Samsung Galaxy Telefonların Güncel Yazılımlarını Ücretsiz ve Hızlıca İndirmek!

Samsung Galaxy Telefonların Güncel Yazılımlarını Ücretsiz ve Hızlıca İndirmek!

Samsung Galaxy akıllı telefonunuz var ve sistem sürümü yükseltmek yada sistem sürümü düşürmek amacıyla orijinal yazılımını tekrar yüklemek istiyorsunuz! Ancak bir sorun var; güncel yazılım elinizde yok! Ne yapacaksınız? Orijinal sistem yazılım paketini internette araştırıp, bulup, indireceksiniz.

Stock rom indirmeleri için uzun zamandır Sammobile, Samfrew, fw.updato.com gibi siteleri kullanıyoruz. Fakat bu sitelerin gözünü para hırsı bürüdüğünden, artık indirme işlemleri için para istemeye, bizi para ödemeye zorlamaya başlamış durumdalar. Yada 4 gb’lık dosyayı 2-3 günde, saniyede 20-30 kb ile indirmemizi bekliyorlar.

Sammobile zaten Türkiye’den ücretsiz erişimleri yasaklamış durumda. Para ödemek zorundasınız.

Samfrew gibileri de ücretsiz yavaş indirme işlemini gösteriyor fakat dosya boyutunu bahane edip yine ücretli üyeliğe zorluyorlar. Bu nedenle stock rom indirmek epey zorlaşmış durumda.

Bu yüzden telefonumuzun güncel yazılımını temin etmek epey zorlaştı. Bizde alternatif yöntemleri deniyoruz. Bu yöntemlerden birisi de 2014 yılında yayımlanmış olan bir ücretsiz araç.

Ücretsiz aracın adı SamFirm.

Xda-developers.com’da ücretsiz olarak yayımlanmış olan araç, telefon modelinizi, ülke kodunuzu, telefon stock yazılımınızın PDA,CSC, Modem numaralarını girdiğinizde samdb.org sunucularına bağlanıyor ve güncel Android sistem paketini doğrudan, hızlıca indirmenizi sağlıyor. (Aracı indirmek için bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz.)

Her ne kadar Xda-developers başlığında “yazılım kullanımdan kaldırılmıştır” yazsa da, araç Eylül 2019 tarihi itibari ile halen çalışıyor. (Belki de samdb.org hala çalıştığının farkında değil?)

Fakat sistem yazılımını aratırken bilgileri doğru girmeniz gerekiyor. Yanlış bilgi girerseniz arama sonucunda bir şey bulunamıyor.

Samsung Galaxy Telefonların Güncel Yazılımlarını Ücretsiz ve Hızlıca İndirmek!

Yukarıdaki örnek görsel Samsung Galaxy S8’in Haziran 2019 tarihli güncellemesinin indirme işlemine ait. Haziran ayında hazırlanan güncelleme Temmuz ayında sunulmuş ve 3.8 gb’lık paketi doğrudan Samsung sunucularından yüklemiştik. Şimdi ise bu paketi Odin ile yüklememiz gerekiyor ve bunun için 5 parçalı rom paketini indirmemiz gerekiyor.

Bunun içinde SamFirm yazılımını açıyor, firmware info bölümündeki tüm bilgileri giriyoruz. Telefon model numaranızı, telefonunuzda yüklü güncel yazılım bilgilerini bilmiyorsanız; telefonunuzda numara çeviriciye girip *#1234# yazmanız yeterli oluyor. Hemen karşınıza gerekli bilgiler geliyor ve bunları SamFirm’e vererek Check Update butonuna tıklıyoruz.

Samsung Galaxy S8 için Güncel Sürüm Örneği:

Model: SM-G950F
Region: TUR
PDA: G950FXXUCDVG4
CSC: G950FOXMCDUD5
Phone: G950FXXUCDUD1

Yazılım Samdb’de mevcut ise, SamFirm’in alt kutucuğunda ve sağ kutucuğunda detaylar karşınıza çıkıyor. Sağ kutucukta indirebileceğiniz yazılım paketi bilgileri, alt kutucukta da yine bulunan sistem yazılımının detayları görünüyor.

İndirme başlasın istiyorsanız sağ kutucukta göreceğiniz Download butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatıyorsunuz.

İndirme işlemi tamamlandığında ise geriye bir tek yazılımı telefonunuza yüklemek kalıyor.

GÜNCELLEME NOTU: Samfirm’de güncel rom bulma hatası yaşarsanız veya başka bir sorun ile karşılaşırsanız, samfw.com web sitesine ücretsiz üye olarak en yüksek hızda stock romları indirebilirsiniz.

NOTLAR!

 • SamFirm ile Samsung Galaxy S8 haricinde Samsung Galaxy S6 içinde bir arama yaptım ve bilgileri doğru girdiğimde Galaxy S6 (SM-G920FQ) için güncel yazılım paketini sorunsuz bulup indirebildi. Fakat bu, her modelin tüm Android sürümleri samdb.org’da olacak ve indirecek anlamına gelmiyor. Ben size sadece şuan için çalışan bir alternatif sunuyorum. İşizine yararsa.
 • SamFirm, bilgisayarınızda Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86) ve Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) yazılımları yüklü ise doğru olarak çalışır. Eğer çalıştıramıyorsanız, önce bu paketleri Microsoft üzerinden indirip yüklemelisiniz.
 • Samfirm aracı yazımı paylaştığımda çalışıyordu fakat sonradan güncellenmesi gerekiyor yada Samsung tarafından erişime kapatılmış olabilir. Bu durumda Xda-developers’da ilgili başlığa gidip güncel sürüm olup olmadığına yada Samsung’un karşı engelleme yapıp yapmadığına bakmalısınız.
 • Telefon modelini, mevcut sistem paketi pda, csc yada modem bilgilerini hatalı girerseniz “Error: Could not send BinaryInform. Status code 200/666” şeklinde bir hata mesajı görürsünüz alt kutucukta. Doğru bilgileri girip tekrar denemelisiniz.
 • Download işlemi bittikten sonra kısa bir sürede zip şifreleme-deşifre aşamasını beklemeniz gerekir. Bunu beklemezseniz indirdiğiniz paket sağlam zip halinde görünmez, yükleme aşamasında da telefonunuz ile sorun yaşarsınız. Bunun için işlemlerin bitişini alt kutucuktan takip etmeniz gerekmekte. Eğer alt kutucukta aşağıdaki mesajlar varsa deşifre aşaması da tamamlanmıştır.Download finishedChecking CRC32…
  Success: CRC match!Decrypting firmware…
  Decryption finished
 • Telefonunuzdaki sistem yazılımını değil, eski veya daha yeni bir sürümü yüklemek istiyor fakat pda, csc, modem bilgilerini bilmiyorsanız, Sammobile.com’a gidip kopya çekebilirsiniz.
 • Odin ile yükleme aşamasına geçmeden önce doğru telefon modeli için doğru paketi indirdiğinizden ve zip paketi içinde doğru dosyalar olduğundan emin olmalısınız. Ki zaten zip paketini masaüstüne çıkaracaksınız ki tar.md5 uzantılı dosyaları Odin üzerinden tek tek seçebilesiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.