WordPress’de Spam Trackback ve Pingback ile Mücadele

Wordpress'de Spam Trackback ve Pingback ile Mücadele

İnsan yaşamadan bilemiyor ufacık bir detayın gün gelip ne kadar can sıkıcı olabileceğini.. Blogunuzu kuruyor, yazılar yayınlamaya başlıyor ve başlangıç için ziyaretçi sayınız az olduğundan geri izlemeler ile pinglemeleri kapatma gereği duymuyorsunuz. Aradan zaman geçiyor, sitenizin belli bir ziyaretçi sayısı oluşuyor ve bir bakıyorsunuz yorum panelinde binlerce spam içerik. Yorumlar için eklenti kurmuştum nereden çıktı bunlar diyorsun, sonra anlıyorsun bu seferkiler spam yorum değil, spam trackback ve pingback.

Nasıl Kurtuluruz? 

Öncelikle tüm içeriği (yazılar ve sayfalar dahil) geri izleme ve pinglemelere kapatıyor, daha sonrada binlerce eski spam içeriği siliyoruz.

“Peki bunlar güvenlik uygulamalarına yakalanmıyorlar mı?” diyorsanız, evet yakalanmıyorlar. En basit ve kesin çözüm geri izlemeler ile pingback’leri kapatmak.

Diyelim ki blogunuzda geriye dönük 2 bin yazı, 4 bin spam içerik var. Tek tek uğraşılır mı? Tabikide hayır.

Yapacağınız şey şu; Hosting yönetim panelinde phpMyAdmin‘e girecek ve aşağıdaki sql sorgularını çalıştıracaksınız.

Wordpress'de Spam Trackback ve Pingback ile Mücadele

Tüm yazı ve sayfaları geri izleme ve pinglemelere kapatmak için;

UPDATE wp_posts SET ping_status='closed' WHERE post_status = 'publish' AND post_type = 'post'; UPDATE wp_posts SET ping_status='closed' WHERE post_status = 'publish' AND post_type = 'page';

Tüm eski geri izleme ve pinglemeleri silmek için;

DELETE FROM wp_comments WHERE wp_comments.comment_type = 'pingback'; DELETE FROM wp_comments WHERE wp_comments.comment_type = 'trackback';

Dikkat: Yukarıdaki sorguları doğru olarak kullanmadığınızda sorgu sayfası hata verir. Hata mesajına bakarak nerede sorun olduğunu görebilirsiniz ama en çok yaşanan sorun şudur; blogunuzun tablo ön ekleri “wp_” yerine başka bir şey ise sorgu kodlarını da ona göre uyarlamanız gerekir.

Örneğin tablo önekleriniz “wp_” değil “sq_” ise sql sorgusundaki wp_posts, wp_comments bölümlerini sq_posts, sq_comments olarak değiştirmelisiniz. Ve eğer phpMyAdmin kullanımında, sorgu çalıştırmada acemiyseniz sorguları çalıştırmadan önce sağlam bir sql yedeği almalısınız.

Host paneline erişemiyorsanız!

Yukarıda sorguları paylaştıkda ya hosting paneline erişemiyor yada bu konularda çekingen veya acemiyseniz ne olacak? O zaman ya tek tek yazılardan geri izlemeleri kapatacak, eski spam içerikleri sileceksiniz yada kullandığınız temada geri izlemelerin görünmesini sağlayan kodları o temadan tamamen çıkaracaksınız.

Not: Trackback kodu her temada farklılıklar gösterebiliyor bu nedenle temanızda single.php, page.php, comments.php varsa posts.php şablonlarına bakmalı, bu şablonlarda bulacağınız “trackback” geçen kodları düzgün bir şekilde temadan kaldırmalısınız. Konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.