LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Open Office - Libre Office: "Salt okunur içerik değiştirilemez" - windows-destek

Microsoft office uygulamalarında böyle birşey var mı bilmiyorum ancak Open Office ve Libre Office’de olduğunu biliyorum. Siz dosyaya şifre koruma koyuyorsunuz (belki koymuyorsunuz), sonra bir bakıyorsunuz belge yazma korumalı olmuş, salt okunur hale gelmiş. Düzenleme yapmak imkansız. Çözümü?

Çözümü gayet basit tabi ki. Dosyada sağ tıklayıp özelliklere girip buradan Salt Okunur seçeneğine bakmayacağız! Çünkü o seçenekte zaten tik olmayacak. (Ama sizde böyle bir tik varsa o tiki kaldırarak deneme yapabilirsiniz.) Ben çözümü başka türlü buldum.

Eğer üstünde çalışmaya çabaladığınız belge için düzenleme modunda “salt okunur içerik değiştirilemez” uyarısı görüyorsanız;

Office uygulaması (Open veya Libre) açıkken üst menüden Biçim (Format) > Bölümler (Sections) > Bölüm (Section) yolunu izleyin,

Open Office - Libre Office: "Salt okunur içerik değiştirilemez" - windows-destek

Karşınıza açılan ekrandan yazma korumasını kapatın.

Open Office - Libre Office: "Salt okunur içerik değiştirilemez" - windows-destek

Open Office‘de Korumalı (Protect) seçeneğindeki tiki, Libre Office‘de Koru (Protect) seçeneğindeki tiki kaldıracaksınız.

Artık belgenin üst tarafındaki Salt Okunur uyarısı kalkmış, belge düzenlenebiliyor olacak. Eğer benzer durum Microsoft Office’de de varsa aynı yolu deneyebilir veya deneyimlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sorunun kaynağını tam olarak bilemiyorum, belki fark etmeden dosya korumasını açmış olabilir. Sonuçta nasıl yaptığınız değil, sorunu çözmüş olmanız önemli.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 15 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019