Resim Üzerindeki Yazıyı Kopyalama / Dönüştürme

Resim Üzerindeki Yazıyı Kopyalama / Dönüştürme

Elinizde bir resim var ve resmin üzerinde işinize yarayacak metinler.. Fakat bu metinleri tek tek yazmaya kalksanız uzun zaman alacak, resmi saklasanız bu haliyle işinize yaramayacak.. Peki ne yapacaksınız? Hemen online dönüştürücüler yardımı ile resimdeki metni ayırıp, text formatında dönüştürecek, kopyalayacaksınız..

Aslında bu iş için offline yazılım çözümleride mevcut fakat bir kısmı para koparmaya çalışırken, bir kısmıda işini doğru düzgün yapamıyor ve resimdeki metni resmen katlediyorlar. (Hatta bilgisayarınıza virüs sokanlar dahi var.) Bu durumdan ötürü de birazdan sıralayacağım sitelere işimiz düşüyor..

Benim bir numaralı tercihimle başlayalım..

1.) Google Drive & Google Docs

Google’un bu iki hizmeti ile resimden metni ayırmak gayet kolay ve sonuç mükemmele yakın. İlk başta kullanımı biraz zor gibi gelebilir ama öyle değil, alıştığınızda bir dakikanızı bile almıyor.

Öncelikle drive.google.com adresine giderek drive hesabınıza metnin ayırılacağı resmi yüklüyorsunuz. Resim yüklendikten sonra dosyalarınız arasında resmi bulup, sağ tıklayarak Birlikte aç > Google Dökümanlar komutunu veriyorsunuz.

Resim Üzerindeki Yazıyı Kopyalama / Dönüştürme

Birkaç saniye sonra resim dosyası Google Docs ile açılıyor ve resmin bir alt sayfasında metninde ayrıştırılmış olduğunu görüyorsunuz. Yani Google bunu siz söylemeden yapıyor.

Ama dikkat edin! Eğer Google Docs’u açıp oradan resmi seçerseniz metin ayırma işlemini yapmıyor.

2.) https://www.onlineocr.net/

Düşük resim kalitesinde bile iyi sonuç verebilen ikinci seçenek. Örneğin diğer rakipler aynı resimde “metin bulunamadı” hatası verirken, onlineocr, yazıyı %90 başarı ile ayırabiliyor. Ama tabiki Google kadar başarılı değil.

Resmi seçiyorsunuz, Turkish dil seçeneğini seçiyor, çıkış formatını txt veya docx seçiyor, ardından güvenlik doğrulamasını girip Convert butonuna tıklıyorsunuz. (Resimdeki yazılar ne kadar net okunabiliyorsa sonuç o kadar iyi oluyor.)

3.) https://www.ocrconvert.com/

Resim kalitesi kötüyse dönüştürme yapmayı red ediyor ancak, internetteki diğer rakiplerine göre işini iyi yaptığı söylenebilir. Eğer “bazı harf hatalarını kabul ederim, düzeltirim ve üstteki diğer iki seçeneği kullanamam” diyorsanız kullanılabilir.

Resmi seçiyorsunuz, Turkish dil seçeneğini seçiyor, çıkış formatını seçip, ardından güvenlik doğrulamasını geçip Process butonuna tıklıyorsunuz. İşlem tamamlandığında karşınıza gelen bağlantıdan metni görüntüleyebilir ve kopyalayabilirsiniz.

4.) http://www.i2ocr.com/

Neredeyse yukarıdaki iki rakibi ile aynı başarıyı gösteriyor. Tabiki Türkçe seçmenize rağmen bazı harfleri yanlış algılıyor ama tek tek yazmaktan iyidir. Diğer alternatiflere birşey olması halinde tercih edilebilir.

5.) http://www.free-online-ocr.com/

Resimden metin ayıran bir başka online dönüştürücü.. Fakat Türkçe dil desteği yok, bu sebeple de çevirilen metin epey katliama uğruyor. Eğer Türkçe karakterler yer almayan metin çevirecekseniz kullanılabilir.

Bunlar haricinde daha birçok seçenek var ama emin olun ki yukarıda saydıklarım neredeyse en iyiler. Tabi bunlar haricinde Microsoft’un, Adobe’un da paralı çözümleri mevcut ama ben sizlere pek bilinmeyeni, ücretsiz olanı paylaşıyorum. Eğer sizinde bildiğiniz yöntemler, uygulamalar varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.