Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Teknoloji bir taraftan işlerimizi kolaylaştırıyor diğer taraftan da ufak zorluklar çıkarıyor, bunlardan biri yazılım güncelleme. Hayatımıza renk katan elektronik cihazlara, bazen güvenlik açısından katkı yapan, bazen de ek özellikler katan bu yazılım güncellemeleri her cihazda farklı yöntemler ile yükleniyor ve işte bu yazıda da Samsung’un akıllı kameralarından Wb150f modeline nasıl yazılım güncellemesi yüklendiğini göreceğiz. Ayrıca 13 Aralık 2013 itibariyle son sürüm olan yazılımın direk indirme bağlantısını paylaşacağım.

Samsung’un ürün sayfasından doğrudan indirme imkanımızın olmadığı yazılım güncellemesini İntelli Studio yazılımı ile cihazımıza yüklüyor ve yükleme işlemini sorunsuz yapabilmek için birkaç küçük işlem uyguluyoruz.

Öncelikle cihazınızın ayarlar menüsünden pc yazılımı seçeneğini aktif ediyorsunuz!

Ayarlar > Bağlantı > Pc Yazılımı” yolunu izleyerek aktif edeceğiniz seçenek, akıllı kameranız bilgisayara bağlandığında İntelli Studio yazılımını sorunsuz kullanmanızı sağlıyor. Ve eğer bilgisayarınızda İntelli Studio kurulu değil ise yazılımı kolayca kurmanıza yardımcı oluyor.

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Cihazı bilgisayara bağlıyoruz!

Ama önce, cihazımızın pil durumunu kontrol ediyoruz. Yazılım indirme işleminden sonra yükleme kısmı dahili pil ile devam ettiğinden pilimizin en az %50 dolu olması gerekiyor.

Güncelleme Başlıyor!

Cihazınızın pilini kontrol ettiyseniz şimdi onu (kendi usb kablosu ile) bilgisayarınıza bağlayın. (İşinizi sağlama almak istiyorsanız önce dahili bellekteki resim ve videoları yedekleyin.) Bağlantıdan sonra bilgisayarınız gerekli usb driver’ını kurup ardından bilgisayarınızda intelli studio yazılımı yoksa onun kurulumu için yardımcıyı başlatacak. Eğer intelli studio kurulum yardımcısı başlamaz ise cihazınız ile gelen yazılım cd’sini bilgisayarınıza takıp intelli studio kurulumunu başlatabilirsiniz. (Usb kablo bağlantısı yaptığınızda cihazı güç tuşundan açmanız gerekiyor yoksa kırmızı ışık yanarken cihazınız sadece şarj olur.)

Eğer intelli studio kurulum aşamasını geçtiyseniz şimdi İntelli Studio yazılımını açıp (üst) “Web Support” menüsünden “Upgrade firmware for the connected device” komutunu seçin.

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Kısa süre içinde İntelli Studio cihazınızın modelini kontrol edip güncel yazılımı aramaya başlayacak. Eğer cihazınızda en güncel sistem yazılımı yüklü ise bir bildirim mesajı görüntüleyecek, yeni bir güncelleme var ise de indirme işlemini başlatabileceğiniz seçeneği size sunacak. (Aşağıdaki örnek resimde yeni bir yazılım bulunmadığı mesajı ile karşılaşıyoruz.)

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Yeni güncelleme seçeneği göründüğünde indirme işlemini başlatacaksınız ve indirme işlemi bittiğinde karşınıza ingilizce başka bir bildirim ekranı çıkacak. (Mesajda cihazı bilgisayardan ayırmanız ve yazılım yüklemesinin başlaması için deklanşör tuşuna basmanız gerektiği söyleniyor.)

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Usb kablosunu bilgisayardan ayırıyor ve yüklemeyi başlatıyoruz. Cihazı kapatıp açarsanız ilk açışınızda karşınıza aşağıdaki ekran geliyor. (Ben güncelleme sırasında yanlışlıkla deklanşör tuşu yerine cihazı kapama tuşuna basmıştım bu nedenle tekrar açıp güncellemeyi başlattım.)

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Cihaz üzerindeki Ok butonu ile yüklemeyi onaylıyoruz ve yükleme işlemi başlıyor.

Samsung WB150F Smart Kamera için Firmware Güncelleme

Yaklaşık 5 – 10 dakika süren güncelleme işlemi bittiğinde ise cihazımız otomatik kapanıyor. Artık cihazı tekrar açıp yeni sistem yazılımı ile kullanmaya başlayabiliriz.

13 Aralık 2013 tarihi itibariyle son güncel sistem yazılımı sürümü V1212078 idi. Güncel sistem yazılımını (elinizde yedek olması amacı ile) indirmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://mega.nz/#!u9YwnLQY!AysKdBIAUs8OHJ0PC1U1TRI1lztcyYMRZzN2fyjIWDY

Güncelleme işlemini kesinlikle İntelli Studio ile yapın. Yukarıdaki firmware paylaşımını sadece beklenmedik sorunlarda kullanmanız için paylaşıyorum.