Eski Tuşlu Telefonlar için “Txt to Jar” Kitap Oluşturma

Eski Tuşlu Telefonlar için "Txt to Jar" Kitap Oluşturma

Tanıtacağım programı zamanında bir forum sitesinde bulmuştum. İlk başta işe yaramayacağını düşünmüştüm ama sonrasında bir çok text (txt uzantılı) belgesini tuşlu telefonların desteklediği jar formatına çevirip e-kitap olarak okuyabilmiştim. Belki işine yarayanlar olabilir diye paylaşıyorum.

DİKKAT! Yazı, okuduğunuz tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

>> Txt To Jar İndir

Programımızı 240×320 ekran oranlı ve jar destekli telefonu olanlar yukarıdaki bağlantıdan indirip daha sonra programı kuracak ve aşağıdaki anlatımıma göre jar kitaplarını oluşturup telefondan okumaya başlayacaklar.

Eski Tuşlu Telefonlar için "Txt to Jar" Kitap Oluşturma

Resimin büyük hali için üzerine tıklayın programı yukarıda ve bilgisayarınıza kurduysanız karşınızda görüyor olmalısınız bu ekranda pek bişey değiştirmeden birkaç saniyede jar kitabı oluşturucaz..

Öncelikle koşul şu jar yapılacak yani dönüştürülecek içerik txt formatlı olacak eğer doc vb ise farklı kaydet diyip “Metin Belgesi” olarak kayıt edin txt olacaktır daha sonra programda telefonunuz s40 s60 hangi gruba giriyorsa veya motorola, samsung, ericsson, siemens hangi marka ise seçiyorsunuz sonra  midlet name kısmına kitabın adını kısa olmak kaydıyla yazın sonra alttaki Add book butonuna basıp txt kitabı seçin.

Sağ üstte Text encoding kısmından Western European seçip alttaki Build butonuna basın masaüstüne bookfile.jar ve jad dosyaları oluşcak bazı telefonlarda sadece jar yeterli oluyor bazı samsung gibi modellerde her ikisinede gerek oluyo telefonunuza gönderdikten sonra dosya jar dosyası olduğundan otomatik tanımlı olacak aç dediğinizde tam ekran kitabınızı görüyor olacaksınız.. Kitabın yazıları çok aralıklı olduysa font previewde ayar yapmanız gerek Wrap mode’u TiBR-like hyphenation seçin.

Uygulamayı Nokia 6288i telefonda denedim sorunsuz çalışıyor kitabı açtığınızda 5, #, * ve okey tuşları işinize yarıcak..

Kitap açıkken 1 tuşunu basılı tutarsanız kitabın %de kaçındasınız görüntülenir (kitabı yarıda bırakıp çıkar tekrar girerseniz kaldığınız yer açılır) 0 tuşu ve * tuşundaki ayaların pek faydasını görmedim fakat ok (veya 5) tuşuna basarsanız çıkış ve ayarları bulabilirsiniz..

Programın çok önemli ayarlarını yukarıda anlattım indireceğiniz pakette demo klasörüne girin orada örnek bir kitap var tr karakter hatası vermiyor birde benim kendi kitap ayarım var onu programda read setup linkinden içeri alırsanız ayarlar bendeki gibi olur orijinal fontlarında tr karakterler bozuk çıkıyor ve yazılar bitişik çıkıyor ayrıca programın standart limit ayarı var onuda yükseltmeniz gerekiyor yoksa en yüksek 64kb jarlar oluşturuyor buda bir kitabın 15-20 jardan oluşması demek bunu düzeltmek için programı açtıktan sonra Configure > Set Options tıklayın sağ tarafta Max Size Jar kısmının tiki kaldırın veya orada yazan sayının sonuna bir yada iki sıfır ekleyin….lütfen ayarlamalara dikkat edin sorunsuz kitap okuyabilirsiniz..

Sorularınız varsa buradan yorum olarak yazabilirsiniz.