Silinmeyen Dosyaları Silme Yöntemleri

Silinmeyen Dosyaları Silme Yöntemleri

Bu yazımda silinmeyen klasör ve dosyalarla ilgili görev yöneticisi işlemini anlatmıştım ancak bugün karşılaştığım bir ntfs disk yazma hatası üzerine o yönteminde işe yaramadığı durumlar olduğunu farkettim.. Sorun internetten indirdiğim bir mp3 yüzünden ortaya çıktı, masa üstündeki uzantıları olmayan 2 dosya silinmiyordu ve dosyaları silmek için internetten move on boot isimli programı indirdim..

Programı kurduktan sonra başlat menüsünde programı bulup çalıştırın, silinecek dosyayı seçin ve next diyerek sihirbazı tamamlayın veya silinecek dosyada sağ tuş yapıp delete file next on boot seçeneğini seçin, bilgisayarı bir sonraki başlatmanızda program dosyayı silmeyi deneyecek ve silebiliyorsa silecek..

Bu program işinizi görmez ise;

Başlat > Tüm programlar > Donatılar > Komut istemi ile ms-dos’u açın.. Ms-dos açıldığında silinecek dosya hangi dizindeyse ms-dos komutları ile o dizine girin ve daha sonra dir komutu ile tüm dosyaları listeleyip sileceğiniz dosyayı görüyorsanız tam adını verip del komutu ile dosya veya klasörü silmeyi deneyin…

Komutlar şöyle..

cd.. (cd 2 nokta) enter = dizinden dışarı çıkar.

cd x (x yerine klasör adı) enter = örnek cd D dediğimizde yerel disk D’ye girilecek..

dir enter = dir listeleme komutu o klasör içindeki dosyaları listeler..

del x.y enter = del’den sonra 1 boşluk veriyoruz x kısmına dosya adı “nokta”, y kısmına dosya uzantısı yazıyoruz.. Eğer klasör siliyorsak del klasörismi enter yapıyoruz.. Eğer silinecek dosya adı çok uzun ise ve aynı isimde başka dosyalar yok ise del xs*.* yazıyoruz, bu komut ile ilk 2 harfi xs olan tüm dosyalar siliniyor…

Bu anlattığım yöntem bende işe yaradı ve silinemeyen dosya dos üzerinden silinmiş oldu… Komutlar ve konuyla ilgili merak ettikleriniz için buraya yorum yazabilirsiniz..