PrimeOS’da FX File Explorer ile NTFS Disklere Erişim Sağlama

PrimeOS'da FX File Explorer ile NTFS Disklere Erişim Sağlama

Kasım ayının başında “bilgisayarlarımıza nasıl Android işletim sistemi yükleyeceğiz” konulu bir yazı paylaşmıştım ve o sistemin adı PrimeOS idi. PrimeOS sistemi şimdi yeni bir güncelleme aldı. Gelen güncelleme ile root yetkisi sisteme entegre edildi ve doğal sonucu olarak Windows yüklü sistemde Ntfs disklere erişmemizin yolu açılmış oldu. 

Yoksa PrimeOS 0.2.1 sürümünde iken, depolama alanı olarak kullandığımız ntfs formatlı disklere, Windows’un yüklü olduğu ntfs diske PrimeOS üzerinden erişemiyorduk. Root geldi, sorun çözüldü.

Peki Nasıl Yapıyoruz? 

PrimeOS sürümünün 0.3.0 veya daha üst sürüm olduğuna emin oluyoruz. Kontrolü için Ayarlar > PrimeOS Settings yolunu izleyebilirsiniz.

Sürümünüz geçerli ise root haklarının açık olup olmadığına bakıyoruz. Kontrolü için Ayarlar > PrimeOS Settings > Root access. (Yetkilerde Apps and ADB seçili ise sorun yok.)

Şimdide Google Play’e gidiyor, FX File Explorer uygulamasını buluyor ve PrimeOS sistemimize yüklüyoruz.

>> Google Play’de FX Explorer

Şimdi FX Explorer’ı açıyor, root izinleri ekranı karşımıza geldiğinde gerekli izinleri sürekli olacak şekilde sağlıyoruz.

Her şey doğru olarak yapıldıysa artık FX Explorer’da hem Windows dizinini, hem Depolama için kullandığınız bir disk (örneğin “D,E”) varsa o diskleri, hatta bilgisayarınıza taşınabilir disk bağlı ise bu diskleri de görüyor, tıkladığınızda içeriklerine erişebiliyor olacaksınız.

PrimeOS'da FX File Explorer ile NTFS Disklere Erişim Sağlama

Bu durum Android-X86 içinde geçerli.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.