Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage OS 14.1 (Android 7.1)

p3110 lollipop zps5a1a4217 Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage OS 14.1 (Android 7.1)

Samsung Galaxy Tab2 (P3110), emektar, vefakar bir tablet bilgisayar. 2012 yılında satışa çıkmış olmasına rağmen halen daha sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ama tabi bunda özelleştirilmiş Android rom’larının büyük payı var. 2017 senesinde şu yazımda Lineage OS 13 custom rom P3110 sürümünü ve nasıl yükleneceğini paylaşmıştım. O zamandan beri aynı sistemi kullanıyorum ve gayet mutluyum. Fakat bazı arkadaşlarım ısrarla Lineage OS 14.1 sürümünü test etmemi istediklerinden ilk boşluğumda onlar için yüklemesini yapıp testlerini gerçekleştirdim. Şimdide bu yazımda ilgili sistemin nasıl olduğunu, yüklemek isteyenlerin onu nasıl yükleyeceğini anlatacağım.

Lineage OS 14.1 Yüklemeye Değer Mi?

Lineage OS 14.1, diğer paylaştığım P3110 rom’larını da geliştiren Android-Andi tarafından, Galaxy Tab2 için uyarlanan (o zamanlar) güncel bir Android 7.1 custom romu idi. O zamanlar beta aşamasında olduğundan sorunları çok ve kullanışsız idi. Aradan iki sene geçti ve ne yazık ki ilgili sistemin geliştirmeleri Temmuz 2019 ayında durdu. Son haliyle sistemi görmek için yükledim, bir süre kullandım ve ne yazık ki sonucundan hiç memnun kalmadım.

Ve birkaç günlük kullanımımdan sonra, bu sistemi bu haliyle yüklememizin hiç mantıklı olmadığına karar verdim.

Yani Lineage OS 14.1 Tab2 uyarlaması, önceki Lineage OS sürümlerine göre gerçekten çok kötü.

En basit haliyle; sistemi yüklüyorsunuz, açılış ekranında çökmeler başlıyor. Açılışı geçiyorsunuz, arka planda çökmeler yaşanıyor ve diğer taraftan arayüz hep yavaş, hantal.

Google Play’den Nova Launcher gibi bir launcher yükleseniz de sonuç değişmiyor ve piliniz %15 altına indiğinde cihazın kasılmaları zirveye ulaşıyor.

Bunu, yıllardır farklı farklı cihazlara özelleştirilmiş yazılımlar yükleyen birisi olarak söylüyorum; Lineage OS 13 varken bence bu sürümü yüklemeyin.

Fakat yinede yüklemek isterseniz izleyeceğiniz yol şu;

SAMSUNG GALAXY TAB2’YE LİNEAGE OS 14.1 YÜKLEME!

Önce tablet bilgisayarımızı rootluyor, ardından TWRP kurtarma modunu kuruyoruz. (Zaten TWRP yüklü ise tekrar yüklemeyin yada CWM kullanıyorsanız TWRP’ye geçiş yapın.) Sonrasında ise rom ve gapps paketini yükleyerek işlemleri tamamlıyoruz.

Malzemeler: 

  1. Odin, Root ve Twrp paketi
  2. Lineage Os 14.1 Rom paketi
  3. Google Play için Gapps Arm > 7.1 > Pico

(Bu işlerden anlıyorsanız güncel root paketini buradan, Twrp paketini buradan indirebilirsiniz. Twrp’yi Odin ile yükleyebilmek için md5 uzantılı olanı indirmelisiniz.)

Root için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz. Twrp yükleme aşaması da root ile aynı sayılır. Odin ile PDA tuşundan md5 uzantılı TWRP sürümünü seçip, Start diyerek yüklemeyi başlatacaksınız.

>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 Nasıl Root Edilir?

Root işlemini diğer yazımda güzelce anlattım ama özetlersek; 

Tabletinizi download moduna alıyor, bilgisayarınıza kablosu ile bağlıyor, ardından Odin uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırıp, PDA butonundan root paketini (CF-Auto-Root-espressowifi-espressowifixx-gtp3110.tar.md5) yükletiyorsunuz.

Tablet bilgisayar, siyah fonda kırmızı Android cini olan ekrana geçer, yüklemeler bitince tablet normal bir şekilde açılır. Eğer uygulamalar listesinde SuperSu isimli uygulama varsa root başarılı.

