LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Resim Üzerindeki Yazıyı Kopyalama / Dönüştürme - internet-siteleri

Elinizde bir resim var ve resmin üzerinde işinize yarayacak metinler.. Fakat bu metinleri tek tek yazmaya kalksanız uzun zaman alacak, resmi saklasanız bu haliyle işinize yaramayacak.. Peki ne yapacaksınız? Hemen online dönüştürücüler yardımı ile resimdeki metni ayırıp, text formatında dönüştürecek, kopyalayacaksınız..

Aslında bu iş için offline yazılım çözümleride mevcut fakat bir kısmı para koparmaya çalışırken, bir kısmıda işini doğru düzgün yapamıyor ve resimdeki metni resmen katlediyorlar. (Hatta bilgisayarınıza virüs sokanlar dahi var.) Bu durumdan ötürü de birazdan sıralayacağım sitelere işimiz düşüyor..

Benim bir numaralı tercihimle başlayalım..

1.) Google Drive & Google Docs

Google’un bu iki hizmeti ile resimden metni ayırmak gayet kolay ve sonuç mükemmele yakın. İlk başta kullanımı biraz zor gibi gelebilir ama öyle değil, alıştığınızda bir dakikanızı bile almıyor.

Öncelikle drive.google.com adresine giderek drive hesabınıza metnin ayırılacağı resmi yüklüyorsunuz. Resim yüklendikten sonra dosyalarınız arasında resmi bulup, sağ tıklayarak Birlikte aç > Google Dökümanlar komutunu veriyorsunuz.

Resim Üzerindeki Yazıyı Kopyalama / Dönüştürme - internet-siteleri

Birkaç saniye sonra resim dosyası Google Docs ile açılıyor ve resmin bir alt sayfasında metninde ayrıştırılmış olduğunu görüyorsunuz. Yani Google bunu siz söylemeden yapıyor.

Ama dikkat edin! Eğer Google Docs’u açıp oradan resmi seçerseniz metin ayırma işlemini yapmıyor.

2.) https://www.onlineocr.net/

Düşük resim kalitesinde bile iyi sonuç verebilen ikinci seçenek. Örneğin diğer rakipler aynı resimde “metin bulunamadı” hatası verirken, onlineocr, yazıyı %90 başarı ile ayırabiliyor. Ama tabiki Google kadar başarılı değil.

Resmi seçiyorsunuz, Turkish dil seçeneğini seçiyor, çıkış formatını txt veya docx seçiyor, ardından güvenlik doğrulamasını girip Convert butonuna tıklıyorsunuz. (Resimdeki yazılar ne kadar net okunabiliyorsa sonuç o kadar iyi oluyor.)

3.) https://www.ocrconvert.com/

Resim kalitesi kötüyse dönüştürme yapmayı red ediyor ancak, internetteki diğer rakiplerine göre işini iyi yaptığı söylenebilir. Eğer “bazı harf hatalarını kabul ederim, düzeltirim ve üstteki diğer iki seçeneği kullanamam” diyorsanız kullanılabilir.

Resmi seçiyorsunuz, Turkish dil seçeneğini seçiyor, çıkış formatını seçip, ardından güvenlik doğrulamasını geçip Process butonuna tıklıyorsunuz. İşlem tamamlandığında karşınıza gelen bağlantıdan metni görüntüleyebilir ve kopyalayabilirsiniz.

4.) http://www.i2ocr.com/

Neredeyse yukarıdaki iki rakibi ile aynı başarıyı gösteriyor. Tabiki Türkçe seçmenize rağmen bazı harfleri yanlış algılıyor ama tek tek yazmaktan iyidir. Diğer alternatiflere birşey olması halinde tercih edilebilir.

5.) http://www.free-online-ocr.com/

Resimden metin ayıran bir başka online dönüştürücü.. Fakat Türkçe dil desteği yok, bu sebeple de çevirilen metin epey katliama uğruyor. Eğer Türkçe karakterler yer almayan metin çevirecekseniz kullanılabilir.

Bunlar haricinde daha birçok seçenek var ama emin olun ki yukarıda saydıklarım neredeyse en iyiler. Tabi bunlar haricinde Microsoft’un, Adobe’un da paralı çözümleri mevcut ama ben sizlere pek bilinmeyeni, ücretsiz olanı paylaşıyorum. Eğer sizinde bildiğiniz yöntemler, uygulamalar varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 6 Ocak 2016 tarihinde yayımlanmıştır.


  Ali Saim YAPICI 21 Ocak 2016, 08:10

  Sorun çözümü için yaptığınız açıklamalarınız anlaşılır ve akıcı. Kabul etmeniz dileğiyle takdirlerimi sunuyorum.

  Lordiz 21 Ocak 2016, 18:16

  @Ali Saim YAPICI; Teşekkür ederim. İşinize yaradıysa ne mutlu bana.

  abdullah altuntaş 02 Mayıs 2018, 01:16

  2. ve 3.yü kullandım ve açıkçası biraz zor geldi ama google drive mükemmel öbürlerinin 2-3 dakikada çevirdikleri bir sayfayı 10 saniye gibi kısa bir sürede çeviriyor imkanınız varsa google drive ın özellliğini kullanın derim bu arada konu ile ilgili emeği geçen herkeze çok teşekkür ederim çok işime yaradı gerçekten.

  Lordiz 02 Mayıs 2018, 01:29

  @Abdullah Altuntaş; Rica ederim. Güzel yorumunuz içinde ben teşekkür ederim.

  Serra 31 Ekim 2018, 15:47

  Bilgilendirmeniz tek kelimeyle muhteşem… Anlatımınız ve emeğiniz için teşekkür ederim. İşlerimiz sizin gibi insanlar sayesinde daha da kolaylaşıyor.

  Lordiz 31 Ekim 2018, 16:52

  @Serra; Rica ederim Serra hanım. Faydam olduysa ne mutlu bana. Yorum yazdığınız içinde ayrıca teşekkür ederim. İyi günler.

  boss 08 Aralık 2019, 17:56

  Teşekkürler

  İSME GEREK VARMI 23 Ocak 2020, 21:14

  Çok teşekkürler tekrar yazmaya üşeniyordum. ♥

  Lordiz 23 Ocak 2020, 21:22

  @İSME GEREK VARMI; Merhaba. Kullanıcı adını size rahatça hitap edebilmek için talep ediyorum. Rumuzda sallasanız olur. Ve rica ederim.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019