İnsurgency Oyununa Harici Haritalar Yükleme ve Oynama

İnsurgency Oyununa Harici Haritalar Yükleme ve Oynama

Daha önce bu yazımda İnsurgency oyununu tanıtmıştım ve ne kadar başarılı olduğunu anlatmıştım.. İnsurgency’nin herşeyi iyi hoş ama harici haritalar ile arası pek iyi değil. Yani bir atölye var, bir sürü harita geliştiricisi var fakat bu haritaları yükleyip, oynama konusunda bazı eksiklikler mevcut. Peki bu eksiklikler giderilene kadar özel haritaları nasıl yüklüyor ve oynuyoruz? Hemen bakalım..

>> İnsurgency Sandstorm İncelemesi! Para Vermeye Değer Mi?

1.) Atölyeyi kullanarak;

2.) Harita sitelerini kullanarak;

3.) Harita ve nav dosyası yüklü siteleri sömürerek, İnsurgency haritalarını indirip, yükleyip, bikaç konsol komutu ile oynamaya başlıyoruz.

İnsurgency atölyesinden indirilen harita, doğrudan kurulması gereken yere kuruluyor ve bize sadece konsoldan komut yazmak kalıyor. Ancak atölyeden gelen haritalarda nav dosyası olmadığından botlarla oynayamıyoruz. Ya “nav” dosyası oluşturacağız, yada sadece arkadaşlarımızla, online oynayacağız.

Güncelleme: Sanırım yazımdan sonra güncelleme yapıldı. Artık çoğu atölye haritası botlu oynanabiliyor. Haritayı atölyeden indirin, konsoldan map haritaadı oyunmodu olacak şekilde komutu girin. örnek: map oasis occupy

İnsurgency harita sitelerinden indirdiğimiz haritalarında bir çoğunda “nav” dosyası olmadığından, bunlar içinde “nav” dosyası oluşturmamız yada sadece arkadaşlarla, online oynamamız, ayrıca indirdiğimiz bsp dosyasınıda; 

Program Files \Steam \steamapps \common \insurgency2 \insurgency \maps \workshop 

klasörüne kopyalamamız gerekiyor. 

Botlar için “nav” dosyası nasıl oluşturuluyor derseniz; Önce oyun ayarlarından konsolu aktif ediyoruz, ardından oyunun ana ekranında klavyede esc tuşunun altında yer alan yada é karakteri görünen tuşa basıyoruz. Konsol açıldığında ise, önce haritayı başlatacak map komutunu;

map(boşluk)haritaadı(boşluk)oyunmodu

map workshop\1212\shellshock yazıyor, sonrasında oyuna girdikten sonra nav analyze komutlarını;

sv_cheats 1; nav_generate

çalıştırıyoruz.

Nav generate komutu bilgisayarınızı biraz zorlayabilir ve 10 dakikadan fazla sürebilir. Bu süreçten sonra oyun yeniden başlar ve artık botlar oyuna dahildir. Fakat her ne hikmetse denemelerimde generate komutu düzgün iş görmedi ve botlar oldukları yere çakılı kaldılar.

Bende son alternatif olarak nav dosyası hazır haritalara yöneldim.

Nav dosyası hazır haritalar, genellikle insurgency sunucularına sahip sitelerin ftp’lerinde yer alıyorlar. Hem harita, hemde “nav” dosyası dahil birçok haritayı indirip deneyebiliyorsunuz. Bazıları düzgün çalışmasa da, düzgün çalışan ve botları iyi iş çıkaranlarda oluyor.

Nav dosyası olan siteleri bulmak için Google’a “insurgency bsp nav” veya “insurgency map nav” yazabilirsiniz. Arama sonuçlarında şansınıza birkaç arşiv site çıkacaktır. Ayrıca patlamadıkları sürece aşağıda paylaştığım arşiv siteleride sömürebilirsiniz. Sitelerde ücretsiz insurgency haritaları ve nav dosyalarını bulabilir, indirdikten sonra 7z yazılımı ile dosyalarını çıkarıp, İnsurgency workshop klasörüne yükleyebilirsiniz. (Bazı haritaların txt dosyalarıda oluyor, onlarıda workshop klasörüne atmanız gerekiyor.)

Coop haritaları boşa indirmeyin. 4 site içerisinde (botlarla da sorunsuz) tavsiye edebileceklerim;  abdallah_b1, almaden_b2, baghdad_b5, dry_canal, prophet, toujane_b1, cqb_city_b4, vietnam_b4, shellshock, crossroads, ramadi_b5.

http://repo.gamingdeluxe.co.uk/fastdl/ADRIANW/7215/insurgency/maps/

Güncelleme: Aradan geçen 3 yılda tüm harita arşivleri kapatıldı. Ki zaten artık İnsurgency Sandstorm var. İnsanlar İnsurgency oynamıyor, yeni oyunu oynuyorlar. Eğer size yeni haritalar gerekiyorsa Insurgency Steam atölyesine yada Gamebanana sitesine bakabilirsiniz.

Tekrar belirteyim; Hem haritayı (bsp dosyası) hemde bot dosyasını (nav dosyası) indirecek, sonrasında 7z ile masaüstüne çıkardığınız bsp ve nav dosyasını;

Program Files \Steam \steamapps \common \insurgency2 \insurgency \maps \workshop

konumuna atacaksınız. Eğer birden çok harita yüklerseniz ve karışıklık olur derseniz, her harita ve nav dosyasını 1111, 2222 gibi klasörler oluşturup oralara atabilirsiniz. Bu durumda da oyuna başlarken komut satırına;

map workshop\shellshock

yerine

map workshop11\shellshock

yazar, botlarla offline oynamaya başlarsınız.

Konuya dair sorularınız olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz.