LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Smart Tv'ler ve Samsung Smart Tv Uygulamaları - sinema

Sadece televizyon yayınlarını izleyebildiğimiz tüplü tv’lerden, yüksek çözünürlüklü, internete girebilen, akıllı tv’lere geçiş yaptık ama hala elimizdeki cihazın özelliklerini bilmiyor, kullanmıyoruz. Örneğin evimizde smart tv var fakat internet ile akıllı uygulama özellikleri, bunlarla neler yapılabileceği hakkında bilgimiz, merakımız yok. Anlayacağınız üzere bu yazımızın konusu; akıllı tv uygulamaları ve onlarla yapabileceklerimiz oluyor..

 Akıllı Tv’de İnternet ve Tv Uygulamaları

Bilinen smart tv markaları malumunuz; Samsung, Lg, Philips, Panasonic, Sharp, Sony, Vestel, Beko, Arçelik ve diğerleri.. Adı smart tv olan çoğu cihazda internete bağlanma ve tv uygulamaları mevcut. Fakat her markanın smart tv’sinin işletim sistemi diğerinden farklı olduğundan ve her markanın kendine özel uygulama mağazası olduğundan smart tv keyfi de bazı farklılıklar gösterebiliyor.

Örneğin bazısının internet tarayıcısından flash uygulama bulunan sayfalara girdiğinizde flash uygulamalarından faydalanamıyorsunuz. Yada bazısının uygulama mağazasında çok fazla size uyan uygulama bulamıyor, yani birinde Tuneİn uygulamasını kullanabilirken diğerinde bu uygulamayı kullanamıyorsunuz. Yada birinde Skype kullanabilirken diğerinde Skype uygulamasını (mağazada olmadığından bulamıyor) kullanamıyorsunuz. Bu nedenle de smart tv alırken markanın bilinirliği, uygulama mağazasının doluluğu ayrı bir önem arz ediyor.

Hangi Marka Daha İyi?

Smart tv kapışmasında şimdilik uygulama mağazası açısından LG, Samsung ve Philips önde görünüyor. Türk üreticilerden Vestel, Arçelik/Beko’dan daha iyi görünüyor. Vestel’de birçok yerli uygulamayı televizyonunuza kurabiliyorsunuz. Arçelik/Beko uygulamaları hakkında ise bilgim yok.

İnternet üzerinden uygulama mağazalarına genelde bakılamıyor. Bu nedenle hangi markanın daha fazla uygulaması var kestirmek zor. Fakat LG, Samsung ve Panasonic bu açıdan daha cesur görünüyor. LG, Samsung ve Panasonic’in smart tv uygulamalarının bazılarına aşağıdaki bağlantılardan bakabiliyorsunuz.

Samsung;

http://www.samsung.com/tr/tvapps/

LG;

http://tr.lgappstv.com/appspc/main/main/main.lge?lang=engu_TR

Uygulamaların Doyuruculuğu;

Smart tv uygulamalarının bir kısmı amatörce çıkabiliyor. Öylece yapılmış, mağazaya sunulmuş, kurup çalıştırdığınızda televizyonun kilitlenmesine sebep olanlar bile var.. (Örneğin hepsiburada uygulamasının ilk sürümü). Oyunların bir kısmı demo olabilir, beğenirseniz satın almanız gerekiyor yada akıllı kumanda ile oynamaktan keyif alamıyorsunuz.

Bazı resmi yapım uygulamalar ise gayet başarılı. (Örneğin Skype, Tunein, Facebook, Twitter..) Büyük tv üreticilerinin smart tv mağazalarının çoğunda bu uygulamaları bulabilirsiniz. Ancak diğer taraftan bazı yerli platform yada şirketlerinde hala marka ayrımı yaptığını görmek de mümkün. (Örneğin tvyo uygulaması bazı marka smart tv’ler için varken bazı markaların mağazalarında yok.)

Genel olarak smart tv’ler gayet başarılı cihazlar, fakat smart tv uygulamaları (belki de bu özellikleri çok kullanmadığımız için) yaygınlaşamıyor, birçok şirket smart tv’lere uygulama geliştirmiyor. Bu nedenle smart tv seçimini uygulama mağazasının doluluğu olumlu yönde etkiliyor.

Samsung Smart Tv Uygulamaları;

Geldik yazının son kısmına.. Bizzat Samsung Smart tv kullanıcısı olduğum ve Samsung Smart tv uygulamalarına erişip deneyimleyebildiğim için yazının sonunda birazda kaynak olması için Samsung Smart tv uygulamalarından bahsetmek istiyorum. Tabi uygulamalarla ilgili deneyim ve gözlemlerimi de sizlerle paylaşıcam..

Samsung smart tv uygulama mağazasında şuan için toplam 523 uygulama var. Bunların bir çoğu yabancı kaynaklı ve işimize pek yaramayacak uygulamalar. Çoğu Samsung smart tv ile uyumlu bu uygulamalardan istediğimizi uygulama mağazasında bulup televizyonumuzun dahili belleğine (bende dahili bellek 1.5 gb) kurduruyoruz. (Kurulum kendisi yapıyor Android uygulamaların kurulumu gibi..)

Televizyonunuzda ne kadar dahili bellek varsa o kadar uygulama kurabiliyorsunuz. Eğer bellekte yer kalmadıysa bazı uygulamaları basitçe televizyonumuzdan kaldırabiliyor, sonra istersek tekrar kurabiliyoruz ve uygulamaların geneli 5/30 mb aralığında değişen boyutlara sahipler.

Popüler Uygulamalar;

Samsung smart tv uygulama mağazasında en çok bilinen ve kullanılan hizmetler olan Twitter, Facebook, VK.com, Skype, Youtube, Vimeo, Dailymotion, Tunein, Spotify, Deezer ve Picasa‘nın uygulamaları yerini almış durumda. Bunun haricinde Pinterest, İnstagram gibi popüler diğer hizmetler henüz mağazada yer almıyorlar fakat isterseniz dahili web browser üzerinden buralara giriş yapıp, bilgisayarda gezinir gibi bu hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz.

Yerli Yapım Uygulamalar;

Samsung smart tv uygulama mağazasına göz attığımızda yerli yapım uygulamalar olarak şunları görüyoruz; Karnaval, Hepsiburada, Kanal D, KanalTürk, Samanyolu, TRT, Radyo D, Radyo SlowTürk, Radyo SlowTime, Radyospor, İPower, Radyo Tatlıses, Tivibu, Samsung Sinema, Teknosa Film, Milliyet, Hürriyet, Hürriyet Tv, Ntvmsnbc, Ntvspor, Ntv Hava, Vatan gazetesi, Fanatik, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, AudiTürkiye, Shifdelete.net, Son depremler.

Yabancı Yapım Uygulamalar; 

Samsung smart tv uygulama mağazasının genel ağırlığı yabancı yapım uygulamalardan oluşuyor fakat bu uygulamaların bir çoğunu tanımıyoruz. Ben sizlere tanıdık gelebilecekleri paylaşıyorum; Ustream, Techcrunch, TED, TMZ, Plex, RT, AL Jazeera, Viki, Bbc News, Audi tv, Porsche tv, Fashion tv, Press tv, Euro News, AccuWeather, Usa Today, Financial Times, Makemusic tv, Filmbox live, Docubox live, Fightbox live, Arirang tv.

Samsung Smart tv’ye Özel Oyunlar; 

Smart tv uygulamaları arasında oyunlarda bulunuyor fakat televizyon işlemcisinin, akıllı kumandanın ve klavyenin el verdiği kadar oynayabildiğiniz oyunlar için öyle bilgisayarda oynadığınız gibi yüksek grafikler, aksiyonlar hiç beklemeyin.

Basitinden bir kağıt falı, yılan oyunu, tictoc, sudoku, mayın tarlası ve satranç gibi oyunları seviyorsanız seçenekler şunlar; Galactians (Space İnvaders tarzı bir oyun), Alien blockade, PangPang tv (demo paralı oyun), TicTacToe, Solitaire, Easy Pool (Bilardo), Tank on desert, Darts, Chess (Satranç), Bric-A-Bloc, Robot’s Escape, Homerun Battle 3D, Snake (Yılan), Sudoku, Rockswap, FlyTrap (Mayın tarlası), Moodies (Balon patlatma), Tetrisoo, Best arcade games: Brick Breaker, Best board games: Solitaire.

(Mağazada Angry Birds oyunu da vardı fakat sanırım tv’niz belli modeller arasında değilse oyuna mağazadan erişemiyorsunuz.)

Gördüğünüz gibi smart tv uygulama mağazası henüz yeterli değil. Özellikle yerli platformlar Digitürk, Dsmart ve Lig tv, Netd, Tvyo gibi uygulamaların mağazada olması gerekirdi. Bunun haricinde tv kanallarını zaten tv’den izleyebildiğimizden ve ayrıca web tarayıcı üzerinden tv kanallarının web sayfalarına girip flash player ile internet yayınlarınada sorunsuz erişebildiğimizden insan bazılarına “olmasada olur” da diyebiliyor.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 19 Nisan 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  HALDUN 16 Şubat 2019, 16:12

  Merhaba, Samsung Smart UE40D6530 modeli var. Buna Smart iptv uygulamasını yüklemek istiyorum. Yada iptv izleyebileceğim bir program varmıdır yardımcı olabilirmisiniz.

  Lordiz 16 Şubat 2019, 19:58

  @HALDUN; Merhaba. Samsung Smart tv uygulama mağazasında Smart İP TV isimli bir uygulama vardı, o uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Fakat uzun zamandır kontrol etmedim, kaldırıldıysa bilemiyorum. Uygulamanın web sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  https://siptv.eu/howto/sammy/
  Emre 25 Ekim 2019, 14:43

  Kardeşim mrb örneğin TV’ye pes 2019 yükleyip oynayabiliyor muyuz vs bunun gibi….

  Lordiz 25 Ekim 2019, 21:00

  @Emre; Merhaba. Yeni nesil Android işletim sistemli akıllı televizyonlardan alırsanız ve televizyonun Google Play erişimi varsa birçok oyunu yükleyip joystick yardımı ile oynayabilirsiniz. Fakat oyunlarında joystick veya klavye desteği olması gerekiyor. Böyle bir niyetle yeni televizyon alacaksanız önce Teknosa gibi teşhir yapan mağazalara gidip Android sistemli televizyon modellerini incelemenizi öneririm. Sonrasında istediğiniz yerden, istediğiniz marka/modeli satın alabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019