Shutterstock Alternatifi Ücretsiz Stok Görsel Sitesi “Pexels.com”

Shutterstock Alternatifi Ücretsiz Stok Görsel Sitesi "Pexels.com"

İçerik üreticilerinin en büyük sorunlarından birisi içerikleri için doğru olan görseli bulmaktır. Aynı durum web tasarımcılar için ve web sitesi sahipleri içinde geçerli.. Ürününüz için, markanız için ya da özel içeriğiniz için seçeceğiniz ana görsel hem içerik ile doğru bağlantılı, hem de yasal olmalıdır. Elinizde size ait bir görsel varsa sorun yok! Fakat içerikle bağlantılı bir görseliniz yoksa mecburen stok görseller dağıtan sitelere veya Google Görsel aramaya yönelirsiniz. Aramanızın 3 ana kriteri vardır; aranan görsel kaliteli olmalı, ücretsiz olmalı, yasal olmalı.

Google Görsellerde arama yaptığınızda ise karşınıza şu sonuçlar çıkar; kalitesiz görseller, ücretli görseller ve telifli görseller.

Paranız varsa Shutterstock‘a gider, aylık abonelik başlatıp görsel arama sorununu bitirirsiniz. Fakat Shutterstock bireysel kullanıcılar için pahalı bir seçenektir, aylık 10 görsel için 49 dolar, 750 görsel için 249 dolar ödemeniz gerekir.

Shutterstock’a kaptıracak paranız yoksa, ya Google görsel aramalarda şansınızı denemeye devam edersiniz ya da Pexels’i kullanırsınız.

Pexels Nedir? 

Pexels, ücretsiz stok fotoğraflar (ve videolar) sunarak dünyanın her yerindeki milyonlarca içerik üreticisinin birbirinden güzel ürünler ve tasarımlar oluşturmasına yardımcı olan bir web sitesidir. Buradaki görseller telif sorunu yaşatmaz, ayrıca kaliteli ve ücretsizdirler.

İsterseniz ücretsiz kaliteli görseller bulmak için, isterseniz de başkalarının işine yarayacak görseller paylaşmak için Pexels’i kullanabilirsiniz. Evet, bu sitedeki çoğu görsel dünyanın dört bir yanındaki bireysel katılımcılar tarafından yüklenmiştir ve Pixels kurallarına uyduğunuz sürece hiçbir sorun yaşamazsınız.

İstediğiniz görseli aratır, görseli seçer, sağ üst tarafında yer alan Ücretsiz İndir butonu yardımı ile istediğiniz boyuttaki yüksek kalite görseli bilgisayarınıza indirir ve içeriklerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aynı şey ücretsiz Pexels videoları içinde geçerli!

Pexels Kuralları Nedir?

Pexels’deki görseller tamamen ücretsizdir ancak sonradan sorun yaşamamak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.. Öncelikle katkıda bulunan üyelerin çalışmalarına saygı duymalı ve şu kısıtlamaları aklınızda bulundurmalısınız;

✕ Görsellerdeki kimliği belirlenebilir insanlar kötüleyici veya rahatsız edici bir şekilde görünmemelidir. (+18 montajlar vb. şeyler)
✕ Bir fotoğrafın veya videonun üzerinde değişiklik yapmadıysanız kopyaları satılmamalıdır. (Örneğin, bunları değişiklik yapmadan afiş olarak, bastırarak veya herhangi bir fiziksel ürün üzerinde bulunacak şekilde satamazsınız.)
✕ Görsellerde yer alan kişi veya markaların ürününüzü onayladığı imasında bulunulmamalıdır. (Zayıflama çayımızı onaylıyor vb.)
✕ Fotoğraflar ve videolar diğer stok fotoğraf veya duvar kağıdı platformlarında yeniden dağıtılmamalı, satılmamalıdır.

Bu hususlarda bir sorun yoksa, artık Pexels’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pexels.com, 2014 senesinde kurulmuştur. Şuanda sitede milyonlarca ücretsiz görsel olduğunu söyleyebiliriz. Buna ücretsiz duvar kağıtları da dahil. Yani içerik üretmek amacınız olmasa da Pexels’den yararlanabilirsiniz. Pexels’i web sitesi üstünden ya da mobil uygulamaları üstünden üye olmadan dahi kullanabilirsiniz.

Pexels’in mobil uygulamalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, konuyla alakalı sorularınızı yorum formundan yazabilirsiniz.

https://www.pexels.com/

>> Google Play’de Pexels

>> Apple Store’da Pexels 

Pexels’in Popüler aramaları; En iyi yağmur fotoğrafları, en iyi iphone duvar kağıtları, telefonlar için duvar kağıtları, en iyi doğa fotoğrafları.