LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Web Sitelerine "Google Maps" Haritası Ekleme - web-master

Yeni web sitelerinin çoğunda iletişim sayfalarının olmazsa olmazı şirketin adresini gösteren Google Maps haritasıdır. Bunun haricinde pek çok zaman Google maps’deki bir konumu iframe destekli sitelerde paylaşma ihtiyacı duyabiliriz. Peki bir web sitesine Google Maps‘den harita eklemek istediğimizde ne yapmamız gerekiyor?

DİKKAT! Yazı, 30 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

1) Öncelikle, Google Maps‘den paylaşılacak adresin/konumun tam ekran görüntüsünü buluyoruz. (Google maps kullanmayı bilenlerin çoğu zaten ne demek istediğimi anlamıştır ve paylaşılacak harita ekranını hazırlamışlardır.)

2) Sitenin sağ alt kısmında bulunan Ayarlar dişli simgesine tıklıyoruz. Açılan menüden de “Paylaşın veya harita yerleştirin” seçeneğine tıklıyoruz.

Web Sitelerine "Google Maps" Haritası Ekleme - web-master

3) Ekrana gelecek olan ilk bağlantı penceresindekini sadece link olarak paylaşacaklar alıyor ve istedikleri yerde kullanıyorlar. Ancak niyetimiz haritayı site içerisine gömmek, orada göstermek ise bu ekranda sağda yer alan “Haritayı yerleştir” başlığına tıklayarak iframe koda ulaşıyoruz.

Web Sitelerine "Google Maps" Haritası Ekleme - web-master

İframe kod, html sayfalarda, wordpress, blogger, joomla vb sistemlerde sorunsuz çalışır. Ancak Vbulletin gibi güvenlik amaçlı iframe kapalı sitelerde kullanamazsınız. Bu durumda ilk ekrandaki sadece paylaşım linkini kullanabilirsiniz.

Web Sitelerine "Google Maps" Haritası Ekleme - web-master

Ve eğer iframe görüntüsü sitenize büyük yada ufak gelirse iframe kodun olduğu ekranda sol üstte yer alan seçenek menüsünden harita gömme boyutunu değiştirebilirsiniz. (Küçük, orta, büyük ve özel boyut)

>> Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 30 Mayıs 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019