Ne Zaman Emekli Olurum? 4A-4B-4C Emeklilik Sorgulama

Ne Zaman Emekli Olurum? 4A-4B-4C Emeklilik Sorgulama

İçinde bulunduğumuz dönemde emeklilik artık mezarda mümkün ancak insan yinede merak ediyor “acaba ne zaman emekli olurum?” Bazılarımız çok şanslı, her işleri yolunda gidiyorda genç yaşta gerekli süreleri tamamlayıp emekliliğe hak kazanıyorlar. Peki hala çalışanlar, önünde uzun yıllar olanlar ne yapacaklar? Ayrıca birde emeklilik yaşı var. Allah sabır versin. 

Emeklilik yaşını hesaplamak isteyenler, kaç yıl kaldı, ne kadar gün daha çalışacağım diyenler aşağıdaki iki bağlantıdan yararlanabilirler.

İlk bağlantı sosyal güvenlik kurumunun herkese açık sayfası. O sayfadan doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, prim gün sayınız gibi gerekli bilgileri girerek emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz. (SSK değilde Bağkur veya Emekli sandığına bağlıysanız “Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız” kutucuğunu kullanmalısınız.)

https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

İkinci bağlantı e-devlet sitesi turkiye.gov.tr’nin sadece şifresi olanlara açık sayfası. Eğer daha önce e-devlet şifresi aldıysanız giriş yapıp 4A, 4B ve 4C için emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim

Ne Zaman Emekli Olurum? 4A-4B-4C Emeklilik Sorgulama

(Eski isimleri ile SSK çalışanları şimdiki adı ile 4A, Bağkur’lu olanlar 4B, Emekli sandığına bağlı olanlar da 4C olarak anılmaktadır.)

Ayrıca aynı kuruma ait sayfadan aşağıdaki başlıklarda da sorgulamalar yapabilirsiniz. (Başlıkları şifreniz olmadan görebilirsiniz fakat sorgulamalar için e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekir.)

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu