Samsung Galaxy S8 SM-G950F Nasıl Rootlanır?

Samsung Galaxy S8 SM-G950F Nasıl Rootlanır?

Exynos işlemcili Samsung Galaxy S8 SM-G950F model akıllı telefonunuzu root’lu uygulamalar yüklemek veya özelleştirilmiş ham Android rom’lar yüklemek için rootlamanız gerekiyorsa, işte aradığınız sade ve temiz anlatım ile Samsung Galaxy S8 rootlama rehberi! Bu işlem teknik bilgi ve dikkat istediği için, telefonunuza zarar vermekten korkuyorsanız veya bir sorun çıkarsa sinirlenip hemen pes etmek gibi bir huyunuz varsa rootlama işine girişip girişmeme kararını tekrar düşünmenizi öneriyorum. Fakat şunu söyleyebilirim; senelerdir birçok telefona custom romlar yükledim, hiçbirinde çözülmeyen sorunlarla karşılaşmadım. Yine de karar sizin!

Samsung Galaxy S8’i Nasıl Rootluyoruz?

Öncelikle her ihtimale karşı telefonumuzdaki çevrimiçi hesap yedeklemelerini yapıyor, dahili hafızadaki ya da yanlışlıkla silinebilecek harici hafızadaki verileri, fotoğrafları, video ve müzikleri bilgisayarımıza yedekliyoruz! Ayrıca şarjımız az ise en az %50 seviyesine getiriyoruz!

Sonrasında indirme işlemlerine geçiyoruz..

Samsung Galaxy S8’i rootlamak için Magisk isimli bir araç kullanıyoruz ve bu aracı şuradan indiriyoruz;

https://magisk.me/zip/
https://magisk.me/apk/

Yukarıda iki dosya var. Birisi zip uzantılı root aracı, diğeri Magisk’in apk uzantılı root yönetim uygulaması. Custom rom yükleyeceksek zip uzantılı dosyayı indirip telefonumuzun harici hafızasına yükleyeceğiz. Amacımız başka uygulamalar için root yetkilerini almak ise, root uygulamasının yönetimi içinde sonradan apk uzantılı uygulamayı telefonumuza kuracağız.

Root dosyasını indirdik. Peki bunu telefonumuza nasıl yükleyeceğiz? Tabi ki TWRP gelişmiş kurtarma modu aracı ile. Yani evet, root için önceden bir araç daha yüklememiz gerekiyor..

Onu da şöyle yapıyoruz;

>> Samsung Galaxy S8’e TWRP Yükleme

TWRP’yi yüklediysek ve zip’li root paketini harici hafızaya attıysak..

Twrp de root için önce Wipe > Format adımını uyguluyor, karşımıza gelen onay kutusuna “yes” yazıyor, format işlemi bitince geri butonu ile TWRP ana ekranına dönerek İnstall > (Up a level) ile yukarı dönerek, external sd‘de magisk-v25.zip > bul > seç > swipe to confirm flash yolunu izleyerek root yüklemesini başlatıyoruz.

Ekranda bazı yazılar akıyor, yükleme tamamlanıyor.

Şimdi amacınız neyse ona göre yolunuza devam edebilirsiniz.

Amacınız uygulamalar için root ise, wipe cache dalvik > reboot system now butonuna basarak telefonu yeniden başlatın.

Amacınız custom Android rom yüklemek ise elinizdeki rom ve gapps paketlerini harici hafızaya atarak işinize devam edin.

>> Samsung Galaxy S8 için Lineage OS 20.0 (Android 13)