Samsung Galaxy S8 SM-G950F TWRP Kurtarma Modu Yükleme!

Samsung Galaxy S8 SM-G950F TWRP Kurtarma Modu Yükleme!

Exynos işlemcili Samsung Galaxy S8 SM-G950F model akıllı telefonunuza özelleştirilmiş ham Android rom’lar yüklemek istiyorsunuz ve bunun içinde önce gelişmiş kurtarma aracı TWRP‘yi yüklemeniz gerekiyorsa, işte aradığınız sade anlatımlı Samsung Galaxy S8 için TWRP kurulum rehberi burada! Bu işlem teknik bilgi ve dikkat istediği için, telefonunuza zarar vermekten korkuyorsanız veya bir sorun çıkarsa sinirlenip hemen pes etmek gibi bir huyunuz varsa TWRP yükleme işine girişip girişmeme kararını tekrar düşünmenizi öneriyor, anlatımıma geçiyorum.

Samsung Galaxy S8’e TWRP’yi Nasıl Yüklüyoruz?

Öncelikle her ihtimale karşı telefonumuzdaki çevrimiçi hesap yedeklemelerini yapıyor, dahili hafızadaki ya da yanlışlıkla silinebilecek harici hafızadaki verileri, fotoğrafları, video ve müzikleri bilgisayarımıza yedekliyoruz! Ayrıca şarjımız az ise en az %50 seviyesine getiriyoruz!

Sonrasında indirme işlemlerine geçiyoruz..

Samsung Galaxy S8’e custom rom’lar yüklememizi sağlayan aracın adı TWRP. Fakat öncesinde TWRP’yi telefonumuza kurmaya yarayan yazılımın adı ODİN: Bu Odin, senelerdir var ve senelerdir kullanırım, işini gayet güzel yapan bir yazılımdır. Fakat bu yazılımı kullanmak için bir bilgisayar, bir usb kabloya sahip olmanız şart.

O zaman bilgisayarımızı açıyor, usb kablomuzu hazırlıyor ve aşağıdaki bağlantıdan gerekli yazılımları, dosyaları indiriyoruz..

https://eu.dl.twrp.me/dreamlte/
https://downloads.corsicanu.ro/samsung/

Yukarıdaki bağlantılardan indirecekleriniz şunlar; twrp-3.7.0_9-0-dreamlte.img.tar ve Odin3_v3.14.1.zip.. Tabi siz yazıma ulaştığınız sırada ilgili bağlantılarda daha yeni sürümler varsa onları da indirebilirsiniz..

Ayrıca telefonunuzu daha önce bilgisayarınıza bağlamadıysanız veya çok eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız, (yukarıdaki) ikinci bağlantıdaki Samsung mobile driver dosyasını da indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekebilir. (Bana gerekmiyor.)

Gerekli dosyaları indirdiysek, önce ODİN paketindeki 3 dosyayı masaüstünde bir klasöre çıkarıyor, Odin3_v3.14.1.exe üstünden portable yazılımı çalıştırıyoruz.

Bu yazılımı açtığımızda ya da sonradan telefonumuzu usb kablo ile bilgisayara bağlarsak, port yazan yuvalardan birisinde mavi renk belirecek, işte o zaman telefonun tanınmış olduğunu anlayacağız.

Not: Odin kullanmadan önce telefonunuzdaki tüm hesapları (Google, Microsoft, Samsung account) kaldırmanız öneriliyor. Custom rom yükleyecekseniz sorun yok, fakat hesapları kaldırdığınızda sizi etkileyecek bir durum varsa buna göre ön hazırlık yapmanız gerekiyor. Mesela hesapları senkronize ederek yedeklemeleri yapabilir, şifrelerinizi hatırlamıyorsanız şifrelerinizi değiştirebilirsiniz.

Not 2: Telefonumuza Twrp yüklemesini yapmadan önce geliştirici seçeneklerini açıp oem kilidi denen şeyi kaldırmamız ve usb hata ayıklamayı açmamız gerekiyor. Telefonun Ayarlar ekranında, en altta eğer geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız, Telefon hakkında > Yazılım bilgileri > Yapım numarası yazısına 10 kez peş peşe dokunuyor, sonrasında geliştirici seçeneklerine girip oem kilidini kaldırıyor, usb hata ayıklamayı aktif ediyorsunuz.

Samsung Galaxy S8 SM-G950F TWRP Kurtarma Modu Yükleme!

Her şeyi yaptık, Odin’i açtık, şimdi telefonu download moduna almalıyız! Telefonu download moduna almak için ise;

Telefonumuz açıksa kapatıyor, telefon kapalı iken aynı anda Ses Kısma + Bixby + Power (Güç) tuşlarını basılı tutuyoruz. Karşımıza Turkuvaz renkli ekranda bir mesaj geldiyse, tüm tuşları bırakıyor ve download moduna giriş onayı için bir kez ses yükseltme tuşuna basıyoruz..

Telefonu download moduna aldığımıza göre usb kablo ile bilgisayara bağlıyor, Odin üstünden şunları yapıyoruz; 

  1. Sol bölümden Options sekmesini açın, Auto Reboot seçeneğinin tikini kaldırın.
  2. Sağ bölümden AP butonuna basarak indirdiğiniz tar uzantılı TWRP dosyasını seçin.
  3. Sağ alttan Start butonuna basın ve sol üstte yeşil renk PASS yazısı görünene kadar bekleyin.
  4. Sakın telefonu bu sırada bilgisayardan ayırmayın, yükleme adımını kesintiye uğratmayın.

Samsung Galaxy S8 SM-G950F TWRP Kurtarma Modu Yükleme!

Ekranda PASS yazısını gördüyseniz telefonumuza TWRP kuruldu demektir.

Artık amacımıza göre Ses Kısma + Bixby + Power (Güç) tuşlarını basılı tutarak telefonu yeniden başlatabilir, amacımız TWRP’den custom rom yüklemek ise ekran download moddan çıkıp siyaha döndüğünde Ses Yükseltme + Bixby + Power (Güç) tuşlarını basılı tutarak TeamWin TWRP ekranına geçiş yapabiliriz.

>> Samsung Galaxy S8 için Lineage OS 20.0 (Android 13)