Root tamamlandıktan sonra TWRP kuracaksınız.

TWRP bir kurtarma modu uygulamasıdır. Bunu kurmazsanız rom ve gapps paketini yükleyemezsiniz.

Tabletinizi download moduna alıyor, bilgisayarınıza kablosu ile bağlıyor, ardından Odin uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırıp, PDA butonundan TWRP paketini (espresso-common_TWRP_3.1.0-2.tar.md5) yükletiyorsunuz.

Tablet bilgisayar, yükleme işlemi bitince normal bir şekilde açılır.

ROOT ve TWRP sonrası..

Root ve TWRP tamam ise rom ve gapps yüklemesine geçebilirsiniz.

Yukarıda malzemeler bölümünde verdiğim linklerden indirdiğiniz güncel (lineage-14.1_espressowifi-7.1.2-20190730-1240) zip’li rom paketini ve gapps pico paketini tablet bilgisayarınızın dahili yada harici hafızasına yükleyin.

Tablet bilgisayarı kapatıp, kurtarma modunda (TWRP) açın ve sırası ile aşağıdaki adımları uygulayarak rom ve gapps yüklemesini tamamlayın.

  • Kurtarma modu mavi renkli bir ekranda açılacak. (Kırmızı renk uyarı varsa, sağ taraftaki allow modification butonunu sürükleyerek izin verin.)
  • Karşınıza İnstall, Wipe, Backup, Restore, Mount, Settings, Advanced, Reboot seçenekleri gelecek.
  • Wipe > Advanced Wipe > Dalvik, System, Cache, Data seçeneklerini seçip, sağdaki butonu sürükleyin (Swipe to Wipe). Yükleme işlemler kısa sürede tamamlanacak ve Back butonuna basarak birkaç kez geri gidin. İnstall seçeneğini görene kadar.
  • İnstall seçeneğini görüyorsanız dokunun. Ardından sol taraftaki listeden > (Up A Level) > external_sd (Sağdan) lineage-14.1_espressowifi-7.1.2-20190730-1240.zip dosyasını seçin. Sağ taraftan > Swipe to confirm flash butonunu sürükleyin. Yükleme bitince de geri tuşu ile Gapps paketinin olduğu ekrana dönün.
  • Sağ taraftan open_gapps-arm-7.1-pico-20191006.zip dosyasını seçin, Swipe to confirm flash butonunu sürükleyin. Yükleme bitince Reboot System butonu ile cihazı yeniden başlatın.

Tablet bilgisayar yeniden başlayacak. Fakat bu başlama aşaması 20 dakika civarında yada daha uzun sürebilir. Çünkü Lineage OS 14.1 gerçekten sorunlu.. Sonrasında dil seçimi, wifi ayarı, gmail kurulumu gibi adımları bitirip, tabletinizi kurcalamaya başlayabilirsiniz.

p3110 lineageos14.1 Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage OS 14.1 (Android 7.1)

Fakat bu aşamaların çoğunda arayüz çökmeleri olabilir. Bende her yükleme denememde bu oldu. Ve mevcut sistemin performansını eski Lineage OS 13 sürümü ile karşılaştırdığımda açık ara farkla eski sürümün daha performanslı olduğuna karar verip, eski sistemi geri yükledim.

Userdebug-kernel: Lineage OS 14.1 indirme sayfasında güncel rom paketinin altında userdebug-kernel isimli ufak indirme paketlerininde olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir. Bu dosyalar muhtemelen rom paketinin yüklemesinden sonra aynı şekilde yüklenebilen kernel özelleştirmelerini barındırıyorlar. Farklı kernel’lar dener ve geliştiricinin kernel sürümüne dönmek isterseniz bunları yükleyebilirsiniz. Fakat bunları yüklediğinizde performansın artacağını sanmayın. Yükledim ve hiçbir değişim ile karşılaşamadım.

Yazımı sırf gelen isteklere cevap olması amacıyla yayınlıyorum ve güncel sistemi birkaç ay daha takipte kalacağım. Yeni bir sürüm yayınlanır ve mevcut olana göre daha düzgün çalışırsa yazımda güncelleme yapacağım.

Sorularınız olursa konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Samsung Galaxy Tab 2 tablet bilgisayarınız için düzgün çalışan bir custom rom arıyorsanız diğer yazıma göz atabilirsiniz.

>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage 13