Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Türkiye Romu

Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Türkiye Romu

Samsung Galaxy Tab tablet serisinin 2 numarası p3110 kullanıyor ve hafıza sorunları yaşıyorsanız Samsung’un Türkiye için yayımladığı Android 4.2.2 rom’unu tabletinize yüklemenizi tavsiye ederim. Bu rom ile artık çoğu uygulamayı hafıza kartına taşıyabiliyoruz ve bu sayede de dahili hafıza sorunu kısmen ortadan kalkıyor. Ayrıca Android 4.2.2, Samsung’un Tab2’ye sunduğu son güncel stock rom oluyor.

Yazı 08 Ocak 2018 Tarihinde Güncellendi.

>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Android L 5.0.x

>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Android 6.0

Android 4.1.1 Türkiye rom bilgisi; 

PDA: P3110XXCLK7
CSC: P3110TURCLL1
MODEM: P3110XXCLK7

Android 4.2.2 Türkiye rom bilgisi; 

PDA: P3110XXDNE4
CSC: P3110TURDNE3
MODEM: P3110XXDNE4

İlgilendiğiniz rom’u aşağıda paylaştığım bağlantılardan indirip Odin ile yükleyebilirsiniz. Eğer cihazınızda orijinal 4.1.1 yüklü ise Ayarlar > Tablet hakkında > Güncelleme altından da otomatik güncelleme yapabilirsiniz.

Garanti kalkar mı?

Herkesin en çok takıldığı konu bu. Cihaza Odin ile rom yüklersek garanti kapsamından çıkarmıyız? Samsung’un kendi geliştirdiği orijinal romları yüklerseniz, cihaz root’lu kalmaz ise garanti kalkmaz.

Android 4.1.1 ile 4.2.2 Arasındaki Farklar

Her iki rom arasında hangi farklar var diyorsanız sayalım;

Android 4.2.2’deki en önemli yenilik uygulamaların çoğunu hafıza kartına taşıma imkanı. Twitter gibi bazı uygulamalar buna izin vermesede büyük boyutlu oyunları harici hafızaya taşıyabiliyor ve bu sayede 8 gb’lık dahili hafıza engelinden kurtuluyoruz.

Bunun haricinde üst bildirim paneli şeffaf oldu, dahili samsung uygulamalarında tasarım değişiklikleri var, kilit ekranında değişiklikler var, ayarlar sayfası arayüzünden değişiklikler var ve bazı ufak tefek yenilikler var.

Aksine beklenen özellik çoklu pencere bu güncellemede bulunmuyor.

Nasıl Yüklüyoruz?

– Öncelikle cihazımız ile ilgili yedeklemeler varsa onları yapıyoruz. Oyun save’lerini, galerideki resimleri, mp3’leri yedekliyoruz. Çünkü rom’u yükledikten sonra düzgün çalışması için cihazı fabrika ayarlarına sıfırlıyoruz.

– Yedeklemeleri yaptıysak Android 4.2.2 rom’unu ve yükleme işlemini yapacak olan Odin yazılımını indiriyoruz.

>> Odin yazılımı indir
>> Android 4.2.2 Türkiye Rom’u  (Alternatif indirme)
>> Android 4.1.1 Türkiye Rom’u (Alternatif indirme)

(Sammobile’den indirme yapabilmek için siteye üye olmalısınız. İndirme işlemi sammobile sunucusundan yapılıyor. Üye girişi yaptıktan sonra sayfadaki Download butonuna tıklamanız yeterli. Fast Download paralı üyelikler için.)

– Gerekli yazılımları temin ettik. 4.1.1 Türkiye rom’unu lazım olursa diyerek kenarda saklıyor, Odin ile 4.2.2 rom’unu masaüstünde el altına alıyor ve zip’li md5 rom dosyası + Odin yazılımını masaüstüne çıkarıyoruz.

– Dosyalar hazır ise tabletimizin şarjını kontrol ediyor (doluluk %50 üzerinde olsun), şarj oranı iyi ise tableti kapatıp download modunda açıyor, sonrasında (şarj içinde kullandığımız) usb kablo ile cihazı bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Not: Download modunu açmak için cihazı bilgisayara bağlamamış olmalısınız aksi halde cihaz şarj olmaya başlayacağından bir türlü download moduna geçmez. Cihazı download modunda açmayı bilmiyorsanız; cihaz kapalı iken güç düğmesi ile ses kısma tuşlarını basılı tutmalısınız.

Bu aşamadan sonra karşınıza bir uyarı gelir, uyarıyı görünce her iki tuşu bırakmalı (bir kere) ses yükseltme tuşuna basmalısınız. Eğer yanlışlıkla tekrar ses kısma tuşuna basarsanız downlod modundan çıkarsınız.

Eğer son anda vazgeçer download modundan çıkmak isterseniz; güç düğmesini ekran kararana kadar basılı tutun. Tablet normal bir şekilde açılacak.

Son Aşama

Gerekli dosyalar hazır, cihazımızıda download modunda açıp usb kablo ile bilgisayara bağladık. Şimdi Odin yazılımını yönetici olarak çalıştırıyor ve Odin’in cihazımızı görüp görmediğini kontrol ediyoruz. Eğer Odin yazılımında resimde işaretli alan mavi renk olduysa işlem başarılı. Yani Odin cihazımıza yükleme yapmaya hazır.

Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Türkiye Romu

(Yok eğer sizde bu kısımda hiçbir hareket yoksa; bilgisayarınızın başka bir usb portunu deneyin, bilgisayarınıza kies yazılımını ve olmazsa Samsung mobil driver’larını yükleyin.)

– Hemen Odin üzerinden AP butonuna basıyor, md5 uzantılı 4.2.2 rom’unu seçiyor, rom analizi bittikten sonra sol option menüsünde resimdeki iki seçeneğin aktif olduğuna dikkat ediyor ardından Start butonuna basıyoruz.

Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Türkiye Romu

– Yükleme işlemini sol alt menüden takip edebiliriz. Yükleme tamamlanırken sol üst alanda da önce Reset sonra Pass mesajları görünecek, bu arada biz hiçbirşey yapmıcaz. Reset yazısı belirdiğinde tablet yeniden açılmaya başlayacak ve Pass yazdığında tabletimiz yeni rom yüklü olarak açılmış olacak.

Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Türkiye Romu

Artık cihazı bilgisayardan ayırabilirsiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama!

Cihazımıza rom dosyasını bu ayarlar ile yüklediğimizde eski uygulamalar, ayarlar silinmiyor bu nedenle de cihazınızda biraz yavaşlama hissedebilirsiniz. Eğer cihaz yavaş geliyorsa Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla yolu üzerinden yada cihazı kurtarma modunda açıp wipe data/factory reset komutu ile fabrika ayarlarına getirin. Cihaz yeniden açıldığında gayet temiz ve hızlı olacak.

(Kurtarma modu için; tablet kapalı iken güç ve ses yükseltme tuşlarını basılı tutun. tab7 yazısı görününce tuşları bırakabilirsiniz. kurtarma modunda ses kısma, yükseltme ve güç tuşları komutları seçmeniz ve aralarında gezinmenizi sağlar.)

Android 4.1.1’e dönüş

Eğer Android 4.2.2’de bir sorun yaşar, memnun kalmazsanız, yazının başında verdiğim Android 4.1.1 Türkiye rom’unu indirip aynı yol ile Odin üzerinden tabletinize yükletebilirsiniz.

Linkler pasif hale geçerse, bir sorunuz olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.