Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Bitiyor!

Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Bitiyor!

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte devrim niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı ve yönetmelik tasarısı için ilgili bakanlık ile kuruluşlardan görüş istedi. Bugün gazetesinden Kamil Elibol’un haberine göre tasarı ile A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkarken Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan 9 ayrı ehliyet sınıfı 17 ayrı sınıfa çıkıyor. Yeni sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G ve K sınıfından oluşuyor. Aday sürücülere ise K sınıfı sürücü belgesi veriliyor.

>> Sınav Yapıcılar için Direksiyon Sınav Eğitim Videosu

5 ve 10 Yıl Geçerli Ehliyetler

Yönetmelik değişikliğinde araç ve sürücü belgesi sınıflarının özellikleri ile tanımı yeniden düzenlenmiş. Düzenleme ile artık alınan ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak; M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler ise 5 yıl geçerli olacak. Yenilenen sürücü belgeleri için de harç alınmayacak sadece belge parası alınacak.

Bu kapsamda 25 milyon 626 bin 383 kişinin sürücü belgesinin 5 yıl içinde yeni sınıf ehliyetlerle değiştirilmesi planlanıyor. Geçerlilik sürücü dolan sürücü belgeleri de tabiki geri alınacak. Süresi dolmuş ehliyetleri kullanan sürücülere de 343 TL para cezası yazılacak.

Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Bitiyor!