Madame Tussauds Müzesindeki Bal Mumu “Atatürk” Heykeli

Madame Tussauds Müzesindeki Bal Mumu "Atatürk" Heykeli

Almanya’nın başkenti Berlin’de açılan ”Madame Tussauds” müzesinde Atatürk’ün bal mumundan yapılmış heykeli de bulunuyor. Atatürk’ün heykeli, George Bush, Mihail Gorbaçov, Helmut Kohl, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy ve Konrad Adenauer gibi dünyanın tanınmış politikacılarının bal mumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu bölümde yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum ve ölüm yılının belirtildiği tabelada, Atatürk’ün şapka devriminden dolayı söylediği sözler de yer aldı.

Tabelada, Atatürk’ün Türkiye’de sosyal ve siyasi alanda devrimler yaptığı, kadınlara eşitlik getirdiği, Latin alfabesini kabul ettiği ve din ile devlet işlerini birbirinden ayırdığı anlatıldı. Müzede, Muhammed Ali, Jürgen Klinsmann, Oliver Kahn ve Steffi Graf gibi tanınmış sporcuların yanı sıra Elvis Presley, Beatles, Michael Jackson, Marilyn Monroe ve Robbie Williams gibi tanınmış sanatçıların bal munundan yapılmış heykelleri bulunuyor.

Müzenin bir bölümünde de bul mumu heykellerin yapılışı hakkında bilgi veriliyor. Dünyada 8 şubesi bulunan ”Madame Tussauds” müzelerinde, tanınmış politikacı, sanatçı ve sporcuların bal mumundan yapılmış heykelleri bulunuyor.

Madame Tussauds Müzesindeki Bal Mumu "Atatürk" Heykeli

Yukarıdaki resimler Atamızın İngilteredeki balmumu heykelinin resimleri hem ingilterede hemde Almanyada aynı müzeden olduğu için hem Almanyada hemde İngilterede Atamızın birer Bal mumu heykeli bulunuyor şuan resimlerini gördüklerinizde İngilteredeki KOÇ grubu tarafından tekrar baştan sona yenilenen heykeli oluyor..

(Atamızın Heykelinin bu kadar güzel ve gerçekci olmasını sağlayanlar KOÇ grubudur, daha önce yapılan heykel gerçeğine benzemiyordu ve eleştirilerden sonra KOÇ grubu hemen yabancı kaynaklarla iletişime geçip heykelin yenisini yaptırdılar. Böylece Atamıza nerdeyse birebir benzeyen bir bal mumu heykeli oldu.)

Bu konuyla ilgili bir yazıyı aşağıdaki okuyabilirsiniz..

Koç Holding devreye girdi. Londra’daki Madame Tussauds Müzesi`nde sergilenen Atatürk heykeli yenilendi. Bal mumu heykel, bugün ziyarete açılıyor.

Koç Holding, İngilizler`i çok zor ikna ederek, Mustafa Kemal Atatürk`ün Londra`daki dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzesi`nde yer alan ve kendisine hiç benzemeyen balmumu heykelini yeniledi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tarafından açılışı dün gerçekleştirilen yeni heykelin yapımı, yaklaşık 1 yıl süren zorlu bürokrasi sonunda gerçekleşti. Londra’ya atanan her büyükelçinin Türkiye`ye yazdığı ilk mektupta mutlaka değiştirilmesini istediği Atatürk’ün Madame Tussauds Müzesi`nde sergilenen balmumu heykelinin, aslına uygun olmayan bir örnek olması üzerine, Mustafa Koç harekete geçmişti. Türk kamuoyundada büyük tartışma yaratan eski bal mumu heykelin yeniden yapımı süreci Anıtkabir Komutanlığı’nın sağladığı geniş destek ve olanaklar ile yürütüldü.

Anıtkabir’deki Atatürk’ün yüz özelliklerini taşıyan maskı ilk kez çıkarılarak, çalışmalarda kullanıldı. Yapılacak olan eserin, Atatürk’ün hem görsel heybetini, yakışıklılığını, karizmasını, ışığını yansıtabilmesi ve gerçeğe uygun olabilmesi için elde edilen pek çok görsel ve yazılı materyal yapımı gerçekleştirecek ekip ile paylaşıldı. Heykeli yapacak olan ekibin nisan ayındaki Türkiye ziyaretinin ardından, çalışmalar hız kazandı ve ekim ortasında proje tamamlandı.

SIRA ANITKABİR’DE

Heykelin açılış töreninde konuşan Mustafa Koç, “Açılışı, 10 Kasım tarihinde yapmak bizim için çok anlamlı. Zira, fiziken aramızda olmasa da, 20. yüzyılın liderleri arasında, peşinden kitleleri sürükleyebilecek karizmaya ve öngörüye sahip, idealleri halen yaşayan ve fikirleri ile ölümsüz başka bir lider yok” dedi. Bal mumu heykelin değiştirilmesi için çok uğraştıklarını belirten Koç “İngiltere’de biraz bürokrasi oldu.” dedi. Bal mumu heykel, Madame Tussauds Müzesi’nde yeni yerinde bugünden itibaren ziyaretçilere de açılacak. Heykelin aynısının Anıtkabir’e de yapılması planlanıyor.