvurularınızda kullanabilirsiniz. Eğer kariyer.net de üye değilseniz buradan üye olup cv’nizi oluşturup, ardından da yazdırıp yazılı cv olarak kullanabilirsiniz. Kariyer.net deki cv’nizi yazdırmak için evinizde yazıcı yok ise, cv görüntüsünü resim olarak alıp usb belleğe atıp internet cafeden çıktı alabilirsiniz..